Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pancerne życzenia na Święto Wojska Polskiego od Hyundai Rotem

Autor. Hyundai Rotem

Z okazji Święta Wojska Polskiego Hyundai Rotem życzy Żołnierzom Wojska Polskiego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz bezpiecznej i spokojnej służby dla Ojczyzny.

Reklama
Jesteśmy dumni z tego, że polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zaufało Hyundai Rotem i zdecydowało się na zakup czołgów podstawowych K2 oraz K2PL jako podstawowego uzbrojenia Wojsk Lądowych. Zapewniamy, że opracowany i wyprodukowany przez nas, w ramach szerokiej kooperacji z polskim przemysłem najwyższej klasy sprzęt spełniający wymogi Polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie dostarczony zgodnie z harmonogramem oraz budżetem i będzie dobrze służył polskim żołnierzom, gotowym do obrony granic Państwa Polskiego, NATO i Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że decyzja Polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej o wyborze czołgu Hyundai Rotem będzie początkiem szerszego partnerstwa pomiędzy Polską a Republiką Korei, zarówno w obszarze bezpieczeństwa i obrony, jak i przemysłu zbrojeniowego oraz wysokich technologii.
– powiedział Eui-Seong Lee, Wiceprezes Hyundai Rotem ds. Projektów Zbrojeniowych.
Hyundai Rotem
Autor. Hyundai Rotem

Czołg K2 Black Panther, wybrany przez Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, jest unikalnym w swojej klasie rozwiązaniem, które skokowo wzmocni zdolności polskich Wojsk Pancernych. K2 Black Panther dysponuje koreańską armatą 120 mm lufą o długości 55 kalibrów wraz z automatem ładowania, zawieszeniem hydropneumatycznym in-arm, zapewniającym bardzo dobrą mobilność oraz wysokim poziomem ochrony wnętrza. Jest też w pełni zgodny z NATO Generic Vehicle Architecture, co pozwala na wprowadzanie usprawnień w cyklu życia i dostosowanie do szczegółowych wymogów użytkownika.

Reklama
Autor. Hyundai Rotem
Reklama

Hyundai Rotem zobowiązał się, że dostarczy pierwsze czołgi w wersji K2 jeszcze w tym roku, a od 2026 roku do służby w Polskich Wojskach Lądowych będą przekazywane czołgi w jeszcze bardziej zaawansowanej wersji K2PL, opracowanej we współpracy z polskim przemysłem i zgodnie ze szczegółową specyfikacją Ministerstwa Obrony Narodowej i produkowanej w polskich zakładach zbrojeniowych.

Zawarta przez Ministerstwo Obrony Narodowej z Hyundai Rotem w dniu 27 lipca 2022 roku umowa ramowa przewiduje dostawę łącznie 1000 czołgów K2 i K2PL wraz z szerokim transferem technologii do polskiego przemysłu obronnego. Dzięki jej realizacji w Polsce powstaną, suwerenne zdolności do produkcji, utrzymania i rozwoju sprzętu pancernego. Czołg K2 Black Panther znajduje się obecnie na uzbrojeniu Sił Zbrojnych Republiki Korei i jest oferowany w wielu państwach w Europie i na świecie.

Materiał sponsorowany, partner publikacji Hyundai Rotem

Reklama

Komentarze (13)

 1. PszemcioPL

  Niby nic, a cieszy :) Taki sympatyczny i miły akcent :) Dziękujemy i też mamy nadzieję, na korzyści dla obu stron :)

 2. żelazny2

  Czołg w obecnej chwili jest nowoczesny i osobiście uważam że nieco lepszy od Abramsa. Dlaczego? Walki nie wygrywa pancerz a armata i ruchliwość w terenie, czas stalowych, ruchomych bunkrów ala PzKpfw VI Tygrys przeminął. Niestety sposób jego nabycia trudno nazwać dobrym, kombinacje zakulisowe, brak wiedzy co do szczegółów umowy, co na tym zyska polski przemysł, no i decyzje pod kątem politycznym, to budzi wielki niepokój.

  1. Valdore

   @Zelazny, to dla twojej wiedzy K2 to tak poziom M1A2 lub Leo2A6 ale do najnowszych to mu sporo brakuje. I walki nei wygrywa armata ale całość, pancerz, działo, itd. A jakby te twoje K2 zamiast Abramsów były w Iraku to straty liczyłbys w dziesiatkach, bo od nich pociski z T-72 Gwardii republikańskeij by sie nie odbijały. Ruchliwość w terenie dla K2 jest mniejsza od Merkavy (jest wolniejszy) wiec prosze bez manipulacji.

  2. wert

   wielki niepokój budziłby BRAK działań. Sposób nabycia wynika z sytuacji, czołgi postsowieckie nadzwyczajnie się kończą, min na UKR a my potrzebujemy czasu na wyszkolenie załóg. Certyfikacja brygady panc to 3 lata szkolenia! Nie musisz być davienoidalnym hejterskim teoretykiem czyli zwyczajnym uzdolnionym alternatywnie! Może poczekamy z Twoim niepokojem do ogłoszenia konkretnych umów wiążących nasz przemysł zbrojeniowy z Koreą? Przypomnę że TYLKO Korea zaproponowała budowę dekla w Polsce. Niemiec miał nas w d..- MGCS, jankesi Abramsem boją się veta niemca, mają tysiące a przekazują 100. Zwróć uwagę na nasilenie ataków niemca na Polskę kiedy nasi ogłosili alians z Koreą. Kasa kasa kasa

  3. Dziodek

   Różnicy pomiędzy kupić a dostać technologię i produkować u siebie oczywiście nie dostrzegasz?

 3. Edmund

  K2 ma więcej i bardziej zaawansowaną elektronikę w porównaniu do Abramsa i Leoparda. Nie będzie go m.in. z tego powodu łatwo trafić, ponieważ będą go chroniły systemy zarówno bierne, mylące rakiety jak i aktywne (przeciwpociski). Dopiero później jest pancerz, który będzie wzmocniony.. W K2PL będą systemy elektroniczne w najbardziej zaawansowanej wersji na rok 2025/26. K2 to nie Hyundai, ale raczej Lexus.

  1. Valdore

   @Edmund, I co ci po elektronice czy ASOP jak zwykłego APFSDS-T czy serii z 30mm nie zatrzymaja a to wystarczy na K2 W K2PL będą takei systemy jak obecnie bo Korea moderke K2 do K2 PIP wprowadza później Pancerz nie będzie wzmocniony ( Hyundai Rotem) A zdecydowanie wole Trophy na Leo2 czy Abramsie niż K-APS na k2

  2. wert

   do głowy davienoidalnym nie przyjdzie że o przeżywalności dekla decyduje świadomość sytuacyjna a tę K2 ma na najwyższym poziomie. K2 z założenia ma działać na Mazurach gdzie kierunki są kanalizowane ciekami wodnymi i NIE powinno dochodzić do ataku w burty tylko co taki laik może o tym wiedzieć? Na gierce komputerowej może decydować pancerz w realu decyduje świadomość sytuacyjna i taktyka. Jak zwykle davienku zero pojęcia tylko płacz że mocodawcy jurgieltu nie prześlą

  3. mmiks

   K2 będzie mieć wzmocniony pancerz burty wieży więc bez takich proszę! Od 2026 będą już dostarczane wyłącznie czołgi ze wzmocnionym opancerzeniem, a pierwsze K2 w wersji podstawowej będą od 2026 roku kierowane do modernizacji (między innymi wzmocnienie pancerza, doposażenie w system obserwacji dookólnej oraz aktywny system ochrony pojazdów ASOP, możliwość zastosowania amunicji programowalnej z innego źródła oraz polskiego 12,7 mm WKM).

 4. Esteban

  Biorąc pod uwagę ilość pisanych tutaj lamentów na temat tego czołgu, nasuwa się wniosek, że kupiliśmy dobry czołg, a trollownia nie może sobie darować. Z obserwacji. Co by nie kupiono, co by nie zrobiono, w co by nie zainwestowano, zawsze, absolutnie zawsze pojawia się grupa "ekspertów" którzy nie dość , że wiedzą lepiej, to na dodatek krytykują wszystko i wszystkich. Ciekawe ile mają płacone od wpisu?

  1. Valdore

   @Esteban, kupiono czołg owszem lepszy od T-72/PT-91 ale nei najnowszych Abramso i leo2, do tego nieprzystosowany do naszego teatru działań i jest to zarazem najdroższy MBT. Dostarczany będzie wolniej niż Abramsy a potem mamy go produkować w podstawowej wersji z naklejką PL na kadłubie.przez nastepne 20-25 lat.. Zdecydowanie wolałbym więcej Abramsów, lub jakby było mozliwe( niestety nie ejst) Leo w najnowszej wersji

  2. Dudley

   Trollujesz tylko ty, nie posługując się merytorycznymi argumentami. Dobry czołg to dopiero można byłoby z K2 zrobić. Teraz to jest przeciętny i drogi. Niczym się nie wyróżnia na tle innych konstrukcji, Może tym że ma słaby boczny pancerz, ale koreańska armia postawiła na niską wagę. Tyle. Nawet planowany K2PL nie będzie nowoczesnym i dobrym czołgiem, bo jedynie co się zmieni to dodatkowe opancerzenie, i polonizacja części elementów . Nie będzie wydłużenia korpusu czołgu i dodania pary kół, celem odseparowania magazynu amunicji i zwiększenia masy. Czyli nadal to będzie średniej klasy maszyna, nic nadzwyczajnego.

  3. Virtus

   Dudlej, siejesz wrogą propagandę, co łatwo poznać po tym, że podajesz tylko słabsze strony czołgu, a pomijasz mocne. Fakt, że K2 ma najlepszą elektronikę stoi ci pewnie w gardle. Pisanie "średniej klasy maszyna, nic nadzwyczajnego" jest fałszem. Swoją drogą ciekawe jak to zrobiłeś, że wziąłeś wszystkie czołgi świata i wyciągnąłeś średnią? Z pewnością tego nie zrobiłeś, gdyż u ciebie słowo "średnia", to określenie propagandowe.

 5. Al.S.

  Pucin, odpowiem tutaj na twoje pytanie o "skrzyneczki". To co na nie wygląda, to elementy pancerza warstwowego, (spaced armour), chroniącego pancerz dodatkowy przed atakiem z góry. Złudzenie powstaje z powodu pionowego wspornika prętów tylnej półki na wyposażenie dodatkowe. Tak to jest zrobione, bo do stali o twardości ~550 HB tych prętów byś nie przyspawał zwykłą spawarką. Powiększ zdjęcie, to zobaczysz, że górna szczelina wcale nie schodzi się z pionowym wspornikiem na boku wieży. Pancerz CERMET KSAP 2 generacji otacza wieżę dookoła, z przodu mieści wkładki pancerza specjalnego oraz tworzy maskę armaty. Dwie duże płyty w tylnej połowie stropu wieży to panele "blow-off" wieżowego składu amunicji. To co wygląda na ERA - również dla mnie, jak podaje Hyundai Rotem, w rzeczywistości jest NERA, czyli niewybuchowym pancerzem aktywnym. Wieża K2 ma bardzo niski profil, część załogowa wystaje ponad strop kadłuba na mniej niż pół metra.

 6. Prawdziwy

  W kwestii klimatu: nagły napływ ciepłego powietrza nad obszar z ujemną ,b.niską temperaturą,spowodował osadzanie się sądzi na przewodach trakcji kolejowej,próby maszynistów (pociągów towarowych ) by zwolnić szlak (tory) dla pasażerskich, spowodował przepalenie ślizgow ( na pantografsch) .Liczba lokomotyw dyżurnych okazała się za mała,by ściągnąć wszystkie składy,że szlaków.PIS wykorzystał niefortunna wypowiedź p.Minister o pogodzie.

 7. Greedo

  Najważniejsze, to by transportowiec z tymi 180 K2 i pojazdami towarzyszącymi już był w drodze do Gdyni. Polskie jednostki potrzebują tych maszyn na wczoraj. Zwłaszcza, że Abramsy mogą być później niż to obiecano. Ten przestój blokuje przekazanie następnych pt-91.

  1. Valdore

   @Greedo, dostawy maja trwac do 2025r, . Abramsy maja być do 2026r w ilości 366 sztuk wiec jak widać ....

 8. Andybuba

  Czołg to czołg. Liczy się teraz stopień zaawansowania konstrukcji. Zdolność zwalczania nadlatujących pocisków to podstawa. Pancerz zawsze przegrywa z nowoczesnym pociskiem. Ciężar wozu potrafi zabić konstrukcję w terenie, a ten u nas nielekki. W przypadku K2 może nas zabić jeszcze jego koszt jaki podają - sporo wyższy od Leo. W końcu do wojny potrzeba trzech rzeczy (3 x pieniędzy). A Adolf przegrał nie dlatego że nie miał racji i był ble, ale skończyły mu się zasoby.

  1. Jan24

   Leopardy już nasz kosztowały kilka miliardów. Kupiliśmy coś co trzeba od razu przerabiać. Włosi takie czołgi pół roku temu sprzedawali za grosze bo eksploatacja i przerabianie do nowszej wersji się nie opłaca. Tam dostajesz z Korei nowy czołg a nowe samochody Hyundai wiesz chyba, że są bardzo dobre.

  2. stary Polak

   zwróć uwagę że K2 będzie produkowane w Polsce. Czyli płacimy sami sobie. Ponoć to będzie Cegielski.

  3. Andybuba

   No cóż. Temat przeróbek Leo to u nas sprawa już dla prokuratora, a nie dyskusji. Co do K2 to w wersji PL już były oferowane parę lat temu. Teraz bierzemy gorszą i płacimy więcej. Dawniej mówili rządzący 'sorry taki mamy klimat', a teraz sam widzisz. A Hyundai to niezły samochód, tyle że nie Mercedes..

 9. [email protected]

  To miłe (Amerykańcom się to nigdy nie zdarzało Niemiaszkom zresztą też ....) allle FSO pamiętamy.

 10. SzaraEminencja

  Czy już wiadomo w jakiej konfiguracji będą nasz k2pl? Czy zostanie wykorzystane zawieszenie hydropneumatyczne z HSW?

  1. Rio

   Jakie zawieszenie z hsw, przecież K2 ma własne bardzo dobre zawieszenie... Pl ma być wydłużony o jedno koło, więcej miejsca w środku, lepszy pancerz boczny i hard kill. Bardzo ważne jest też to że K2 to baza pod armatę 130 i 140.

  2. Paweloelo

   Tak, bliźniacze do Norweskich. Zawieszenie z HSW? 🤔

  3. Bulderwal

   Konfiguracja K2PL nie została jeszcze dokładnie określona, więc tak naprawdę nie wiemy nic.

 11. KrzysiekS

  Wypada tylko podziękować i mieć nadzieję że ta współpraca będzie owocna dla obu stron a K2PL będzie spełniał wymogi WP.

  1. Jan24

   100/100

  2. Bulderwal

   Już wiemy, że K2PL nie spełni wymogu pełnej izolacji amunicji od załogi oraz opancerzenia, bo zasadniczy układ konstrukcyjny wozu nie zostanie zmieniony. Wynika to z zamiaru modernizacji pozyskanych z półki czołgów K2 użytkowanych przez ROKA do standardu K2PL w przyszłości, co będzie niemożliwe w przypadku zmian w kadłubie (m.in. jego wydłużenie). Kupujemy więc czołgi, które odstają pod względem bezpieczeństwa załogi nawet od wozów z lat 80-tych (Abrams).

 12. Ogame

  Wysoki poziom ochrony jest niby tylko od frontu. Reszta jest średnia. Dlatego Ten czołg nie ma wysokiej ochrony wnętrza i amunicja nie jest odseparowana od załogi.

  1. R88

   Napisz jeszcze raz, ale po polsku.

  2. sebaa

   Czyli opisałeś tez każdy zachodni czołg :) noo może poza Abramsem jeśli chodzi o amunicje :)

  3. szym1

   Bazowy K2 ma jeden mankament jeśli chodzi o opancerzenie - z przodu jest ono bardzo dobre, wytrzymuje ostrzał własnego uzbrojenia, ale boki nie posiadają pancerza specjalnego, przez co są one wrażliwe i czołg jest dobrze chroniony w bardzo małym wycinku przedniej półsfery, poniżej 30 stopni, podczas gdy dla czołgów takich jak M1 czy Leo2 jest to 60 stopni. Na szczęście łatwo jest te boki dopancerzyć

 13. Pucin:)

  Czy ktoś mnie oświeci po co są - jakie konkretne przeznaczenie - tylko bez dziwolągów uzasadnieniowych - mają te dziwaczne skrzyneczki wiszące na bokach wieży zamiast porządnego pancerza dodatkowego tak jak w Leopardach2A5?

  1. Al.S.

   To bloki pancerza ERA. Na zdjęciu pokazującym wieżę od góry, wyraźnie widać trzy warstwy pancerza wieży - kostki ERA, oddalone od pancerza dodatkowego, warstwa tegoż pancerza i pancerz zasadniczy. W odróżnieniu od L2, korzystającego wyłącznie z NERA i pancerza kompozytowego, K2 korzysta ze wszystkich trzech rodzajów opancerzenia. Na zdjęciu widać też, że z tymi słabymi bokami wcale nie jest tak źle - kostki ERA, fartuch balistyczny, z tego co wiem z przekładki stalowo-ceramicznej, i dopiero pancerz zasadniczy..

  2. R88

   Przecież to pancerz reaktywny.

  3. sebaa

   Sa tym samym czym nasza Erawa radzieckie Kontakty Relikty itd wybuchowy pancerz reaktywny :) I żaden pancerz boczny nie ochroni przed kinetyczna amunicja czołgowa czy nowoczesnymi PPK czy pociskami z granatników przeciwpancernych i nie takie jest jego przeznaczenie od tego są systemy ochrony pasywnej i aktywnej. Ma on zabezpieczać w pełni przed odłamkami pocisków artyleryjskich i nowoczesna amunicja małokalibrowa.

Reklama