Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Oficjalne otwarcie MSPO z udziałem ministrów obrony Polski i Norwegii

Wystąpienia inauguracyjne tegorocznego MSPO w Kielcach wygłosili dr Andrzej Mochoń prezes zarządu Targów Kielce, minister obrony Norwegii Ine Eriksen Søreide, szef MON Tomasz Siemoniak oraz minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Dzisiejsze otwarcie MSPO 2015 w Kielcach upłynęło ewidentnie pod znakiem podkreślania z jednej strony znaczenia targów, jak i wyzwań, które pojawiły się w ostatnim czasie w samej Europie oraz na świecie. Przede wszystkim zwrócono uwagę w oficjalnych wystąpieniach, że są to trzecie co do wielkości targi zbrojeniowe w Europie. Świadczyć o tym ma m.in. fakt, że zjawiły się w Kielcach delegacje z ponad 40 państw świata, a swoją ofertę pokazuje ponad 500 różnego rodzaju wystawców.

Minister obrony Norwegii w swoim inauguracyjnym wystąpieniu zwróciła uwagę na głębokie relacje, jakie współcześnie istnieją pomiędzy Norwegią i Polską. Ine Eriksen Søreide stwierdziła, że oba państwa łączy chęć pogłębiania i rozwijania sojuszniczych zdolności NATO. Szczególnie w przypadku, gdy niestety Rosja wykazuje raz po raz wolę realizacji swojej polityki z użyciem sił zbrojnych.

Jednocześnie na południu trwa kryzys związany z kolejnymi falami nielegalnych imigrantów, co też zagraża stabilności w całym regionie. Minister obrony Norwegii wskazała także, iż to właśnie na zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie powinno dojść do sformułowania odpowiedzi Sojuszu na nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. To właśnie Norwegowie w tym roku odpowiadali za organizację wystawy narodowej.

Polski minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, odnosząc się do wystąpienia swej norweskiej odpowiedniczki, stwierdził, że oba państwa łączy podobna wrażliwość w zakresie problematyki bezpieczeństwa i obrony. Jest to o tyle ważne, gdyż Norwegia jest jednym z państw NATO, które są w Sojuszu od czasów Zimnej Wojny. Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna dodał, że w relacjach polsko-norweskich istotne jest odwoływanie się do zasad, które są związane z Artykułem 5 Paktu Północnoatlantyckiego.

W tym roku można bez problemu zauważyć zainteresowanie ze strony decydentów z Azji, Bliskiego Wschodu czy też nawet niektórych państw afrykańskich. Wystarczy nadmienić, że do Kielc swoje oficjalne delegacje wysłały takie państwa azjatyckie jak Chińska Republika Ludowa, Republika Korei, Pakistan czy Bangladesz. Wspomniany Bliski Wschód to chociażby reprezentanci chociażby Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Iraku. Warto również nadmienić obecność przedstawicieli Republiki Południowej Afryki i Angoli.

Reklama

Komentarze (1)

  1. enk1

    Co sprzedają Norwegowie?

    1. v

      Próbują sprzedać, NASAMS na Narew ;)

Reklama