Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowy wiceminister MAP odpowie za zbrojeniówkę

Fot. MAP
Fot. MAP

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych nadzór nad państwową zbrojeniówką objął nowy sekretarz stanu MAP Jan Kanthak. Dotąd podlegała ona bowiem pod bezpośredni nadzór szefa resortu Jacka Sasina.

W Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Aktywów Państwowych ukazało się zarządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 26 listopada br. w sprawie podziału pracy w kierownictwie resortu. Zgodnie z jego treścią, spółki wchodzące wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej podlegają nowemu sekretarzowi stanu Janowi Kanthakowi. On sam otrzymał powołanie na swoje stanowisko od wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina 12 listopada br.

Jak dotąd na mocy analogicznego zarządzenia z marca br. państwowa zbrojeniówka znajdowała się pod bezpośrednim nadzorem szefa tego resortu. Wcześniej nadzór ten od przełomu października i listopada 2020 roku sprawował podsekretarz stanu MAP Zbigniew Gryglas. Resort aktywów państwowych sprawuje nadzór nad tym sektorem przemysłu od grudnia 2019 roku, a pierwszy odpowiedzialnym za to od stycznia do października 2020 roku był wiceminister Maciej Małecki. Wcześniej funkcję ten sprawował MON, a obecnie w ramach ogłoszonej we wrześniu ub.r. koncepcji utworzenia Agencji Uzbrojenia rozważa się potencjalny powrót do tego.

Jan Kanthak urodził się 20 września 1991 roku w Gdańsku. Jest absolwentem wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i w trakcie studiów odbył staż w Parlamencie Europejskim. Od 2016 roku był zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie pełnił funkcję sekretarza Zespołu ds. Strategii Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmującego się m.in. przygotowywaniem opinii i analiz oraz doradztwem w sprawach związanych z realizacją celów strategicznych w obszarze działania Ministra. Od czerwca 2017 roku pełnił w resorcie sprawiedliwości funkcję szefa gabinetu politycznego i rzecznika prasowego.

W wyborach samorządowych w 2018 roku został wybrany na radnego miasta Gdańska. W Radzie Miasta zasiadał w Komisji Sportu i Turystyki oraz Komisji Zrównoważonego Rozwoju. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku został wybrany do Sejmu IX kadencji w okręgu lubelskim. Zasiada w sejmowych Komisjach Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Spraw Zagranicznych.

image
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (21)

  1. Patryk.

    Czy ktoś z forumowiczów, tak od ręki, wskaże polityka (najlepiej z piastujących stanowiska przy ogólnie pojętej "zbrojeniówce" - ale nie ograniczajmy się :) ), który ma techniczne wykształcenie? Ja nie potrafię, nawet po dłuższym zastanowieniu się. Sami prawnicy, administratorzy, zarządzający itp. W sejmie są lekarze, jest piosenkarz, biznesmeni (ci chociaż mają doświadczenie zawodowe - nie wnikam w ich wykształcenie). Wydaje mi się, że do kierowania firmami projektowymi i produkcyjnymi bardziej potrzebni są jednak inżynierowie/technicy niż prawnicy. Ale co ja się tam znam.

    1. wiarus

      @Patryk - tylko ci się wydaje. Z mojego doświadczenia w kierowaniu firmą wynika, że najlepiej przydałoby mi się wykształcenie ekonomiczno - prawnicze, serio. Wiedza inżyniera zaczyna być potrzebna na kolejnym /2 lub nawet 3/ etapie: organizacyjno - technicznym i może być zamienna ze specjalnością "zarządzanie". A, dlaczego nie ma inżynierów w parlamentach? Bo oni są za poważni, aby się bawić w takie "bzdety". Poza tym nie mają na nie czasu. Dobry inżynier zarobi więcej niż biurwa na ciepłej posadce i nie musi przyklaskiwać .... . Od niego zależy, jak długo popracuje ten nad nim!

    2. kapusta

      np. Marek Sawicki ma wykształcenie techniczne, tylko co z tego? Problemem nie jest wykształcenie kadry zarządzającej polską państwową zbrojeniówką, tylko niekompetencja, partyjniactwo, idiotyczna struktura i karuzela stanowisk a przez to zerowa odpowiedzialność. Artykuł powyżej to kolejna odsłona tego co wiadomo z maili decydentów: "w większości państw rozwiniętych, nadzór nad państwowymi spółkami przemysłu obronnego jest sprawowany przez resorty posiadające kompetencje z zakresu ekonomii, finansów publicznych i/lub zarządzania spółkami. Ilustruje to tabela, gdzie ten model reprezentują Francja, Izrael, Norwegia, Hiszpania i Włochy." A u nas jak w Indiach, bo jakież to kompetencje ma p. Sasin i jego ministerstwo gdzie ludzie pracują od 2 lat?!

    3. prawnik

      Masz na myśli dobrego prawnika , który wie jak unikać płacenia podatków. :) :) ;)

  2. o losie

    Partia rządząca zaczyna przeginać?

    1. Żołnierz

      Jak zaczyna? Przegina od początku.

  3. 22

    Czy na wydziale prawa UW uczą o produkcji czołgów lub rakiet przeciwpancernych ?

    1. Marcyk

      Na pewno nie !

    2. Juras

      Ucza

    3. kapusta

      no to chyba przegapiłem zajęcia... na szczęście każdy rzecznik Ziobry ma zbrojeniówkę w małym palcu...

  4. 1234booboo

    Jak strasznie krótka musi być ławka kadrowa, że obracają ciągle tym samym facetem tam i nazad i nie wiadomo, czy od tego robi się mądrzejszy.

    1. Dropik

      Nie. Zwykła zapłata za utrzymanie większości.

    2. Marcyk

      Dokładnie !

    3. kapusta

      w punkt!

  5. Pytajnik

    To może na początek zajmie się ratowaniem pancernego Bumaru? Źle się tam dzieje, zakład może się jeszcze przydać W sieci znajdziecie: "W cieniu amerykańskich czołgów umiera polski zakład pancerny".

    1. HUSKY

      Przeczytałem w/w artykuł. Serce krwawi. To bardzo przykre jak traktuje się zakład i jego pracowników. Miejmy nadzieję, że wszystko wróci do normy...... Pozdrawiam zawsze sympatycznego i inteligentnego technologa Leszka Nowaka. Głowa do góry.

    2. Juras

      Chodzi Ci o cien inwestora z Kataru …?

    3. Wiem co piszę

      Ten zakład z ludźmi dotychczas tam pracującymi to część "skarbu narodowego" i trzeba go chronić wszelkimi sposobami. Niewielu decydentów zdaje sobie sprawę z tego, że będzie jeszcze potrzebny!

  6. Xzibit

    Bedzie można i tutaj wywalić 70 milionów :)

  7. MK

    Myślałem, że gorzej już być nie może. Myliłem się.

    1. JacekS.

      Trafienie centralne!!!

  8. Cat

    Nie wierzę znowu zmiany nic z tego nie będzie ale kasa się zgadza. A niektóre kraj wpisały nas na listę dyktatury.

    1. Zgroza

      Kasa się bardzo niezgadza. Rekordowa inflacja i zadłużenie. Mają na kogo i jak zwalać kiedy sami korzystają.

    2. Juras

      A jakiego to kraju dyktaturze sie niepodobamy ze wpisali Nas na swoja liste … chodzi o Rosje …???

    3. czarno to widzę

      Chodzi o pewien mały kraj na Bliskim Wschodzie i nie jest to Liban...

  9. Czy dno się urwało? ..już dawno

  10. Kamiloo

    A ten gość zna się w ogóle na zbrojeniówce?

    1. Juras

      Zna

    2. wifi

      sam mówił że się zna

  11. szwej88

    spółek dużo i tylko towar z lat 70

  12. piotrpp

    Powodzenia!

    1. kmdr

      Boże miej nas w opiece!

  13. Ernst Stavro Blofeld

    Młody nie skażony komuną to jest szansa że coś się ruszy, a nie układy i posady jak to jest do tej pory.

    1. Juras

      Dokladnie i w punkt !!!

  14. Mateusz

    No to jedwabiście.. Nadzór nad PGZ przejął kozioł ofiarny, który nie ma żadnego doświadczenia w prywatnym przedsiębiorstwie. Sasinowi chyba się znudziło zbierać baty i znalazł naiwnego odpowiedzialnego za "piekielnie-szybką" modernizację leopardów do 2 PL, upadek Bumaru (modernicja T-72 to żadne podtrzymanie zdolności bojowych), i co tam jeszcze innego wrzucą mu do ogródka. Albo gość jest ogromnie bystry, albo typowy partyjniak, albo na odstrzał.

  15. abcd

    Na początek proponuję ratować pancerny Bumar, może się jeszcze przydać. Oj! Tam się dużo złego dzieje.

  16. Brak słów

    Czy nie lepiej już mianować na ministra obrony jakiegoś doświadczonego emerytowanego generała. Opanujcie się w tym rządzie .

  17. Obywatel

    Za stary. Jeszcze młodszych potrzeba.

  18. Niutek

    Czad. Doświadczenie w zbrojeniówce ? Na poziomie zerowym! Ludzie ! Czy leci z nami pilot? To już nie jest śmieszne.

  19. andys

    Juz nie mam sił!!! Tak, ale w tej zabawie nie o moje siły chodzi...

  20. wifi

    Czempion na trudne czasy

    1. Geeza

      LOL

    2. tej, niestety, nie można obronić

      Są rzeczy, które bronią się same. I są takie, których nijak nie można obronić.

  21. Ordynans 11 kompani marszowej 91 pułku piechoty

    Wice z sektorowym doświadczeniem i wiedzą branżową na miarę naszych aspiracji.