Oculus Rift - gogle do rzeczywistości wirtualnej produkowane przez firmę Oculus VR (kupioną przez Facebooka w marcu 2014 roku) do tej pory sprawdzał się przede wszystkim w grach komputerowych. W niedalekiej przyszłości należy się jednak spodziewać użycia tej technologii do zastosowań militarnych. Pierwsze testy prowadzą czołgiści norweskiej armii.
Według danych pochodzących od realizującej ten projekt firmy Making View testy prowadzone w Norwegii polegały na zamontowaniu na czołgu sferycznych kamer zapewniających 360-stopniowy widok przestrzeni dookoła pojazdu. Następnie obraz był przekazywany za pomocą zwykłego, dostępnego na cywilnym rynku komputera (o nieujawnionych parametrach) do hełmu Oculus Rift używanego przez kierowcę.
Zastosowanie tego urządzenia ma pozwolić kierowcom czołgów na zachowanie pełnego pola widzenia, pomimo zamknięcia wszystkich otworów pojazdu. Major Ola Petter Odden poinformowała w wywiadzie dla BBC News, że testy są wprawdzie obiecujące, ale na razie zakończyły się jedynie częściowym sukcesem. Problemem pozostaje słaba jakość obrazu otrzymywanego za pomocą Oculus Rift. Według major Odden na dobrą jakość można liczyć jedynie w odległości do maksimum 15 metrów od pojazdu, na większych dystansach detale są niewyraźne. Ten problem może być jednak w przyszłości wyeliminowany, bo już w lipcu b.r. ma zadebiutować na rynku nowy model hełmu o znacznie wyższej rozdzielczości obrazu (1080 p).
(AH)
Skoczek
Nic nie stoi na przeszkodzie w wyposażenie dowódcy i celowniczego w podobny system. W połączeniu z nowymi systemami dowodzenia polem walki, rezultat byłby rewelacyjny.