Przemysł Zbrojeniowy
Niemiecki Lynx jedzie do Australii
Firma Rheinmetall poinformowała o podpisaniu umowy, na mocy której bwp Lynx KF41 testowany będzie w ramach austalijskiego programu kupna bojowych wozów opancerzonych.
Lynx KF41 zakwalifikowany został do prób przeprowadzanych w fazie 3 programu LAND 400, w ramach którego australijska armia kupi bojowe wozy piechoty. Wartość podpisanego kontraktu, zgodnie z którym producent dostarczy do testów trzy egzemplarze Lynxów, wynosi 50 mln dolarów australijskich (ok. 30 mln euro).
Trzy egzemplarze bwp Lynx wezmą udział w serii wymagających testów i prób porównawczych, których drugim uczestnikiem będzie inny pojazd zakwalifikowany do udziału w tej fazie postępowania. Zgodnie z harmonogramem, okres prób będzie trwał dwa lata. Załoga i obsługa pojazdów będzie australijska, pojazdy będą testowane w Australii. Sprawdzana zostanie ich funkcjonalność, trwałość, zdolności manewrowe, odporność na uszkodzenia i wybuchy, możliwości transportowe. W tym samym czasie z oboma oferentami rząd australijski prowadzić będzie rozmowy dotyczące szczegółów ewentualnej umowy końcowej, takich jak - choćby - udział lokalnego przemysłu w procesie produkcji.
Zakupione do prób Lynxy zostaną ostatecznie zmontowane i wyposażone w australijskich zakładach firmy Rheinmetall, przy maksymalnie możliwym wykorzystaniu lokalnych dostawców.
Armia australijska poszukuje do 450 egzemplarzy nowych bojowych wozów piechoty, charakteryzujących się zdolnością do działania w środowisku sieciocentrycznym, dysponujących ponadprzeciętną ochroną pancerną i zdolnością do walki na bliskich odległościach, w bezpośrednim wsparciu desantowanych żołnierzy. Nowe wozy zastąpią zdecydowanie przestarzałe bwp M113AS4, lokalną modyfikację leciwych amerykańskich transporterów M113. Wybór ostatecznego zwycięzcy nastąpi w 2022 r. Obecnie w rywalizacji bierze udział jeszcze tylko jeden konkurent, oferowany przez koreańskie przedsiębiorstwo Hanwha Defense bwp AS-21 Redback oparty na koreańskim bwp K-21.
Czytaj też: ADEX 2019: Redback – nowy BWP z Korei
Armia australijska w ostatnich latach blisko współpracuje z koncernem Rheinmetall - niedawno rozpoczęto dostawy 211 pojazdów Boxer 8x8 CRV, wybranego po dwuletnich testach w latach 2016-2017. Pojazdy te, pełniące przede wszystkim rolę bojowych wozów rozpoznawczych, będą silnie uzbrojone w wieże Lance z armatami 30 mm i wyrzutnie ppk Spike LR2.
dropik
Niektórzy twierdzili, że to modernizacja mardera . hahaha
Davien
Akurat Lynx zaczynał jako modernizacja Mardera ale teraz to nowy pojazd produkowany od podstaw.
Grredo
Po za tym Rheinmettal proponował współpracę przy produkcji dka Europy polskim zakładom. Nie było odpowiedzi a polskiej armii potrzebne jest minimum 300-400 ciężkich bwp dla brygad pancernych. Nic nie stoji na przeszkodzie by Borsuk trafił do zmechanizowanych ale pancerni potrzebują ciężkich BWP odpornych na ppk.
Piotr ze Szwecji
A w Polsce na główny bwp wciska się transporter rozpoznania Borsuk z papierowym pancerzem, którego jedyną porządną osłonę balistyczną stanowią antenki elektroniki zwiadu. Popakować tych polskich oficerów i generałów w bwp1 i Borsuki i wysłać w gorącą wojnę gdzieś na świecie. Niech praktykują swój zawód trochę, nim decyzja o wymianie większości polskich bwp1 zapadnie ostatecznie. Według mnie polski bwp winien ważyć tyle samo co czołg, czyli 40-50 ton. Polska winna być trudnym orzechem do zgryzienia, a nie dywanem pod konflikty niemiecko-rosyjskie.
To ja
A nie pomyślałeś że w Polsce jest pełno rzek i przeszkód wodnych a ruskie bwp pływają łatwo by mogły oskrzydlać wojska. Czasem może być potrzeba wycofania bez porzicania sprzętu.
Sev
Co ty za brednie piszesz? Z pancerzem Borsuka jest całkiem dobrze pomimo tego, że pływa a do tego OD LAT wiadomo, że będzie wariant ciężki Borsuka, niepływających z innym silnikiem i ukształtowaniem pancerza!
Świadek Michnika
A faza analityczno-koncepcyjna, a dialog techniczny gdzie ?
Lyndtuuu
10mln euro za testera wypasionego a makieta redback za friko Cuda!!!!
niki
Borsuk też będzie swoje kosztował.
Marek1
No jak to tak ?!?!?! A gdzie wieloletnia faza analityczno-koncepcyjna ?? Gdzie wskazanie wygranej opcji przed rozstrzygnięciem postępowania ?? Te kangury jednak nie potrafią pozyskiwać uzbrojenia. Powinni się uczyć od naszego IU/MON ;))))
Edmund
Postępowanie zupełnie różne od papierowych dialogów technicznych IU.
LMed
A ten świat nam ucieka, ucieka.
Lolo
Piękny
ryszard56
czemu mam wrażenie, ,że to Polski BWP??
ssb
Bo tonąca i biedna Ukraina ma technologie poradzieckie :) bo na Ukrainie opracowano sporo sprzętu który stanowił trzon armii ZSRR :) Zresztą ile nowych systemów opracowano od odzyskania niepodległości a ile od agresji rosyjskiej ?? teraz nie ma czy chcą czy nie ale są zmuszeni do tego.