Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy i Amerykanie razem zmodernizują Patrioty

Fot. Darkone (CC BY-SA 2.5)
Fot. Darkone (CC BY-SA 2.5)

Niemiecka Bundeswehra otrzyma 170 pocisków Patriot zmodernizowanych do wersji PAC-2 GEM-T. Prace będą realizowane przez spółkę COMLOG, wspólne przedsięwzięcie Raytheona i MBDA Deutschland.

Stosowny kontrakt podpisany został pomiędzy agencją NATO NSPA oraz spółką COMLOG Gesellschaft für Logistik mbH. Pochodzące z zapasów Bundeswehry pociski zostaną zmodernizowane – między innymi w celu zwiększenia zdolności zwalczania pocisków balistycznych – i będą mogły dalej służyć jako podstawowe uzbrojenie baterii Patriot, wchodzących w skład niemieckich sił powietrznych, czyli Luftwaffe.

Gdyby bowiem nie podpisano tej umowy, rakiety PAC-2, wprowadzone do niemieckiej armii na przełomie lat 80. i 90., mogłyby utracić zdolność bojową. Niemcom pozostałoby wtedy jedynie kilkadziesiąt posiadanych PAC-3 CRI oraz 50 nowo zakupionych PAC-3 MSE, a to dla dwunastu bojowych baterii Patriot (i dwóch szkolnych) byłoby stanowczo za mało.

Choć wydany przez MBDA Deutschland komunikat nie podaje wartości kontraktu, to wiadomo że Bundestag zgodził się na realizację umowy o maksymalnej wartości 213 mln euro. Spółka COMLOG GmbH została założona w celu wsparcia logistycznego pocisków Patriot w Europie, zarówno Raytheon jak i MBDA Deutschland mają po 50 proc. udziałów.

Poza samą modernizacją pocisków do Patriotów, warto zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Po pierwsze, Niemcy inwestują w posiadany system przeciwlotniczy, choć do 2030 roku ma on zostać zastąpiony przez zestaw nowej generacji, a mianowicie TLVS.

Po drugie, MBDA Deutschland rozwija go w podobnej formie współpracy z partnerem zagranicznym, co w wypadku wsparcia eksploatacji Patriotów (ma go zbudować TLVS GmbH, a więc joint venture Lockheed Martina i właśnie MBDA Deutschland).

Po trzecie, COMLOG jest partnerem agencji NSPA we wsparciu „europejskich” Patriotów przez ponad 30 lat, zarówno tych używanych przez państwa europejskie, jak i jednostki USA na kontynencie. Ta forma współpracy z przemysłem amerykańskim dała więc Niemcom szereg kompetencji, związanych z opracowywaniem, budową i wsparciem przeciwlotniczych systemów rakietowych, które zapewne będą wykorzystane w przyszłych programach, jak choćby TLVS.

Reklama

Komentarze

    Reklama