Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował o podpisaniu z ukraińską firmą partnerską protokołu ustaleń w sprawie utworzenia spółki joint venture, która w przyszłości będzie produkować amunicję artyleryjską na Ukrainie.
Dokument został podpisany w obecności ukraińskiego ministra ds. przemysłów strategicznych Aleksandra Kamyszyna w czasie niedawnej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Tym samym jest to kolejny przykład „przygotowania gruntu” pod niemiecko-ukraińską współpracę przemysłową, tym razem w dziedzinie produkcji amunicji artyleryjskiej. Według założeń „Ukraińskie Centrum Kompetencji ds. Amunicji” ma docelowo produkować kilkaset tysięcy sztuk pocisków artyleryjskich kal. 155 mm w skali roku, wraz z ładunkami miotającymi. Tym samym posiadałoby ono bardzo cenne zdolności produkcyjne. Niemiecki koncern będzie posiadał w ramach spółki 51 proc. udziałów, pozostałe 49 proc. będzie należało do ukraińskiego partnera.
Rheinmetall, Europe’s largest ammunition maker, plans to open a new ammo plant in #Ukraine 🇺🇦. MoU to set up a JV has been signed in the presence of Oleksandr Kamyshin, Ukrainian Minister for Strategic Industries, and 🇺🇦ambassador S.E. Oleksii Makeiev during Munich Security… pic.twitter.com/lD5Qx9UOGT
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) February 17, 2024
Rheinmetall aktywnie działa w kwestii zwiększania swoich zdolności produkcyjnych kupując nowe spółki i tworząc kolejne zakłady jak, chociażby ten w Unterlüß w Dolnej Saksonii. 12 lutego w ceremonii wmurowanie pod niego kamienia węgielnego wziął udział kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Według planów ma on już od 2025 roku dostarczać materiały wybuchowe oraz komponenty przeznaczone do tworzenia amunicji dla artylerii lufowej, oraz rakietowej.
Popyt na amunicję w wielu krajach jest ogromny – przede wszystkim oczywiście na Ukrainie. Nasz zamiar powołania kolejnego wspólnego przedsięwzięcia podkreśla nasze wsparcie dla Ukrainy. To wspólne przedsięwzięcie w istotny sposób przyczyni się do stworzenia zdolności kraju do samoobrony – a tym samym do bezpieczeństwa całej Europy.
Prezes Zarządu Rheinmetall AG Armin Papperger
Czytaj też
Chcemy być skutecznym partnerem Ukrainy, pomóc odbudować niegdyś potężny przemysł obronny kraju i zapewnić Ukrainie autonomię w produkcji amunicji. Już dziś jesteśmy najważniejszym partnerem Kijowa w przemyśle obronnym. Obecnie realizujemy w imieniu Ukrainy projekty o wartości kilku miliardów euro, a niemal codziennie pojawiają się kolejne.
Prezes zarządu Rheinmetall AG Armin Papperger
MiP
Wszystkie kraje zarabiają na tej wojnie tylko rząd pisu oddał wszystko za darmo bez żadnych kontraktów z Ukrainą
Sorien
No zwłaszcza usa zarobiły 200 mld $ wydali a możliwe że przepadnie
cherem.anatema
A skąd wiesz, że za darmo...? 50 zł za tonę pszenicy z Ukrainy to tylko promocja?
Antonioo
otworzą, zbudują, a w razie czego obronią ... jasne
Saymon
Jacy Niemcy zbudują fabryke na ukrainie? Na zachodzie firmy zbrojeniowe są prywatne. Aby coś zainwestowac muszą mieć pewnośc zbytu przez wiele lat. Kto im sa tą pewność? Ukraina na pewno nie, bo nie wiadomo czy będzie nawet istniec i ktobędzie tam rządził.
Honker Haker
Czy ta fabryka będzie pod ziemią czy chodzi o to by można było powiedzieć że staraliśmy się ale cóż.... kto by pomyślał?
Pablix
A czy to nie zostanie przypadkiem ostrzelane 5 minut po uruchomieniu produkcji?
user_1050711
Pablix. To raczej produkcja zostanie uruchomiona tuż po wojnie. Rękami tanich, wysoko kwalifikowanych ukraińskich pracowników, a kolejne wojny się zrobią.