Reklama

Wojna na Ukrainie

Więcej amunicji z Niemiec dla Ukrainy

Autor. Rheinmetall

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował o otrzymaniu kontraktu na dostawę około 100 000 sztuk amunicji moździerzowej 120 mm na potrzeby ukraińskiej armii. Koszt umowy został pokryty przez rząd Niemiec.

Reklama

Umowa ta o wartości ponad 100 mln euro jest częścią większego pakietu pomocy wojskowej wynoszącego 400 mln euro, jaki rząd Niemiec zdecydował się przekazać ukraińskiej armii. Dostawy mają rozpocząć się już niedługo i trwać przez kolejne 2 lata. Realizacja powyższego kontraktu jest możliwa m.in. dzięki zwiększonym mocom produkcyjnym niemieckiego koncernu, który w sierpniu tego roku zakupił hiszpańską firmę Expal Munitions, tworząc tym samym spółkę Rheinmetall Expal Munitions. Pozwoliło to na znaczące zwiększenie produkcji amunicji różnego typu w ramach grupy Rheinmetall.

Reklama
Reklama

Jest to kolejne już zamówienie dla koncernu Rheinmetall opłacane przez niemiecki rząd na potrzeby ukraińskiej armii. Wcześniej zawarta została umowa, chociażby na produkcję amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm w ramach umowy ramowej, podpisanej w lipcu tego roku o wartości kilkuset milionów euro. Na jej mocy Ukraina otrzyma ponad 100 000 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, a za ich produkcję ma odpowiadać wspomniana spółka Rheinmetall Expal Munitions. Oprócz tego niedawno Rheinmetall poinformował o otrzymaniu zamówienia o wartości kilkunastu milionów euro na dostawę dla Ukrainy zautomatyzowanych systemów rozpoznawczych SurveilSpire.

Czytaj też

Autor. Italian Army/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (5)

 1. Anty 50 C-cali

  Nabosaka... no Fajnie PODPISALI , za..."kilkaset milionów euro. Pierwsze kilkadziesiąt sztuk amunicji ma zostać dostarczone jeszcze w tym roku, pozostałe zaś w przyszłym. Wśród kupowanych pocisków mają być m.in. klasyczne efektory odłamkowo-burzące"...to cytat Tegosz redaktora z ub. m-ca. Wiesz ile Ukrainie ( Z DUŻEJ LITERY PODSTAWOWY polonisto!) trzeba było ammo 155mm Dziennie, wiosną? Do 8000 !! wywalali dla wybicia z łbów Ordy dalszego wyzwalania. A wiesz, że na dziś tylko co 3 zamówiona sztuka amunicji, jest - z tych "1 miliona" z umowy z lipca. Termin dostaw MARZEC.

  1. Orel

   Jak już to z wielkiej litery szeryfie....

  2. Podszeregowy

   Orel, Jeśli już to w j. polskim "wielką literą", a nie "z wielkiej litery". Zwrot "z wielkiej litery" to rusycyzm - z bolszoj bukwy.

  3. Anty 50 C-cali

   Jak to z Wielkiej chmury, mały deszcz Dużych deklaracji, to Orel ok? Po niemiecku. Kto jeszcze, prócz mnie, zadowolony z DEKLAROWANYCH , kilkudziesięciu! sztuk 155mm, JESZCZE w tym roku!? Ja + 4-ech : 2 bardzo zadowolonych. ...Nabosaka + Orel. Słyszeli jak to szeryfowie USA klepią 24 000 takich miesięcznie, a i To brakło bo "pożyczali" z Korei (Południowej), napełniali trotylem nawet....z Japonii?? I to wsio pruło przez Alaskę na dziki wschód Europy.

 2. DDR

  Wyprodukują jak tylko uda się ściągnąć komponenty do produkcji amunicji z Chin gdyż siły postępu pozbyły się tych kompetencji w Niemczech :))

 3. Ja

  Niemcy są na drugim miejscu w deklaracjach pomocy.

 4. Zbyszek

  Już za dwa lata otrzymają amunicję na kilka tygodni wojny (dwa? trzy? a może jeden?). Ale najzabawniejszym byłoby stwierdzenie że to niezwykłe tempo (100 granatów na tydzień, czyli jakieś 200 dziennie) jest dzięki "dzięki zwiększonym mocom produkcyjnym niemieckiego koncernu". Byłoby bo za ten niemiecki PR płacić będą ludzie życiem, a może też i przegraną...

 5. Nabosaka

  No proszę, a według antyeuropejskiej propagandy uprawianej przez niejakich @wert i @chyżwar Niemcy nie pomagaja ukrainie.

  1. Chyżwar

   Najpierw przestudiuj co działo się od wybuchu tej wojny dzień pod dniu. Później kup sobie buty i dopiero wtedy pisz. Może wówczas nie będziesz wypisywał bzdur.

  2. Nabosaka

   Gdybys znał podstawy języka polskiego, rozumiałbyś, że mój nick nie ma niczegom wspólnego z owiem, ponieważ w języku polskim piszemy "na bosaka", lub "boso". O moje buty sie nie martw, mam ich kilkanascie par. Dla twojej wiedzy, Niemcy sa na drugim miejscu wśród krajów, po USA pod względem ilości środków przeznaczonych na pomoc Ukrainie. Gdybyś miał w sobie chociazby grosz uczciwości to przyznał byś, że na początku wojny mało kto śpieszył z pomoca Ukrainie, gdyż wszyscy wierzyli w ruska propagandę jakoby pokonaja oni UYkrainę w tydziec czasu. No ale żeby to rozumieć, trzeba miec jakąkolwiek wiedzę i wyzbyć się uprzedzeń.

  3. Nabosaka

   Co Mareczku, zobaczyłe w tytule Niemcy i przyleciałeś sie jak mucha do.....

Reklama