Reklama

Niemcy dostarczą kluczowy element Abramsów

Gąsienica T158LL czołgu M1A2SEPv2.
Gąsienica T158LL czołgu M1A2SEPv2.
Autor. Spc. Hedil Hernandez/Domena Publiczna

Koncern Rheinmetall podał informację, że jego amerykański oddział podpisał umowę, która ma objąć produkcję gąsienic T-158 do czołgów M1 Abrams. Na ten cel spółka zabezpieczyła już 107,5 mln dolarów. Umowa na gąsienice została przyznana już w sierpni minionego roku - natomiast dopiero teraz podano tą wiadomość publicznie. Kontrakt ma zapewnić US Army odpowiednią ilość gąsienic w zapasie - tak by amerykańskie wojsko było w stanie utrzymać gotowość bojową.

Jak czytamy w wydanym w środę 11 czerwca komunikacie Rheinmetallu, kontrakt zawarty został na 5 lat. Jego specyfika pozwoliła na rozpoczęcie produkcji już w sierpniu 2024 roku, kiedy jeszcze strony nie ustaliły między sobą ilości potrzebnych gąsienic, ani ich finalnej ceny. Kontrakt został przyznany w trybie przyspieszonym, co podkreśla pilne zapotrzebowanie na gąsienice.

Czytaj też

Przyspieszone przyznanie pierwotnie planowanego, długoterminowego kontraktu podkreśla pilną potrzebę dostarczenia gąsienic, by zaspokoić kluczowe potrzeby amerykańskiej armii. Niemiecka spółka zbrojeniowa zaznacza w oświadczeniu, że umowa ta przyczyni się do jej dalszego rozwoju zarówno pod względem jakości, jak i skali produkcji.

Prezes Zarządu American Rheinmetall Matt Warnick, skomentował kontrakt: Zabezpieczenie zamówienia o wartości 107,5 mln USD na pierwszy rok obowiązywania tego kluczowego kontraktu pokazuje zaangażowanie American Rheinmetall we wspieranie celów modernizacyjnych Armii USA. To osiągnięcie podkreśla nasze zaangażowanie w wyposażanie mężczyzn i kobiet w mundurach w niezawodne, wydajne systemy, które umożliwiają powodzenie misji.

Wojskowe gąsienice T-158 stanowią kluczowy element zapewniający mobilność czołgów z rodziny M1 Abrams – pojazdów znanych z solidnej konstrukcji , których gąsienice posiadają system wymiennych nakładek, gwarantujących maksymalną wydajność w najtrudniejszych warunkach. Dzięki konsekwentnemu zaangażowaniu w rozwój nowoczesnych rozwiązań w zakresie mobilności, portfolio American Rheinmetall obejmuje sześć typów gąsienic, w tym model T-158 oraz system T-161, przeznaczony dla średnich pojazdów gąsienicowych, takich jak Armored Multi-Purpose Vehicle (AMPV), Bradley Fighting Vehicle (BFV), wyrzutnia M270 MLRS oraz haubica M109A7.

Czytaj też

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie strony amerykańskiej na gąsienice, zakłady produkcyjne American Rheinmetall przeszły istotną modernizację, dostosowując się do zwiększonego popytu. Fabryka w Plymouth (Michigan) rozbudowała możliwości obróbki, by zwiększyć produkcję nakładek gąsienicowych i metalowych sworzni. Z kolei zakład w St. Marys (Ohio) wznowił wcześniej wygaszone procesy związane z przygotowaniem, utwardzaniem i montażem gumy. Modernizacje te nie tylko podniosły wydajność produkcji, lecz także przyczyniły się do utworzenia nowych miejsc pracy w obu lokalizacjach.

Czytaj też

Przyznanie kontraktu nastąpiło w okresie zwiększonego popytu na gąsienice T-158, z uwagi na ich ograniczone zapasy. Tak duży kontrakt jak stwierdza sama spółka, jest dowodem zaufania amerykańskich władz dla niemieckiej firmy, która prowadzi swą działalność w kilku krajach na całym świecie, w tym właśnie w USA.

WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (5)

  1. eee

    Żebyśmy, jeśli Niemcy, bo dobrzy we wszystkim są, w handlu też, umieli, mogli choć produkować żyletki, mydło, spirytus salicylowy czy farbę, lub te gumy w Stomilu to by były, miejsca pracy i dochody, Uważam że tematy strategiczne leki, mat opatrunkowe, żyletki, mydło, chemię, oraz inne niezbędne produkty pierwszej potrzeby, analogicznie mat wyb. amunicję, mundury, zestawy modernizacyjne modyfikacyjne, licencję, itp itd powinny być produkowane w kraju.

  2. Tani2

    Niemcy są dobrzy w te klocki DDR jako pierwsze opracowało gumowe gąsienice do teciaka 55 i 72 które potem trafiły do naszej armii. To był 1981r wtedy cały świat jeździł jeszcze na metalu.

    1. Boczek

      Tani2, 21 czerwiec (12:45) ### I czemu to ma służyć? Pierwsze gąsienice z gumą to jescze prze II Wojną. A po, to już pierwsze leo1 w latach '60 je4 miały.

    2. Bender

      W grudniu 1981 wprowadzono stan wojenny. Nie przypominam sobie żadnych gumowych nakładek na gąsienicach, a było tego żelastwa sporo na ulicach. W ogóle nie przypominam sobie żadnych gumowych nakładek na teciakach ever.

    3. Chyżwar

      @Bender Dokładnie. Ja także żadnych gum wtedy nie widziałem.

  3. Elektra

    A dlaczego nie my, kpina kupujemy czołgi za miliardy a POPIS w miarę pozadnego ofsetu załatwić nie potrafi

    1. Grom2137

      Przecież jest MRO zapewnione

  4. xdx

    „ Niemcy dostarczą kluczowy element Abramsów“ to kolejny dowód iż Defence schodzi na psy 😕 Nie Niemcy tylko Amerykanie wyprodukują i dostarcza dla amerykańskiej armii ! Zmieniło sie jedynie finansowanie firmy - czyli przejęcie przez Rheinmetall . Technologia jest dalej amerykańska, piszecie już takie bzdury że aż człowiek się za głowę łapie. Tragedia

  5. Lord of Cumshot

    Amerykanie przez 13 lat pracowali nad projektem Zumwalta. Wydali na ten projekt pieniądze za które można było zapewnić finansowanie całej NASA przez 35 lat a efekt prac był taki, że w kloakach trzech okrętów, które powstały przed skasowaniem projektu, stoją wiaderka na papier toaletowy bo inaczej okrętowa kanaliza się zapycha. Nic dziwnego... dekady Excela i outsourcingu produkcji do Azji dają teraz takie skutki, że utracili zdolności wyprodukowania gąsek do własnych czołgów - czyli de facto prostej części, którą my potrafiliśmy produkować w latach głębokiej komuny za Gomułki.

    1. Tani2

      Ja przyjacielu z tobą się nie zgodzę to są okręty na przyszłość czyli na to czego jeszcze nie ma. A czemu nie ma? Bo uważano że to jest niepotrzebne. Zumwalty to okręty przyszłości i wszystko za 10 lat będzie wyglądało jak one. Jeszcze raz wrócę do typu Spruance kiedy wchodził to było niczym koniec świata. Po nich nic stare nie powstało

    2. rED

      I co z tego? Ich kasa. Za to ruskie projektują czołgów tylko po to by stały wKubince

    3. R88

      Jakiś dowód masz?

Reklama