Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Granaty dla służb mundurowych na poligonie WITU [FOTO]

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Na poligonie WITU odbyła się prezentacja granatów oferowanych służbom mundurowym przez Griffin Group Defence. Wśród przedstawionych w działaniu produktów znalazła się amunicja do granatników oraz granaty ręczne w szerokim asortymencie: od granatów burzących, przez amunicję niezabójczą aż po ładunki dymne i sygnalizacyjne.

W prezentacji zorganizowanej przez Griffin Group Defence, będącą dystrybutorem między innymi produktów Rheinmetall Defence wzięli udział przedstawiciele prasy, służb porządkowych, służb mundurowych oraz jednostek specjalnych. Zarówno w teorii jak i w praktyce zaprezentowano przede wszystkim szeroką gamę amunicji do granatników 40 mm oraz granaty ręczne.

Granat skalowalny

Wśród tych ostatnich z pewnością najbardziej interesującym rozwiązaniem był granat Expandable Handgrenade EhGr 08. Jest on złożony ze skręcanych ze sobą cylindrycznych modułów, których liczba decyduje o sile i polu rażenia eksplozji. Korpus granatu zbudowany jest z tworzywa i razi przede wszystkim energią wybuchu, a więc falą uderzeniową bez generowania odłamków, co ogranicza ryzyko postronnych ofiar czy zniszczeń poza obszarem działania. Dlatego skuteczność tej broni jest ściśle powiązana z odległością od celu i wielkością pomieszczenia w którym zostanie użyta. Pojedynczy moduł posiada odpowiednią siłę wybuchu dla pomieszczenia objętości 40 m3 natomiast 3 moduły mogą obezwładnić przeciwników w pomieszczeniu 200 m3.

[GALERIA_19906]

Liczba modułów jakie można ze sobą połączyć jest ograniczona jedynie potrzebami i fizycznymi możliwościami operatora. Regulowana siła rażenia czyni EhGr 08 bronią szczególnie przydatną w warunkach działań miejskich, operacjach specjalnych czy walki w górach, jaskiniach lub bunkrach. Granat może też służyć do zwalczania celów ukrytych w wodzie.

Uzupełnieniem standardowych możliwości granatu modułowego firmy Rheinmetall jest moduł tnący „CC-Module” (Cutting Charge Module), który wyposażono w ładunek kumulacyjny. Co ciekawe, ładunek jest umieszczony na obwodzie modułu, na którego podstawie znajduje się zarówno substancja samoprzylepna jak i magnes. Pozwala to na zamocowanie zarówno do powierzchni metalowych jak i niemetalowych. Element ten jest w stanie wyciąć otwór o średnicy 30 mm płycie stalowej o grubości ponad 15 mm.

[GALERIA_19907]

Moduł CC może zostać użyty zarówno do forsowania wzmocnionych drzwi czy innych elementów konstrukcyjnych jak też do niszczenia sprzętu czy pojazdów. Podczas prezentacji ładunku tego typu użyto m. in. na samochodowej skrzyni biegów oraz płycie ze stali pancernej. Granaty tego typu znalazły się już w siłach zbrojnych m. in. Szwecji i Danii.

Jak otworzyć drzwi?

Do sytuacji, gdy trzeba sforsować drzwi ale nie można się do nich zbliżyć, albo też trzeba z odległości razić tego kto jest za nimi, Griffin Group Defence proponuje granaty 40x46 mm typu HEBE14 w wersji standardowej lub też HEBE14SO. Oba posiadają identyczne parametry w zakresie siły detonacji i skuteczności. Jest to amunicja działająca siłą fali uderzeniowej i nie generująca odłamków, co zmniejsza ryzyko przypadkowych ofiar. Standardowy granat HEBE14 detonuje w kontakcie z przeszkodą, natomiast HEBE14SO posiada możliwość dokręcenia w przedniej części elementu powodującego wybuch w pewnej odległości od przeszkody.

[GALERIA_19908]

Granaty te są skuteczne zarówno w obezwładnianiu celów wewnątrz pomieszczeń, jak też w zakresie forsowania drzwi i radzą sobie ze standardowymi, niewzmocnionymi drzwiami różnego typu. Podczas pokazu prezentowano ich skuteczność na 4 drzwiach różnego typu. Amunicja jest już stosowana m. in. w Szwecji i Francji.

Do szkolenia w zakresie użycia amunicji 40x46mm przedstawiono naboje TPM-T, których parametry balistyczne są zbliżone do amunicji bojowej. Co ciekawe, naboje ćwiczebne są dostępne w kilku wariantach, m. in. wyposażone w substancję barwiącą emitowaną w momencie trafienia. Pozawala to na określenie miejsca trafienia zarówno w przypadku tarczy czy celów pionowych jak też miejsca uderzenia pocisku w terenie. Smugacz umożliwia śledzenie toru pocisku i przeanalizowanie ewentualnych błędów w celowaniu. Amunicja treningowa jest dostępna z dowolnym z tych dwóch elementów jak też z obydwoma.

40 mm dla służb mundurowych

Wśród amunicji 40x46 mm zaprezentowano szeroką gamę ładunków przeznaczonych do obezwładniania, kontroli tłumu lub innych działań typowych dla Policji czy Służby Więziennej. Znalazły się wśród nich np. trzy rodzaje granatów błyskowo-hukowych. Wszystkie emitują w momencie detonacji błysk o sile 3 mln kandeli i dźwięk o mocy około 145 dB. Standardowy pocisk posiada opóźnienie 1,3 sek, co oznacza odpalenie na dystansie około 100 metrów. Jest on w stanie przebić w locie okno lub standardowe drzwi wewnętrzne, dzięki czemu może być skuteczny przy szturmowaniu budynków. Innym rozwiązaniem jest też drugi typ pocisku, który detonuje po uderzeniu w przeszkodę. Trzeci typ również aktywuje się po uderzeniu w przeszkodę, ale wyposażony jest w standardowy wojskowy zapalnik z autodestrukcją. Jest to wersja najbardziej kosztowna, ale mimo to jest wykorzystywana, m. in. do szkolenia przez siły zbrojne Szwajcarii.

W kategorii amunicji 40 mm do kontroli tłumu warto wymienić granaty z gazem łzawiącym. Wśród nich jest m.in. wersja, w której pocisk rozpada się ponad tłumem rozrzucając 8-12 mniejszych ładunków emitujących substancję drażniącą CS. Uniemożliwia to odrzucenie granatu przez demonstrantów, ale też zapewnia szybsze i bardziej równomierne rozdysponowanie czynnika aktywnego.

[GALERIA_19905]

Amunicja kinetyczna, przeznaczona jest do obezwładniania szczególnie aktywnych demonstrantów. Posiada ona pocisk z pianki, który może na dystansie do 50 m dostarczyć energię około 120 dżuli. Tutaj bardzo przydatnym rozwiązaniem jest wersja z markerem w jaskrawym kolorze pomarańczowym, który uwalniany jest w momencie trafienia w cel. W ten sposób oznaczona osoba może być łatwo zidentyfikowana np. w celu aresztowania, a sama substancja barwiąca jest trudna do usunięcia lub ukrycia w warunkach ulicznych. Naboje kinetyczne Rheinmetall stosowane są przez siły porządkowe Niemiec, Francji i Austrii.

Granaty hukowe

W trakcie prezentacji przedstawiono także szeroką gamę ręcznych granatów hukowo-błyskowych o różnej ilości ładunków hukowych i odmiennym systemie detonacji. Przedstawiciel producenta podkreśla, iż są one sprawdzane wielokrotnie w procesie produkcji w tym przy użyciu promieni Rentgena, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. W tym samym celu opracowano granaty rodziny BTV-EL które w odróżnieniu od starszych rozwiązań detonują nie poprzez ściany boczne skorupy ale posiadają otwory wylotowe na obu końcach.

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Dzięki temu nawet w przypadku odpalenia granatu w dłoni cała energia ukierunkowana jest w górę i w dół a nie bezpośrednio na dłoń operatora. Dostępne są warianty jedno, dwu, sześcio i dziewięciostrzałowe. Wersja dziewięciostrzałowa posiada dwa warianty: ze stalowym korpusem dla ograniczenia przemieszczania się granatu i „skaczącą” wersję aluminiową.

Szybki lub kolorowy dym

Griffin Group Defence zaprezentował na poligonie również szeroką gamę granatów dymnych, przeznaczonych zarówno do granatnika jak i do ręcznego miotania. Wśród tych ostatnich interesującym rozwiązaniem wydaje się wersja do szybkiego stawiania zasłony dymnej korzystająca z czerwonego fosforu. Umożliwia to postawienie nieprzeniknionej osłony w czasie około sekundy. Emisja dymu trwa około 25 sekund zapewniając osłonę długości 10 metrów a dodatkowo, przez pierwsze 2 sekundy blokuje ona nie tylko światło widzialne ale również podczerwień. Jest to więc rozwiązanie o szerokim zakresie zastosowań.

[GALERIA_19903]

W zakresie bardziej klasycznych granatów dymnych zaprezetnowano ładunki z kolorowym dymem o wysokiej intensywności i kontraście barwnika w siedmiu kolorach i czasie emisji powyżej 60 sekund. Są one szczególnie przydatne podczas oznaczania stref lądowania lub celów, gdyż barwa dymu jest łatwa do identyfikacji. Zarówno barwne jak i osłonowe granaty powyższych typów są obecnie używane przez siły zbrojne m. in. w USA, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii.

Fot. J.Sabak
Dym z granatów firmy Rheinmetall jest silnie kontrastowy, niezależnie od barwy. Fot. J.Sabak

Sygnalizacja i oświetlenie

Najmniej efektowna, ze względu na niesprzyjające warunki dziennego pokazu była prezentacja amunicji oświetlającej kalibru 40 mm oraz ręcznych wyrzutni rakiet oświetlających i dymnych „Mithras”. Te ostatnie są od 2011 roku używane przez polskie siły zbrojne w wersji o zasięgu 1000 metrów. W ofercie producenta znajduje się również wersja o zasięgu 600 i 300 metrów. Wyrzutnia jest lekka, prosta w obsłudze i bezpieczna.

[GALERIA_19904]

System posiada też wiele wariantów, służących do oświetlania lub sygnalizacji dymnej oraz świetlnej. Warto odnotować, że ładunki oświetlające występują zarówno w wersji klasycznej jak też działającej w podczerwieni, która znacznie zwiększa skuteczność działania noktowizorów 3 generacji. W takiej wersji ilość światła widzialnego emitowanego przez flarę jest znacznie mniejsza. Flary oświetlające w świetle widzialnym i w podczerwieni są również dostępne w wersji amunicji do granatnika 40 mm.

Szerokie spektrum zaprezentowanych środków wzbudziło duże zainteresowanie obecnych na poligonie przedstawicieli służb mundurowych i formacji antyterrorystycznych oraz specjalnych. Prowadzono między innymi testy ładunków na drzwiach i elementach pancernych oraz prezentacja granatów dymnych.

Reklama

Komentarze (1)

  1. PKP kargo

    40 mln granatów skalowanych zamówić... I rozdać/sprzedać chętnym obywatelom za pomocą spec ustawy o broni i amunicji...

    1. sża

      Chcesz wywołać w kraju rewolucję?

    2. PKP kargo

      Nie...niech na świecie będzie wojna, byle polska wieś spokojna... A może VAT by obniżyli dzięki temu do 15% i kwotę wolna od podatku do 30tys. zł. A kraj który ma tyle granatów to mało kto by chciał zaatakować... Wierzę, że jest wielu mądrych rodaków... Nie wszyscy dla mnie to wariaci

    3. sża

      Niezły towar... te granaty!

Reklama