Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Polska premiera Valkyrie

Fot. Robert Suchy/Defence24
Fot. Robert Suchy/Defence24

Jedną z bardziej efektownych premier na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego można było znaleźć na stoiskach amerykańskich, a dokładnie na ekspozycji prezentowanej przez firmę Kratos Unmanned Solutions. Znalazł się tam przegląd bezzałogowych systemów latających tej firmy w tym proponowany Polsce XQ-58A Valkyrie w skali 1:1.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Makieta Valkyrie robiła spore wrażenie i w tylko w niewielkim stopniu ustępowała gabarytami prezentowanej w tej samej hali makiecie F-35A. Do tej pory bezzałogowce te szerzej znane były w Polsce z fotografii i filmów pokazywanych w sieci. Filmów, na których – dodajmy – Valkyrie nie pokazywano w sąsiedztwie człowieka. Dopiero po zetknięciu się z nią „oko w oko” można było zdać sobie sprawę z gabarytów tej konstrukcji. 

XQ-58A Valkyrie jest jedną z bardziej obiecujących konstrukcji  rozwijanych w ramach programu Skyborg. Projekt ten jest realizowany przez siły powietrzne USA, w celu stworzenia systemu bezzałogowych statków powietrznych, zdolnych do wsparcia załogowych samolotów nowej generacji. XQ-58A Valkyrie to jeden z trzech konkurentów, obok systemów BSP proponowanych przez General Atomics i Boeinga. Ma on już za sobą szereg prób w locie, włącznie z lataniem w formacji z myśliwcami załogowymi, a także zrzutem amunicji krążącej ALTIUS.

Reklama
Reklama

Warto zaznaczyć, że firma Kratos proponuje tą konstrukcję w Polsce nie tylko w programie Harpii Szpon, czyli jako skrzydłowego dla załogowych samolotów bojowych, ale także w charakterze samodzielnego systemu o szerokim wachlarzu zastosowań. XQ-58A może wykonywać misje uderzeniowe, rozpoznawcze i dozorowe. W takiej roli systemy te mogłyby pojawić się w polskiej służbie na długo zanim pojawiłaby się potrzeba połączenia ich w jeden system z F-35 czy zmodernizowanymi polskimi F-16. Valkyrie może operować niezależnie od lotnisk. Zostało to podkreślone na wystawie poprzez umieszczenie makiety na szynie wyrzutni, gabarytowo odpowiadającej przyczepie do samochodu ciężarowego.

Na ekspozycji Kratosa prezentowane były także mniejsze modele innych systemów tej firmy: lekkiego odrzutowego BSP UTAP-22 Mako i latającego celu BQM-167 Skeeter.

image
Fot. Robert Suchy/Defence24

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama
Reklama

Komentarze