Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Northrop Grumman dla lotnictwa i wojsk lądowych

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Na stoisku koncernu Northrop Grumman centralne miejsce zajmowała armata 30 mm Bushmaster „stretch”, która szybko może zostać przekonwertowana do kalibru 40 mm. W ofercie dla Polski, przedstawianej w dużej mierze za pomocą prezentacji multimedialnych, znajdują się jednak również między innymi system IBCS zastosowany w polskim programie obrony powietrznej Wisła, pociski przeciwradarowe AARGM oraz szeroka gama amunicji różnego kalibru, pocisków programowalnych i korygowanych czy też nowoczesne rozwiązania związane z zarządzeniem polem walki.

Centralny element ekspozycji stanowiła armata Mk 44 Bushmaster S. Armata proponowana jest w dwóch kalibrach mianowicie 30 mm (bazowym) i 40 mm. Zmiana kalibru odbywa się poprzez wymianę samej lufy, mechanizmu oporopowrotnika, iglicy oraz mechanizmu zasilania. Przy czym z lufy o kalibrze 30 mm można prowadzić ogień zarówno z amunicji 30x173 mm jak i 30x170 mm Raden&KCB, a z lufy o większym kalibrze amunicją 40x180 mm.

Nowa 30 mm armata Mk44 Bushmaster-S ma o kilka milimetrów dłuższą lufę od starszej wersji oraz pewne zmiany konstrukcyjne związane z umożliwieniem jej konwersji kalibru 40 mm. Takie armaty trafią na nowe wieże bezzałogowe ZSSW-30 dla KTO Rosomak i BWP Borsuk. Również armaty na istniejących KTO mogą zostać zmodernizowane do standardu "stretch". 

Armata dostosowana jest do użycia amunicji Mk310 PABM-T typu ABM (ang. Air Bursting Munition) kalibru 30x173 mm, która poprzez programowanie jej momentu rozcalania przed strzałem (gdy znajduje się jeszcze w komorze nabojowej) umożliwia rażenie siły żywej czy bezzałogowca na zadanej odległości strzelania. Programowanie polega na zamontowaniu na armacie automatycznej zintegrowanego nastawnika zapalnika (zapalnik z programowalną ilością obrotów) w układzie jej zasilania oraz wprowadzenia modułu tego nastawnika (dla spowodowania detonacji powietrznej - ADP ABM) i odpowiedniego algorytmu balistyki do SKO wozu.

Reklama
Reklama

Pozostałe produkty prezentowano w postaci multimedialnych prezentacji. Należy wśród nich wymienić np. pocisk AGM-88E Advanced Anti-Radiation Guided Missile (AARGM). Rakiety tego typu są wyposażone w nowy potrójny system naprowadzania, wykorzystujący pasywną cyfrową głowicę samonaprowadzającą, a także aktywny radar milimetrowy oraz system INS/GPS. Wykorzystują jednocześnie głowicę bojową, elementy konstrukcji i układu napędowego istniejących pocisków HARM w wersji AGM-88B/C. Pozwala to zwalczać stacje radiolokacyjne nawet, jeżeli rozpoczęły proces przemieszczenia oraz ważne cele nie będące stacjami radiolokacyjnymi. Zainteresowanie pozyskaniem tych pocisków wyraża MON, przede wszystkim jako uzbrojenie polskich myśliwców F-16.

Do przenoszenia w komorach wewnętrznych myśliwców F-35 dostosowane są natomiast rozwijane obecnie rakiety AARGM-ER o około dwukrotnie zwiększonym zasięgu oraz prędkości i odmiennej koncepcji aerodynamicznej. Otrzymają one nową konstrukcję i układy napędowe, ale system naprowadzania będzie zbliżony do tego używanego obecnie w AARGM. Niedawno Pentagon podjął decyzję Milestone C, związaną z przejściem programu AARGM-ER do fazy produkcji i rozmieszczenia.

Z perspektywy Polski istotny jest rozwój programu zarządzania obroną przeciwlotniczą IBCS, który stanowi istotny element systemu Wisła dostarczany przez koncern Northrop Grumman. IBCS to modułowy, sieciocentryczny system zarządzania obroną powietrzną, który jest budowany przez Northrop Grumman i wprowadzany do US Army. Połączy on różne elementy architektury obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej amerykańskiej armii, na zasadzie „każdy sensor, najlepszy efektor”, dzięki czemu będzie możliwe zwalczanie celów przez optymalnie dobrane środki rażenia na podstawie jednolitego obrazu sytuacji powietrznej stworzonego z wykorzystaniem informacji z różnych źródeł.

Polska pozyskała system IBCS wraz z bateriami Patriot w pierwszej fazie programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. W drugiej fazie Wisły, zgodnie z wstępnymi założeniami, z IBCS mają zostać zintegrowane polskie radary P-18PL i PCL-PET. Planowane jest również zastosowanie IBCS w systemie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, z czym będzie się wiązała integracja z radarem Sajna oraz efektorem wybranym dla programu Narew.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze