Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2020: Defendery rozdane
Tradycyjnie uroczystością kończącą Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego jest rozdanie nagród Defender. W tym roku otrzymały je polskie firmy prezentujące informatyczne rozwiązania usprawniające funkcjonowanie sił zbrojnych. Nie zabrakło też akcentu związanego z pandemią COVID-19.
1. WITU i Autocomp Management: „Autonomiczny symulator szkolenia strzelców Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego PIORUN"
Doceniony nagrodą Defender został stworzony siłami Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i firmy Autocomp Management, symulator strzelań z wyrzutni pocisków Piorun.
Rozwiązanie to powstało na zamówienie Wojska Polskiego i ma w znaczący sposób usprawnić szkolenie strzelców coraz szerzej wprowadzanego do linii zestawu przeciwlotniczego klasy MANPADS.
Jak wspomniano w nazwie rozwiązanie to jest autonomiczne, czyli można go używać bez potrzeby łączenia go ze strzelnicą Śnieżnik, chociaż dołączenie go do tego systemu także jest możliwe. W autonomicznej konfiguracji urządzenie składa się z dwóch wyrzutni ( po nieco ponad 16 kg każda), szafy z elektroniką systemu (ponad 20 kg wagi, niewielkie rozmiary) i projektora. Dzięki temu za pomocą zwykłego samochodu dostawczego system może być przewożony do jednostek w celu przeprowadzania w nich szkoleń. Szkolenie za pomocą symulatora w znaczny sposób ma poprawić umiejętności żołnierzy, bo siłą rzeczy - jak w każdym wypadku uzbrojenia kierowanego - liczba strzelań "na żywo" jest ograniczona. Szacuje się że oddanie dwóch symulowanych strzałów sprawia, że zwraca się zakup całego symulatora.
Czytaj też: Autocomp: Polska potrzebuje centrum szkolenia symulatorowego Leopardów. „Mamy kompetencje” [Defence24.pl TV]
„Autonomiczny symulator szkolenia strzelców Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego PIORUN” umożliwi instalację na wyrzutniach różnych rodzajów celowników stosowanych na wyrzutni Pioruna, pozwala także na strzelanie przy użyciu prostych mechanicznych przyrządów celowniczych. Dzięki wchodzącym w skład systemu goglom VR, ćwiczącego strzelca można umieścić także w środowisku wirtualnym i szkolić go w strzelaniu m.in. w warunkach nocnych czy przy ograniczonej widoczności.
2. ITWL i WCBKT S.A. System "e-NOSP"
„e-NOSP” to innowacyjne rozwiązanie mające na celu wspieranie zarządzania dużymi zasobami informacji niezbędnymi do prowadzenia działań logistycznych. Podaje też swoim operatorom bieżącą informację na temat sprawności urządzeń Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych (NOSP) i realizowanych aktualnie przez nie zadań. System umożliwia zdalne monitorowanie parametrów technicznych każdego urządzenia w czasie rzeczywistym podczas jego pracy. Są one gromadzone w centralnej bazie danych, następnie poddawane eksperckiej analizie i dystrybuowane do innych systemów wspierających eksploatację oraz zarządzanie gotowością sprzętu wojskowego.
System powstał w oparciu o technologię J2EE oraz grafowe i relacyjne bazy danych. Bazuje na najnowszych rozwiązaniach metrologicznych, zdalnej transmisji danych pomiarowych i analizie numerycznej. Jest on wyposażony w moduł analityczny realizujący skomplikowane wieloparametryczne algorytmy decyzyjne oraz graficzny interfejs użytkownika „e-NOSP” wykorzystuje najnowsze standardy używane przy budowie współczesnych aplikacji internetowych.
Czytaj też: WCBKT S.A. na MSPO 2020
System został wdrożony do eksploatacji próbnej w Siłach Zbrojnych RP i może współpracować z większością obecnie eksploatowanych urządzeń NOSP produkcji krajowej, które są produktami projektowanymi i wytwarzanymi w WCBKT S.A. Co więcej, obecnie wszystkie urządzenia NOSP produkcji WCBKT S.A., takie jak lotniskowe urządzenia zasilania elektroenergetycznego samolotów typu LUZES V/D i LUZES V/N, lotniskowe zasilacze hydrauliczne typu LZH/N oraz lotniskowe zasilacze elektroenergetyczne LZE-6/M dostosowane do zasilania samolotów F-35, F-16, M346, B737 i G550 a także wszystkich samolotów i śmigłowców użytkowanych w SZ RP, zostały technologicznie przygotowane do współpracy w ramach systemu „e-NSOP” i można je łatwo doposażyć w modułowy system zdalnej diagnostyki i teletransmisji danych.
Wdrożenie tego systemu w całym lotnictwie Sił Zbrojnych RP ma przynieść wymierne efekty w zakresie poprawy efektywności procesu zarządzania eksploatacją urządzeń NOSP, zmiany strategii obsługowej, ograniczenia środków finansowych przeznaczanych na procesy eksploatacyjno – obsługowe, zwiększenia niezawodności urządzeń przez wcześniejsze wykrywanie możliwych stanów awaryjnych.
3. ZURAD Sp. z o.o. Robot dekontaminacyjny RobUV
Należąca co Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma ZURAD Sp. z o.o. otrzymała Defendera za robota dekontaminacyjnego przeznaczonego do walki z bakteriami, wirusami i patogenami za pomocą promieniowania UV-C.
RobUV to mobilny moduł UV na bazie emiterów UV-C przeznaczony do zwalczania broni biologicznej, w tym do dezynfekcji. Efektem jego działania jest zjonizowanie powietrza oraz niszczenie DNA oraz RNA organizmów żywych (bakterii, grzybów, drobnoustrojów, wirusów) na dowolnych powierzchniach wystawionych na oddziaływanie wysokoenergetycznego promieniowania UV-C (w ten sposób dezynfekowane są sale zabiegowe w szpitalach).
Rozwiązanie jest produkowane w wersji mobilnej (przenośne), w ukompletowaniu dostosowanym do użytkownika - według standardów obowiązujących w produkcji sprzętu wojskowego i medycznego. Urządzenie zapewnia spełnienie wymagań wynikających z obowiązujących norm i certyfikacji. Jest odporne na drgania, uderzenia i inne warunki eksploatacyjne i środowiskowe.
RobUV może być sterowany zdalnie lub działać autonomicznie według zaprogramowanej ścieżki. Jego kompaktowa konstrukcja pozwala na łatwe przenoszenie i stosowanie np. w pojazdach służb ratowniczych. Istnieje możliwość modyfikacji modułu emitera, poprzez wprowadzenie podajnika do korespondencji, paczek, maseczek, rękawic, kombinezonów i itp. Oferowane są również małe moduły dedykowane do innych zastosowań np. do bezpośredniej dezynfekcji uchwytów i klamek (jako nakładka z zasilaniem bateryjnym do ciągłego naświetlania z detekcją ruchu). Urządzenie jest zasilane sieciowo lub bateryjnie.
Robot skutecznie zabija bakterie, drobnoustroje i wirusy. Czas dezynfekcji - od 15 do 20 minut.
Urządzenie nie może być stosowane w bezpośredniej obecności ludzi, gdyż promieniowanie UV-C może powodować podrażnienia skóry i oczu. Sposób sterowania urządzeniem zapewnia bezpieczną pracę obsługi.