Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2019: Znamy laureatów nagród Defender
XXVII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego tradycyjnie zakończyła gala rozdania nagród Defender. Po rozpatrzeniu wniosków 83 podmiotów złożonych przez 79 firm nagrody przyznano 10 produktom. Kolejne otrzymały specjalne wyróżnienia: Nagrodę Prezydenta RP i Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej i wyróżnienie Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL
W czasie przemówienia prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń zaprzeczył jakoby były one mniejsze niż w ubiegłym roku. Podkreślił, że po raz pierwszy 51 proc. wszystkich wystawców stanowili w tym roku wystawcy zagraniczni. Łącznie impreza gościła producentów i dystrybutorów wyrobów przemysłu obronnego z 31 krajów, przy czym jeden – Australia – był w tym roku debiutantem.
Defendery wiceminister Wojciech Skurkiewicz, generał brygady Karol Dymanowski i prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń wręczyli przedstawicielom następujących firm i podmiotów:
- Konsorcjum Wti: TELDAT Sp. z.o.o. sp.k. (lider) z Bydgoszczy, Siltec Sp. z o.o. z Pruszkowa za węzeł teleinformatyczny w wersji przenośnej;
- UMO Sp. z o.o. z Zielonki za bezzałogowiec Black Hornet Nano;
- CSVeterans spółka cywilna Jacek Spionek i Łukasz Cander w konsorcjum z BUMEX Paweł Wychowaniec i HYDRONAUKA Jakub Nowaczyk z Bydgoszczy za technologię i urządzenia do termohydrografiki;
- CELTECH Sp. z o.o. z Poznania za kontenerową pralnię polową KPP-600;
- Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z należącymi do niej spółkami: Hutą Stalowa Wola S.A., Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o. z Gliwic; Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. z Poznania, Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia S.A. z Grudziądza i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej za koncepcję wariantową niszczyciela czołgów;
- Konsorcjum w składzie: Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (lider) z Zielonki, AUTOCOMP MANAGEMENT Sp. z o.o. ze Szczecina za mobilny, modułowy symulator dla załogi czołgu LEOPARD 2A5 (Table Top Trainer-TTT-Leo 2A5);
- Konsorcjum w składzie: Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM S.A. (lider) z Bydgoszczy, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (konsorcjant) z Zielonki za pierwszy polski małowrażliwy ładunek wybuchowy elaborowany w prototypie pocisku artyleryjskiego wraz ze stanowiskiem badawczym oraz kompletem badań zgodnych z wymaganiami STANAG 4439;
- GRUPA WB / WB Electronics S.A. z Ożarowa Mazowieckiego za zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ;
- PCO S.A. z Warszawy za lornetkę termowizyjną NPL-1T AGAT;
- SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., Bielsko-Biała za ciężki specjalny samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 8x4.
Specjalne wyróżnienie dla Fabryki Broni "Łucznik-Radom" oraz WAT przyznał gen. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, za samopowtarzalny karabin wyborowy MSBS GROT kalibru 7,62x51 mm.
Nagrody Prezydenta i Premiera
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wręczył też Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Otrzymała ją Grupa WB z Ożarowa Mazowieckiego za rodzinę systemów amunicji krążącej Warmate.
Z kolei Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej przypadło konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. (lider) ze Stalowej Woli, Grupa WB, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" Sp. z o.o. z Gliwic, Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. z Dęblina, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej z Sulejówka, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy, Politechnika Warszawska, Akademia Sztuki Wojennej. Podmioty te zostały nagrodzone za wspólne prace nad nowym pływającym bojowym wozem piechoty Borsuk.
Nagrodę specjalną Ministra Przedsiębiorczości i Technologii dla najlepszego polskiego eksportera uzbrojenia otrzymała Grupa Lubawa SA.
Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL
Zdziwiony
Rzeczywiście wiele nagród, co dziwne, przyznano co najwyżej prototypom i koncepcjom – ile już takich było i przez lata z nich nic nie powstało. Daleko im do gotowych, przebadanych itp. wyrobów, nie mówiąc już o ich zakontraktowaniu, czy nawet perspektywie tego. Zastanówmy się jak uczynić aby było inaczej i bez niemerytorycznego – antyrozwojowego lobbingu.
A.p.
Przy czym Grupa WB ( WB Electronics S.A.) również wchodzi w skład konsorcjum które otrzymało Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej
AZ
Znów za prototyp - ile tak "okrzykniętych" już było, a SpW jak nie ma, tak i nie widać na horyzoncie
Wert
To jest już żałosne. Z tych wyborów jak mniemam w szybkim tempie zrealizują zakup super nowoczesnych bojowych pralni polowych za 3mld. Potem lekkie kataryny bojowe za 2mld. Zabijający super miekki papier toaletowy w praktycznych szybkostrzelnych rolkach po 250 listków za 8mld. Żałosne.
And
Grot 7,62?