Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: Zmodernizowany Leopard 2PL

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Na tegorocznym XXVII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. z Gliwic prezentują po raz pierwszy zmodernizowany czołg podstawowy Leopard 2PL w wersji produkcyjnej, przygotowany w ramach programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 używanych przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej.

Najbardziej widocznym z zewnątrz elementem programu modernizacji czołgu Leopard 2PL względem bazowego Leopard 2A4 jest montaż dodatkowych modułów opancerzenia wokół wieży. To ma znacząco zwiększyć stopień ochrony pancernej czołgu.

Jeśli chodzi o siłę ognia, modernizacja obejmuje między innymi wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów nowoczesnej amunicji (w tym programowalnej) oraz instalację polskiej kamery termowizyjnej III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego.

Oprócz tego, czołg otrzymał szereg nowych elementów, które wpływają na ułatwienie eksploatacji. To między innymi nowy system sterowania i monitoringu dowódcy, dzienno-nocna kamera cofania kierowcy KDN-1 Nyks, modyfikacje układu przeciwpożarowego w przedziale transmisyjnym i pomocniczej jednostki napędowej (APU). Zainstalowano też układ przeciwwybuchowy w przedziale załogi i dodatkowy agregat elektryczny (APU) o mocy 17KW. Wreszcie, zamontowano dodatkowe kosze na wyposażenie dodatkowe załogi. Przystosowano też sprzęt holowniczo-ewakuacyjny do zwiększonej w wyniku modernizacji masy całkowitej czołgu.

W wyniku modernizacji masa czołgu wzrosła do 59,2 ton, w stosunku do bazowego Leoparda zwiększyła się więc o około 4 tony. Prędkość maksymalna zmodernizowanego czołgu to 68 km/h, natomiast zasięg to ponad 500 km po drodze twardej i ok. 300 km w terenie. Napęd, podobnie jak w Leopardzie 2A4, stanowi 12-cylindrowy silnik wysokoprężny MTU MB 873 Ka 501 o mocy 1500 KM.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Pierwotna umowa na modernizację 128 czołgów podstawowych Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL o wartości ponad 2,4 mld zł została podpisana 28 grudnia 2015 roku. Wykonawcą umowy jest konsorcjum PGZ i Zakładów Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” S.A., które współpracuje w tej kwestii z partnerem zagranicznym jakim jest niemiecki koncern Rheinmetall Defence, a także szerokim gronem państwowych zakładów wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. takimi jak: PCO S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania czy Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. W wyniku podpisania wartego ok. 300 mln zł aneksu do umowy w lipcu 2018 roku zakres modernizacji został rozszerzony o kolejnych 14 pojazdów, czołgi otrzymają też nowe funkcjonalności.

Modernizacja Leopard 2PL jest nastawiona na podniesienie możliwości tych czołgów w zakresie siły ognia, ochrony balistycznej i świadomości sytuacyjnej, a także komfortu pracy załogi przy jak największym stopniu ich polonizacji siłami krajowego przemysłu obronnego. Po zakończeniu modernizacji wszystkich posiadanych przez Wojsko Polskie czołgów podstawowych Leopard 2A4 do tego standardu będzie ono dysponowało czołgami dobrze przystosowanymi do wymagań współczesnego pola walki, zgodnie z założeniami MON i armii.

Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.