Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: UMO z ofertą dla wojska

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Podczas targów MSPO 2019 spółka UMO prezentowała uzbrojenie i wyposażenie, przeznaczone dla sił zbrojnych. Obok broni strzeleckiej, systemów celowniczych, na ekspozycji UMO pojawił się bezzałogowy system Black Hornet III firmy FLIR, wyróżniony podczas targów nagrodą Defender.

Laureat tegorocznych Defenderów, to śmigłowiec bezzałogowy o masie 32 gramów i długości 168 mm, który startuje z ręki operatora i może pozostawać w powietrzy przez około 25 minut. Produkowana przez firmę FLIR maszyna ma w tym najnowszym wariancie zasięg do 2 km i prędkość maksymalną 21,6 km/h. Black Hornet III wyposażony jest w dwie kamery i może przesyłać obraz HDTV lub termowizyjny. Przesyłanie obrazu następuje w czasie rzeczywistym i jest szyfrowane.

Dzięki temu, że do poruszania się nie potrzebuje sygnału GPS może być swobodnie wykorzystywany do rozpoznania w zamkniętych pomieszczeniach. Maszyna radzi sobie również w otwartym terenie, nawet podczas deszczu i wiatru o umiarkowanej sile. Ze względu na niewielki rozmiar i cichą pracę napędu bezzałogowiec jest bardzo trudny do zauważenia, nawet w zamkniętym pomieszczeniu.

Fot. A.Hładij/Defence24.pl
Fot. A.Hładij/Defence24.pl

W ofercie UMO można było także znaleźć broń strzelecką, ale i wsparcia. To np. granatniki rewolwerowe Milkor Super Six, które są w stanie wystrzelić salwę 6 pocisków kalibru 40 mm w czasie poniżej 2 sekund. Na stoisku można też było zobaczyć wielolufowy karabin maszynowy Profense M-134P z cyfrowym systemem kontroli ognia oraz szeroką gamę broni firmy Ohio Ordnance Works: karabiny maszynowe M2 kalibru 12,7 mm, M240 kalibru 7,62 mm i M249 na amunicję 5,56 mm.

Jeden z centralnych elementów ekspozycji stanowiły karabinki szturmowe i karabiny wyborowe niemieckiej firmy Henel, w tym prezentowany po raz pierwszy podczas UMO Live Fire Days karabinek Heanel CR300 BLK, na amunicję .300 Blackout (7.62 × 35 mm). Zapewnia ona większą siłę obalającą i mniejszy zasięg niż standardowe naboje NATO 5,56 mm, przy wymiarach naboju tak zbliżonych do .223, że można korzystać z tych samych magazynków.

Dodatkową zaletą jest ciężki pocisk, który lepiej sprawdza się w poddźwiękowej wersji stosowanej wraz z tłumikiem dźwięku, dla obniżenia sygnatury akustycznej. Zewnętrznie Henel CR300BLK jest niemal identyczny z modelem Henel CR223 kalibru 5,56 x 45 mm. Nie wymaga więc odrębnego szkolenia i wyrabiania u operatora nowych nawyków związanych z użyciem broni. Przy tym oba modele zapewniają komplementarne możliwości balistyczne. 

image
Karabiny maszynowe M2QBC oraz M134P. Fot. J.Sabak

Wraz z bronią zademonstrowano amunicję niemieckiej firmy MEN – Metallwerk Elisenhütte GmbH, wśród której znalazło się kilka typów amunicji specjalnej, np. o zmniejszonej penetracji ale zwiększonej mocy obalającej, ale też pociski przeciwpancerne i penetrujące. Jak podkreślono, amunicja MEN nie zawiera ołowiu a więc jest bezpieczniejsza dla środowiska i otoczenia. 

Ofertę uzupełniają celowniki i oprzyrządowanie optoelektroniczne broni firmy Aimpoint, w tym moduł celowniczy typu FCS13RE, przeznaczony dla broni wsparcia: od karabinów maszynowych, po granatniki i wyrzutnie bezodrzutowe. Jest to połączenie celownika kolimatorowego z dalmierzem i komputerem balistycznym. System dokonuje pomiarów odległości i warunków atmosferycznych, wprowadzając na bieżąco poprawki do punktu celowania wyświetlanego przez urządzenie, co znacznie podnosi precyzję prowadzonego ognia, szczególnie w przypadku celów ruchomych lub bardzo odległych. W Kielcach prezentowano też po raz pierwszy smartwatch Garmin Fenix 6. Zegarki w tej najnowszej odsłonie posiadają wszystkie funkcje poprzednich modeli, ale też większy ekran oraz opcję ładowania słonecznego dzięki zastosowaniu soczewek PowerGlass.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. RoadRunner

    3x wymieniono nazwę Haenel i ani razu poprawnie. Nie ważne - dobrze czy źle. Ważne żeby pisali o tobie.

Reklama