Na tegorocznych targach MSPO ekspozycję w zakresie wojskowego ICT prezentowała firma TELDAT, twórca rozwiązań z zakresu komunikacji i systemów dowodzenia. Nowość w tym roku stanowią m.in. węzły teleinformatyczne w wersji przenośnej (WTi), które mają zostać dostarczone Wojsku Polskiemu jeszcze w tym roku.
Są nimi np. najnowsze wersje:
- Zautomatyzowanych Systemów Zarządzania Walką i Łączności: Komponentu Wojskowego, Korpusu, Dywizji, Brygady i Pułku - HMS JAŚMIN, Batalionu, Kompanii, Plutonu i Drużyny – BMS JAŚMIN oraz Żołnierza – DSS JAŚMIN;
- Systemu Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego (również TZKOP) – JFSS JAŚMIN;
- Węzłów Teleinformatycznych oraz oprogramowania z zakresu wsparcia dowodzenia i działań wojsk, dedykowanych m.in. dla ww. rozwiązań.
Niektóre z zademonstrowanych wyrobów są już wykorzystywane przez MON oraz wiele armii sojuszniczych i wdrażane przez kolejne. Należą do nich np. ostatnio zakontraktowane przez MON: Węzły Teleinformatyczne (przeznaczone na szczebel operacyjno-taktyczny) oraz HMS C3IS JAŚMIN – oprogramowanie/Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Komponentu Wojskowego, Korpusu, Dywizji, Brygady i Pułku (m.in. nagrodzony DEFENDER-em w trakcie poprzedniej edycji MSPO).
Prezentowane, a zdaniem TELDAT-u także jedyne polskie, WTi zostały opracowane na podstawie kilkunastoletniego doświadczenia zdobytego w trakcie opracowywania, wdrażania, eksploatacji i doskonalenia węzłów teleinformatycznych JAŚMIN, również szkolenia ich obsług, administratorów i użytkowników. Pierwsze ich komplety, na podstawie wieloletniej umowy z grudnia 2018 roku, podpisanej z Inspektoratem Uzbrojenia, zostaną dostarczone już w tym roku do polskiej armii. Łącznie jest to około 300 różnego typu wojskowych urządzeń i oprogramowań, które można było zobaczyć na ekspozycji TELDAT-u. Całość tego sprzętu opuszcza firmę z certyfikatem SDIP-27 Level B, a każdy z nich jest szczelny elektromagnetycznie, dzięki czemu np. nie ma potrzeby umieszczania ich w odpowiednio przygotowanych i kosztownych kontenerach. W czasie tegorocznego MSPO 2019 WTi zostały wyróżnione nagrodą Defender.
TELDAT prezentował też rodzinę terminali komputerowych o przekątnych od 5 do 12 cali. Urządzenia te, zdaniem TELDAT-u, też jako jedne z nielicznych, a może nawet jedyne w świecie, spełniają wyśrubowane normy środowiskowo – mechaniczne i klimatyczne. Jedno z nich pozostawało w czasie trwania targów uruchomione i zanurzone w wodzie, a drugie w akwarium o temperaturze podwyższonej do 50oC (urządzenia te mogą działać nawet w temperaturze do 70oC).
https://www.defence24.pl/jasmin-wesprze-dowodzenie-polskich-jednostek-w-nato
Centrum stoiska zajmowała prezentacja oprogramowania stworzonego w firmie TELDAT, m.in.:
- HMS C3IS JAŚMIN, czyli jedyny wykorzystywany w WP system wsparcia dowodzenia i działań wojsk w wojskach lądowych, będący też na NATO-wskiej liście zaufanych sojuszniczych produktów AFPL a co za tym idzie mogący być używanym przez wojska koalicyjne;
- BMS C3IS JAŚMIN, zdaniem przedstawicieli TELDAT-u, również jedyne zwłaszcza polskie dojrzałe i sprawdzone wojskowe oprogramowanie spełniające m.in. najszerszy zakres standardów wymiany informacji operacyjnych i w dużej mierze zunifikowane z ww. HMS C3IS JAŚMIN, eksploatowanym w WP.
Czytaj też: Polscy inżynierowie opracowali nową wersję BMS
BMS C3IS JAŚMIN jest obecnie gotowy do wdrożenia i był prezentowany łącznie ze sprzętem elektronicznym umieszczonym na makiecie czołgu. Znajdowały się tam elementy podstawowe oraz dodatkowe, przeznaczone dla wozów wyspecjalizowanych np. dowodzenia. Jak podkreśla dyrektor Daniel Lemke system jest wyposażony w interkom, który może być odłączany od pojazdu i podłączany pod radiostację osobistą żołnierza. Dzięki temu i wyposażeniu w kamery przednią i tylną, można prowadzić za jego pomocą np. rozpoznanie i strumieniować pozyskiwany obraz do wnętrza pojazdu, a jeżeli pojazd np. będzie połączony szerokopasmową radiostacja lub satelitarną istnieje także możliwość strumieniowania tych informacji do stanowiska dowodzenia. BMS C3IS JAŚMIN może też być integrowany ze wszystkimi pojazdowymi środkami łączności, sensorami, efektorami m.in. automatycznego uruchomienia filtrowentylacji itp.
Czytaj też: System BMS JAŚMIN wyróżniony po raz kolejny
W trzecim dniu targów odbyła się ceremonia wręczenia nagród specjalnych pod honorowym patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podczas której prezes TELDAT został odznaczony Złotą Gwiazdą Lider Bezpieczeństwa Państwa, a wiceprezes tej firmy otrzymał Złoty Medal za Innowacyjność na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności.
Vvv
To są prawdziwe systemy zarządzania walką, a nie co najwyżej koncepcje i marketingowe mrzonki o takowych
Żołnierz
Kolejne brawa dla Teldatu