Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2019: PCO S.A. dostarczy celowniki i lornetki noktowizyjne dla wojska
W pierwszym dniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach spółka PCO otrzymała zamówienia od Inspektoratu Uzbrojenia na dostawy sprzętu optoelektronicznego dla Sił Zbrojnych. Stosowne umowy podpisali Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. dr Dariusz Pluta oraz Prezes PGZ S.A. Witold Słowik. PCO S.A. wchodzi w skład PGZ.
Producent dostarczy polskim siłom zbrojnym sprzęt optoelektroniczny - celowniki, lornetki, monokulary i gogle noktowizyjne.
W ramach pierwszej z podpisanych umów odbiorca otrzyma 125 sztuk celownika PCS-5M oraz 140 sztuk lornetki noktowizyjnej NPL-1M. Strzelecki Celownik Noktowizyjny PCS-5M to lekki celownik teleskopowy przeznaczony do stosowania na ręcznej broni strzeleckiej oraz wyrzutniach granatów przeciwpancernych. Lornetka noktowizyjna NPL-1M jest zaś małym, lekkim przyrządem noktowizyjnym przeznaczonym do obserwacji terenu w warunkach ograniczonej widoczności i w nocy na większych odległościach.
Najlepszym potwierdzeniem jakości produktu są zamówienia. W sektorze zbrojeniowym jeszcze większym komplementem są zamówienia od Sił Zbrojnych rodzimego kraju. Decyzję Zamawiającego o pozyskaniu tego sprzętu odbieramy jako potwierdzenie naszych kompetencji i zaufanie, jakie pokładają w nas Siły Zbrojne RP oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. One przypieczętowują pozycję PGZ jako głównego partnera w programach modernizacyjnych polskiej armii.
Druga z umów dotyczy dostawy 119 sztuk monokulara noktowizyjnego MU-3AM oraz 527 sztuk zminiaturyzowanych gogli noktowizyjnych MU-3ADM. Monokular MU-3AM to nowoczesne urządzenie noktowizyjne przeznaczone do obserwacji w warunkach nocnych przez indywidualnego użytkownika. Jest to obecnie jedno z najlżejszych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Jest już wykorzystywany w Siłach Zbrojnych RP. Może być montowany na hełmie, dedykowanej uprzęży nagłownej, a także na broni za pomocą szyny Picattiny. Gogle MU-3ADM to zaawansowane pasywne urządzenie noktowizyjne. Charakteryzuje się kompaktową i wyjątkowo lekką konstrukcją, solidnością i niezawodnością w warunkach polowych, a także doskonałymi parametrami wykrywania, rozpoznawania i identyfikacji.
Ostatni kontrakt to zamówienie na dostawę 45 egzemplarzy strzeleckiego celownika termowizyjnego SCT RUBIN, znajdującego się już na wyposażeniu Wojska Polskiego. Celownik ten jest przeznaczony do obserwacji oraz prowadzenia ognia z broni strzeleckiej w dzień i w nocy, w warunkach normalnych oraz ograniczonej widoczności, a także w różnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Można go wyposażyć w dodatkowy wyświetlacz umożliwiający prowadzenie obserwacji zza przeszkód terenowych.
CdM
Sorry panie wiceprezesie, ale zamówienia z sił zbrojnych własnego kraju, a już szczególnie skierowane do przedsiębiorstwa państwowego i to będącego pod bezpośrednią kontrolą zwierzchnictwa tychże samych sił zbrojnych, nie są szczególnie mocnym potwierdzeniem jakości wyrobu. Przy czym nie twierdzę że ona jest zła. Ale na pewno dużo lepszym potwierdzeniem byłby lukratywny eksport...