Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2018: Większa precyzja izraelskich rakiet dla systemu Lynx
Podczas MSPO 2018 koncern IMI Systems zaprezentował m. in. najnowszą wersje pocisków rakietowych Extra stosowanych w systemie artylerii rakietowej Lynx, który oferowany jest Polsce w programie Homar. Rakiety po modernizacji są teraz w stanie trafić w cel z dokładnością sięgającą 1 metra. Ale oferta izraelskiej firmy obejmuje również inne rodzaje amunicji.
Zobacz też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL
Na stoisku izraelskiego producenta szczególną uwagę zwracały na siebie trzy modele pocisków stosowanych w systemie rakietowym Lynx. Największy z nich to LORA (Long Range Artillery) o zasięgu ok. 400 km i systemie naprowadzania GPS/INS o celności (CEP) poniżej 10 m. Pocisk powstał w kooperacji IAI i IMI Systems. Wyrzutnia Lynx może odpalić dwa tego typu pociski jednocześnie.
Pozostałe dwie zaprezentowane rakiety to 306 mm pocisk Extra, stanowiący podstawowe uzbrojenie systemu i 122 mm pocisk Accular. Ta ostatnia broń stanowi opcje dla użytkowników wyrzutni systemu BM-21 Grad. Rakiety są wyposażone w moduł sterujący, co pozwala na odpalanie pocisków na dystans 40 km i rażenie celów głowicą o masie 20 kg. Pociski Extra (EXTended Range Artillery) mają z kolei głowice o masie 40 kg i dysponuje zasięgiem do 150 km. Naprowadzanie rakiet Extra i Accular odbywa się na tej samej zasadzie. Pocisk wykorzystuje pozycjonowanie GPS i inercyjny układ INS co daje celność (CEP) na poziomie poniżej 10 m.
W Kielcach po raz pierwszy zaprezentowano nowy wariant pocisku Extra, którego naprowadzanie wzbogacono o trzecią opcję. W ostatniej fazie lotu pocisku uruchamiany jest moduł optyczny, który porównuje obraz terenu i koryguje lot na podstawie danych lotniczych lub satelitarnych wprowadzonych wcześniej do pamięci głowicy naprowadzającej. Jest to system nie tylko odporny na zakłócenia elektroniczne, ale również zwiększający precyzję trafienia pocisku (CEP) z 10 do 1 metra. Jest to szczególnie istotne przy rażeniu celów w terenie zabudowanym, gdyż pozwala ograniczyć ryzyko przypadkowych ofiar.
Oprócz pocisków rakietowych dla systemu Lynx, oferowanego Polsce w programie Homar, IMI Systems pokazał również pociski artyleryjskie i czołgowe. Znalazł się wśród nich programowany pocisk odłamkowo-burzący M339 HE-MP-T dostępny w kalibrach czołgowych dział 120 i 125 mm. Jest to amunicja z prefragmentowaną głowicą o zwiększonej skuteczności z zapalnikiem działającym w trzech trybach. Może detonować przy uderzeniu, z opóźnieniem czasowym (po penetracji osłony, np. sciany) lub w zaprogramowanej odległości dla trybu airburst. Programowanie głowicy może odbywać się automatycznie w lufie lub z użyciem ręcznego programatora, co nie wymaga żadnej modyfikacji pojazdu. Inne propozycje to m. in. amunicja artyleryjska kalibru 155 mm oraz kierowane pociski moździerzowe 120 mm o zasięgu ponad 16 km.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie