Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2018: Nowy Twardy w dwóch odsłonach
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) wraz z wchodzącymi w jej skład Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy S.A. na obecnym MSPO prezentuje dwa proponowane przez nią do realizacji warianty modernizacji eksploatowanych w naszym kraju czołgów T-72M1 i PT-91 Twardy. Nowy wóz PT-91M2 mógłby w ten sposób przez pewien okres przejściowy stanowić uzupełnienie dla czołgów Leopard 2PL i Leopard 2A5.
MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL
Zaprezentowane warianty zaprojektowano tak, by w zależności od możliwości ekonomicznych, dokładnie przemyślanych wymagań oraz samego stanu technicznego przeznaczonych do modernizacji maszyn wybrać ten najbardziej odpowiedni dla SZ RP.
Natomiast z założenia celem samej modernizacji czołgu PT-91 Twardy do proponowanego modelu PT-91M2 (zarówno wersji A1 jak i A2) jest zwiększenie jego możliwości ogniowych, przeżywalności na polu walki, mobilności czy poprawa komfortu pracy załogi oraz ergonomii użycia zamontowanych w nim systemów i układów sterowania (zarówno samej maszyny, jak i jej uzbrojenia).
W związku z powyższym dla wersji A1 w układzie napędowym proponuje się zamontowanie silnika o mocy 850-1000 KM (np. mógłby to być silnik S-12U, czyli zmodyfikowany W-46-6 o mocy standardowej 625,5kW/850KM przy 2000 obr./min zapewniając w rezultacie moc jednostkową 13,5 kW/t i moment obrotowy 3400 Nm przy 1300-1400 obr./min) z wzmocnioną przekładnią mechaniczną (do wersji Cx). Oczywiście, taki zakres zmian wymagał będzie również przeprowadzenia remontu skrzyni pośredniej i planetarnych skrzyń biegów.
Natomiast główną modernizacją w wieży będzie wymiana dotychczasowej armaty 2A26M/2A46 na nową 125 mm/L48 typu 2A46MS i zamontowanie cyfrowego układu jej stabilizacji. Sama armata 2A46MS (której parametry wydają się najlepiej dopasowane do modernizacji) w wyniku zmian w położeniu czopów czy oporopowrotnika, charakteryzuje się czterokrotnie lepszym skupieniem od obecnego rozwiązania. Nowa technologia jej wytwarzania zapewnia również zwiększenie żywotności przy strzelaniu pociskami podkalibrowymi. Wymianie samej armaty równolegle towarzyszyć miałaby wymiana wieńcowego łożyska oporowego wieży na bezluzowe (proponowane jest np. rozwiązanie Rotard), a możliwe jest też mocowanie lufy na tzw. gwint lub złącze bagnetowe.
Co do zmian dotychczasowego układu stabilizacji z napędami hydraulicznymi 2E28M, wymieniono by go na nowy elektromechaniczny z cyfrowym sterowaniem typu EPS-72/91 Albatros, możliwa byłaby też jedynie modyfikacja poprzez wymianę części elementów oraz wprowadzenie cyfrowego bloku sterowania.
Natomiast w wersji A2 silnik miałby osiągać moc 1000-1200 KM (mógłby to być model S1000R z automatyczną przekładnią Renk ESM 350M lub ukraiński 6TD-2). Czołg miałby wzmocnione zawieszenie (wałki skrętne - kompensacja wzrostu masy i poprawa stabilności pojazdu, amortyzatory i zderzaki elastomerowe). Zmianie uległby też sam kąt zamocowania drążków skrętnych.
Kierowca będzie miał do dyspozycji pasywny przyrząd noktowizyjny (np. PNK-72 Radomka). Oprócz wymiany armaty na model 2A46MS w wersji A1 dodatkowo proponuje się model 2A46M-4.
Obie wersje wyposażone będą w cyfrowy SKO (np. SAVAN-15), cyfrowe środki łączności wewnętrznej i zewnętrznej (w tym radiostacje VHF i HF pracujące w standardzie IP – wszystkie dostosowanie do pracy w sieci z uwierzytelnieniem dostępu) zintegrowane z układem BMS.
Działonowy otrzymałby dwupłaszczyznowy zintegrowany dzienno-nocny celownik a dowódca panoramiczny przyrząd dzienno-nocny (typu hunter-killer/killer-killer jak np. VIGY-15). W przypadku stanowiska dowódcy jego przyrząd w wersji A1 zintegrowany byłby z zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia (ZSMU) z 12,7 mm wkm, natomiast w wersji A2 dodatkowo dowódca miałby otrzymać pasywny dzienno-nocny przyrząd jak np. POD-72 Liswarta czy celownik termowizyjny PCT-72 (służący jako zapasowy).
Sam SKO Safran SAVAN-15 wyposażony jest w dzienno-nocny celownik działonowego i panoramiczny dzienno-nocny przyrząd dowódcy VIGY-15 oraz głowice optoelektroniczne GOC-1 Nike i GOD-1 Iris. Proponuje się również zastosowanie dostosowanych do rodziny T-72 innych SKO w postaci Compact Fire Control System (C-FSC) od tureckiego Aselsana, izraelskiego Knight od Elbit Systems (brak jakichkolwiek przeróbek w wieży) czy TURMS-T z celownikiem LOTHAR od włoskiego koncernu Leonardo.
Kolejną opcją jest kamera termowizyjna III generacji KLW-1 pracująca w zakresie długości fali 8÷12 µm i zbudowana w oparciu o chłodzony fotowoltaiczny detektor matrycowy MCT (HgCdTe) o rozdzielczości 640x512 pikseli. Mogłaby ona zastąpić obecnie używaną w czołgach PT-91 Twardy kamerę EI-Op TES, będącą elementem SKO-1T Drawa-T.
W celu zwiększenia poziomu zapewnianej osłony na czołgach obu wersji rozszerzona będzie strefa chroniona pancerzem reaktywnym, zamontowane będą dodatkowe osłony prętowe wybranych jego obszarów (głownie z tyłu i boków kadłuba) oraz wzmocnione zostanie dno w celu poprawy ochrony przeciwminowej. Dodatkowo proponuje się zamontowanie APU zblokowanego z układem klimatyzacji z kompresorem o mocy 10 kW (dla wersji A2 o mocy 6 kW), dzienno-nocnej kamery cofania dla kierowcy (np. KDN-1 Nyks), cyfrowych bloków zasilania, sterowania i zabezpieczenia, czy modernizację automatu ładowania. W tym ostatnim modernizacji uległby karuzelowy automatyczny system zasilania w amunicję AZ (do wersji oznaczonej jako AZ-1 ze zmienionym, cyfrowym układem sterowania i informacją o dostępnych typach pocisków), zmianą podlegałoby także rozmieszczenie w wozie amunicji drugiego rzutu (ograniczające ryzyko jej detonacji w przypadku trafienia czołgu lub najazdu na minę).
Obie proponowane wersje czołgu otrzymają też układ przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy Deugra z czynnikiem gaśniczym DeuGEN (obejmującego przedział napędowy, załogi i komorę przeznaczoną dla APU).
W opcji jest też dodanie zestawu kamuflażu mobilnego, przeciwradiolokacyjnego oraz maskującego w podczerwieni Berberys od Lubawa S.A.
MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL
MARIUSZ
Eksponaty muzealne powinny stać w muzeum . Rosja zmodernizowała t72 b które są znacznie nowsze technologiczne od naszych t72 i powtarzam zmodernizowała nie łatała dziury bez sensu jak Polska. Wydamy fortunę na złom taka jest prawda nawet po tej pseudo modernizacji te czołgi nie mają szans w walce nawet z Rosyjskimi t72b nie mówiąc o tych nowocześniejszych . Tu porównałem te czołgi do innych ale w czasie wojny nie powinno się stawiać najczęściej na walkę- czołg z czołgiem- bo dzisiaj w czasie wojny nie ma co liczyć na jakiś kolejny Kursk i tu jest taka prawda że te czołgi nawet po łataniu dziur nie będą mogły obronić się przed niczym co zechce je zniszczyć. Marnowanie pieniędzy na coś bez sensu . Moje pytanie jest takie jak ta sama firma wywiązuje się z modernizacji takiej prawdziwej leoparda 2a4 na 2pl bo tu wszystko ucichło , od dłuższego czasu nic nie słychać tak jakby nagle porzucono projekt a tu nagle słyszymy o bezsensownej pseudo modernizacji padła .MOJE PYTANIE DO POLITYKÓW I BUMARU CO SIĘ DZIEJE Z LEOPARDEM 2PL.
xyz
Modernizowane ukraińskie T64 doskonale sobie radzą z ruskimi T72B...
Wuc Naczelny
Bo T-64 to linia czołgów mocneijszych od T-72
Stress
Nie róbcie sobie jaj twarde to złom sto razy lepsze są leopard 1 choć to też złom .Może przywróćmy kawalerię albo husarię....
xyz
odpowiednikiem Leo2A4 jest T72B, T762A jest troche gorszym od Leo2A4... PT szczegolnie najnowsze proponowane mody takie jak PT91M2A2 mozna porownac z Leo2A6 przy czym masz czolg robiony w kraju, a nie przelewy zagraniczne do Niemiec za zakupy z polki. Do tego masz zaklad w Polsce majacy doswiadczenie w modach T72 oraz Leo2 co otwiera droge do zbudowania polskiego BMP powiedzmy na wzor T90MS Tagil z tech niemieckim...
Goog
Czy są jakieś testy prowadzone na PT 17 jak się sprawuje ta konfiguracja ?
haz
Do Wojtek: A jaki to masz sukces z podwoziem od Kraba. Przecież jeszcze ani jedno w Polsce nie powstało
Podporucznik rezerwy wojsk kwatermistrzowskich
+Aro: \"a kto ci sprzeda tego leoparda nowiuśkiego marzycielu?\" ----- Producent Leopardów miał niedawno sprzedać ok. 300 Leopardów 2a7 po ok. 10 mln. euro sztuka Arabii Saudyjskiej, ale niemiecki parlament to zablokował i Saudyjczycy musieli się zadowolić Abramsami z USA. Cena 10 mln. euro za Leoparda została uznana przez dobrze poinformowanych posłów do niemieckiego parlamentu za do tego stopnia wygórowaną, że uznali, że zawiera łapówkę przeznaczoną na pokonanie w RFN zakazu sprzedaży broni używanej przeciwko demonstrantom i zwykłym ludziom oraz w regiony zapalne. Jak pan widzi, producent Leopardów szuka zastępstwa dla tego utraconego kontraktu i oczywiście przy ilości powyżej 100 Leopardów zażąda ceny rzędu 5 milionów euro za czołg. Ekspert aktualizujący wpis WikiPedii o Leopardzie podaje cenę jako między 3 a 7 mln. euro zależnie od ilości kupowanych Leopardów. Skąd pan bierze swoje: \"A jeśli nie będą mogli powiedzieć wprost nie bo nie to dadzą cenę zaporową\" jest dla mnie niezrozumiałe. Producent Leopardów chciał sprzedać je poza NATO i UE, a wg pana nie sprzeda w NATO i w UE? Polska nie wyprodukuje czołgu lepszego od Leoparda. Wspólne prawo UE jest współtworzone także przez Polskę. sądy zagraniczne mogą sądzić \"nas\" tak samo jak polskie sądy mogą sądzić zagranicą, a sądy Europy są wspólne, sądzą w nich polscy sędziowie. ___________ \"nikt nam ich nie sprzeda, albo sprzedadzą jakieś bieda wersje z dziadowską amunicją. Takie są realia. Nie ważne ile kasy (której nie mamy) położymy na stół. Trzeba się pogodzić z tym że jesteśmy tylko \\\"oczynszowanymi\\\" mieszkańcami tego terytorium.\" ---- przykro czytać takie bzdury.
MAZU
Nowoczesna amunicja jest potrzebna, bez niej moderka nie ma sensu.
Aro
Podporuczniku rezerwy, a kto ci sprzeda tego leoparda nowiuśkiego marzycielu? A jeśli nie będą mogli powiedzieć wprost nie bo nie to dadzą cenę zaporową na którą takich gołodupców jak mieszkańcy kolonii między Bugiem a Odrą po prostu nie stać. Powinniśmy polegać tylko na własnych możliwościach produkcyjnych bo produkowanie dla siebie jest po prostu najtańsze. T72 potrafiliśmy robić, te zrobione w latach 80 to oczywiście złom ale od tamtego czasu łykneliśmy trochę knowhow i gdyby cały zapas starych opędzlować gdzie się da i za tą kasę wyprodukować nowe używając nowszych technologii, lepsze stale, pancerz od razu wzmocnić w taki sposób w jaki jest wzmocniony w ruskich lepszych wersjach, od razu zamontować lepszy silnik, armatę na najnowszą możliwą do zdobycia amunicją i nowe SKO, nowszą generację erawy. I gdyby zamiast nic nie wartych 700 starych t72 zrobić nowych 200 to i tak miały by większą wartość bojową. Nie ma co marzyć o jakichś Abramsach czy nowych Leopardach, nikt nam ich nie sprzeda, albo sprzedadzą jakieś bieda wersje z dziadowską amunicją. Takie są realia. Nie ważne ile kasy (której nie mamy) położymy na stół. Trzeba się pogodzić z tym że jesteśmy tylko \"oczynszowanymi\" mieszkańcami tego terytorium. Sądzą nas obce sądy, i obce parlamenty piszą nam ustawy.
Roshedo
wszystkie t-72 i i Twarde powinny przejść hurtowo moderkę \"na max możliwości\" do wariantu PT 17 z najsilniejszą ukraińską armatą o raz silnikiem 1200 km (6TD-2). Czemu wszystkie? Bo przy takiej ilości można zawalczyć o niską cenę całego kontraktu. Czemu do na maks czyli do granic możliwości modernizacyjnych? Bo zrobi sie to raz i dobrze i nikt nie będzie za 14 lat mydlił oczu że można by je jeszcze zmodernizować, pomalować itp? Bawienie się na raty w modernizacje \"mikroilościową\" ( np. 5-10 szt. na rok) to tylko przedraża o prawie 50% cały kontrakt, a PGZ też nie daję realnych zysków ( a tylko kroplówkę na podtrzymanie życia zakładu). Jednorazowy zastrzyk dużej gotówki za duży kontrakt raz że utrzyma wszytkie miejsca pracy dwa że pozwoli zakupić technologię / licencję na wdrożenie następcy Twardego i zaoferowanie nowego dopracowanego czołgu za 10 czy 15 lat. Licencyjny może by Leopard 2 A7 ale wolałbym znacznie lepszego chińskiego VT-4. Abramsy i T-90 odpadają bo paliwożerne turbiny gazowe tych czołgów przepaliły by w trakcie ekspoloatacji cały budżet MON. Co Wy na to?
Nihil Novi
Moja babcia miala zwyczaj cerowac skarpety. Nasze T-72 to w sumie z jej rocznika sa. Skarpety dawaly rade, ale w gosci sie nie poszlo, bo bylby obciach. Z czolgami byloby pewnie podobnie, ale nie o obciach idzie, tylko czy dadza rade. Dzisiaj chyba latwiej znalezc kredyt na nowy czolg, niz chetnych, zeby go obsadzic i pojsc w szarze \"za Ojczyzne\". Zwlaszcza, ze kredytodawcy jak zawsze ci sami i kredyty daja wszystkim chetnym... To moze lepiej cos zacerowac? Tylko, ze to bylo po kosztach nitki, 5%, a nie za pol ceny nowej pary.
Hal Trout
To wzruszające że szczyt polskiej myśli technicznej to zamontować niemiecki noktowizor w ruskim czołgu który premierę miał prawie pół wieku temu.
Okręcik
Jeśli zmodernizowany Twardy ustępowałby nadal Leo 2A5PL, to nie ma to sensu. Lepiej za tę kasę kupić coś sensownego.
On
Skoro polski lotnik poleci nawet na wrotach stodoły ...typowe polskie dziadostwo ... dobrze ze mam pozwolenie na bron i w razie czego mogę liczyć na mojego DDM4MK18 !
AndrzejS
JSM 100/100. Jeżeli pakować pieniądze w T72/Pt91 to tylko z wymianą na silnik 6TD-2 (1200 KM) i ze zmianą armaty na 120/52!
Admm
Gdyby KMW chciało zainwestować w polski przemysł, a Polska chciałaby zamówić, powiedzmy 1200 2A7V... skończyłby się temat radzieckiego sprzętu i poradzieckiej technologii, wzornictwa raz na zawsze.
MOMO
Dyktatorem a gdzie ty chcesz nowe czołgi kupić? Może w którymś z następujących państw: Chiny, Rosja, Japonia, Korea? Bo tak się składa że tylko w tych państwach produkowane są obecnie czołgi. Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Amerykanie już lata temu zamknęli swoje linie produkcyjne. A porównywanie czołgu do samochodu to głupota. Dwie zupełnie inne konstrukcje o zupełnie innych możliwościach rozwojowych.
teddy
Po co tam w ogóle jeździć na te targi. I tak polska armia nie kupi nic, albo jakieś śladowe ilości sprzętu.
Wojtek
Modernizacja konkretna naszych pt i teciaków albo zakup licencji na koreański czołg i wyklepać 1000 sztuk to też wpłynie pozytywnie na naszą gospodarkę, będzie sukces jak z podwoziem od kraba i wszyscy będą szczęśliwi trzeba mieć jaja i podjąć decyzję !
Erwin
Modernizacja dla pt- 91 tak, dla T- 72 absolutnie nie. Dokupić 53 sztuki od Hiszpanów i 15 proponowanych przez rahienmetal Leo 2. Zmodernizować do stadardu loe 2 pl. Uzupełnić te 5,5 batalion Leo kadrowo i być szczęśliwym, że jesteśmy jedną z większych potęg pancernych w Europie.Bo z tego co się orientuję. Na dzień dzisiejszy, stan osobowy umożliwia nam wystawienie 4 batalionów czołgów. 2 na rodzinie T-72 i 2 na Leopard 2, na 11 batalionów, które mamy w Lini. Więc moja propozycja i tak wydaje mi się sporym zmicnieniem naszych sił zbrojnych.
sda
Hiszpańskie już są niedostępne. Chyba jedyne dostępne to te w posiadaniu KMV czy kogoś tam, i tylko w opcji z moderką do A7 u niemca...
Willgraf
czas w końcu na decyzję...to 3 rok proponowania modyfikacji..wystarczy
Bucefal
Nowy czołg w starej skorupce. Zwalczać czołgów wroga nie da rady ale wraz zestawem aktywnej obrony i nowa armatą mógłby zwalczać siłę żywa, lekko opancerzone cele i stanowiska umocnione w dzień i w nocy (to drugie w szczególności). Generalnie poprawa świadomości otoczenia i celności z dalszych odległości plus dobra taktyka użycia dać może ciągle skuteczne narzędzie. Lepiej mieć niż nie mieć.
Perun
Co roku na targach nowy Twardy a decyzji ciągle brak.
JSM
Tylko silnik 6TD-2 (1200 KM) ma sens. I zmiana kalibru na 120/52. Ukraińcy mają taką armatę. Termowizja z matrycą o rozdzielczości 640x512 pikseli to już zabytek. Teraz minimum to NIECHŁODZONE XGA 1024x768 a FLIR oferuje 2500x1600.
Dyktatorek
To tak jakby ktoś nas przekonywał żeby nie kupuwać nowego samochodu bo jeszcze można remontować starego Poloneza !!!..wymienimy mu nowe opony nowe reflektory,klimę założymy i radio stereo ...czujecie czaczę...kupa kasy pójdzie w błoto
Jami
Super tylko kiedy? Kolejne targi i wciąż to samo pytanie
Marek1
Nawet fajnie i sensownie brzmi ta moderka Twardego, ze szczególnym wskazaniem na opcje A2. Oczywiście niezbędna byłaby też nowoczesna amunicja 125 mm(np. izraelska). Niestety, wszystkie dotychczasowe koszmarne doświadczenia dot. \"modernizacji\" WP wskazują, ze jak zwykle NIC z tego NIE wyjdzie i skończy się na jakiejś płytkiej i NIC nie znaczącej moderce muzealnych T-72 ...