Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MON poszukuje symulatora śmigłowca W-3 Sokół

Śmigłowiec W-3 Sokół - fot. J. Graf
Śmigłowiec W-3 Sokół - fot. J. Graf

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął analizę rynku w zakresie pozyskania dla Sił Powietrznych symulatora śmigłowca W-3 Sokół. Termin zgłaszania propozycji upływa 31 października 2013 roku. Co interesujące, wśród obiektów które mają być szczegółowo odwzorowane, znalazły się, oprócz lotnisk, również ośrodki prezydenckie czy dach gmachu BBN.

W dokumentach Inspektoratu Uzbrojenia mowa jest o jednym urządzeniu, spełniającym standardy FFS (Full Flight Simulator) na poziomie C. Oznacza to w pełni ruchomą platformę o 6 stopniach swobody i bardzo realistyczne polu widzenia wirtualnej przestrzeni poza maszyną. System musi realistycznie odwzorować nie tylko kabinę pilotów, ale też zachowanie maszyny we wszystkich fazach lotu i sytuacjach nietypowych.

Baza danych symulatora ma zawierać szczegółowe i realistyczne odwzorowanie całego kraju i Europy, ze szczególnym uwzględnieniem głównych lotnisk, baz wojskowych i charakterystycznych punktów nawigacyjnych. Możliwe będzie też oczywiście wprowadzenie dowolnych, dodatkowych elementów, zwłaszcza lotnisk czy przeszkód terenowych. Umożliwi to symulacje lotu w dowolnych warunkach pogodowych i wybranej części świata.

Jednak najbardziej realistyczne ma być odwzorowanie typowych miejsc z których operują polskie śmigłowce. Tu wymagana jest bardzo wysoka szczegółowość, zarówno lądowisk, jak i terenu w promieniu nawet 3 kilometrów wokół nich.  

Takie wierne odwzorowanie dotyczy między innymi warszawskiego Okęcia i krakowskich Balic, oraz wojskowych lotnisk w Dęblinie, Mińsku Mazowieckim, czy Gdyni Oksywie. Interesujące jest też wymaganie szczegółowej wizualizacji (z dokładności do 0,6 m) lądowiska na dachu budynku Biura Bezpieczeństwa Narodowego, oraz w prezydenckich ośrodkach Jurata, Wisła i Promnik.

System symulatora ma składać się z samej kabiny umieszczonej na siłownikach, oraz dwóch stanowisk dla instruktorów. Oprogramowanie i wyposażenie ma umożliwiać nie tylko symulacje najróżniejszych warunków, ale też analizę zapisanych ćwiczeń, łącznie z zapisem zachowania załogi podczas symulacji. Wymagana jest też integracja ze spełniającymi standardy NATO, kompleksowymi systemami symulacji.

Czas realizacji zamówienia wynosi 30 dni od chwili podpisania umowy.  

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (7)

  1. Darek

    Jeśli 30 dni od chwili podpisania umowy, to coś mi się zdaje, że wykonawca został wybrany już pod biurkiem :)?

    1. Czysta prawda

      Dobra konotacja...ale jego zdaniem i jego PObratymców, koperty były dobrowolnymi "składkami" w szczytnym celu.

  2. KOMENTATOR

    Czas realizacji TAKIEGO zamówienia wynosi 30 dni od chwili podpisania umowy...

    1. dim

      @Evangero. Uważasz, pod obcą okupacją służba zdrowia będzie lepsza ? A może koperty mniej będą musiały być wypchane, bo łapówkarze kiedykolwiek przestaną chcieć ładniejszego auta, domu i lepszych wycieczek zagranicznych ?

  3. wichura

    Jakies przypuszczenia na temat "wybranego juz" zwyciezcy:-)

  4. Michal

    Państwo jak widzę nie słyszeli o firmie ETC-PZL... http://www.ai.com.pl/wp-content/media/pdfs-polish/W-3WA-SOKOL.pdf

  5. skiudi

    To tyle lat latają Sokoły w armii i do tej pory nie było symulatora?! Szok!

  6. Andrzejs

    Szczegółowo mogłyby to odtworzyć Rosyjskie i Niemieckie firmy, ale skoro termin jest 30 dniowy to można rozumieć, że firma została wybrana

  7. mar00da

    eee... 30 dni na realizację zamówienia? chyba jakaś pomyłka.

    1. asd

      Raczej wygląda że z góry wiadomo kto ma przetarg wygrać.

    2. J.

      hehe, klasyczne - wymagania "pisane pod" konkretnego dostawcę...

Reklama