Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Modułowy pojazd AMPV w Kielcach

Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Konsorcjum firm Rheinmetall MAN Military Vehicles i Krauss-Maffei Wegmann wspólnie z ROSOMAK S.A. należącym do PGZ po raz kolejny prezentuje na MSPO zmodyfikowany opancerzony pojazd wielozadaniowy AMPV.

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Już podczas pierwszej prezentacji na XXIII MSPO pokazano pojazd dostosowywany do specyficznych polskich wymagań. M.in. zmianie poddano konfigurację jego wnętrza, którą zagospodarowano biorąc pod uwagę konieczność zabudowy wymaganych systemów łączności/przekazywania danych i uzbrojenia oraz ilości przenoszonego sprzętu i środków zabezpieczenia logistycznego.

Przy zachowanej ładowność (2200 kg - którą można zmieniać w zależności od wersji i przeznaczenia wozu) powiększono przestrzeń przedziału transportowego poprzez wydłużenie jej o ok. 300 mm. Dzięki temu pojazd jest zdolny do przewozu wyposażenia, które znajduje się na wyposażeniu m.in. wojsk specjalnych w tym w specjalistycznego, składowanego w skrzyniach i kontenerach zabezpieczających.

Zaprezentowany pojazd wyposażony był w  propozycję wybranych systemów łączności i przekazywania danych  i pomimo, że akurat one nie muszą ostatecznie zostać wybrane przez wojska (w tym wypadku specjalne) dają jednak obraz możliwości oferentów oraz samego pojazdu w zakresie jego modyfikacji i adaptacji do zmiennych warunków działań w ramach współczesnych konfliktów i operacji militarnych prowadzonych w różnym środowisku.

Wzbogacono znacznie świadomość sytuacyjną i poziom ochrony dla załogi poprzez montaż systemu czujników (w tym akustycznych) oraz obserwacji okrężnej. Jednym z systemów oferowanych dla pojazdu jest ROSY (ang. Rapid Obscuring System For Land Vehicles), który pozwala na postawienie skutecznej osłony w zakresie widma bliskiej, średniej i dalekiej podczerwieni, w zakresie widzialnym od 400 do 1000 nm oraz promieniowania laserowego od 550 do 1500 nm. System ten charakteryzuje się czasem reakcji ok. 0,4 sek. oraz niewielką masą ok. 15 kg.

Na pojeździe umieszczono system wykrywania strzału i strzelca Acoustic Sniper Localisation System (ASLS) oraz  Situational Awareness Localisation System (SAS).

Dodatkowo wyposażono go w cyfrowy system łączności wewnętrznej Fonet z WB Electronics, który zapewnienia cyfrową łączność głosową w oparciu o używane środki łączności. System ten integruje wyposażenie elektroniczne pojazdu, steruje sieciami przewodowymi i radiowymi.

Wszystkie te systemy mają za zadanie podniesienie świadomości sytuacyjnej załogi oraz osłonę wozu w zarówno w świetle widzialnym i podczerwieni, jak i przeciwdziałania urządzeniom namierzającym z pomocą podświetlania w wiązce laserowej.  

Odmiennie od poprzedniej prezentacji, tym razem pojazd wyposażono w opancerzoną wieżyczkę opracowaną przez norweską firmę Vinghøg AS. Wyróżnia się ona modułową i lekką konstrukcją (masa ok. 200 kg) i posiada opancerzenie poziomu I wg STANAG 4569A oraz elektryczny napęd. Mogą na niej być montowane różne systemy uzbrojenia, począwszy od 5,56 mm rkm, poprzez 7,62 mm km i 12,7 mm wkm na 40 mm granatniku automatycznym kończąc.

Na targach prezentowano wieżyczkę wyposażoną w 40 mm granatnik automatyczny H&K GMG 40x53. Może on m.in. strzelać 40x53 mm amunicją programowalną typu Air Burst Munition (ABM). Dodatkowym wyposażeniem był komputer balistyczny zwiększający precyzję i skuteczność prowadzenia ognia.

Konsorcjum firm wraz z samym pojazdem oferuje prezentowane zestawy wyposażenia dodatkowego, części zamiennych, osprzęt i różne opcje wsparcia serwisowego, eksploatacji i szkolenia.

W celu zacieśniania współpracy z polskimi partnerami przygotowywany jest pakiet kolejnych zmian. M.in. trwają prace mające na celu wymianę części elementów zawieszenia na części pochodzące z KTO Rosomak. W przypadku wyboru tego pojazdu dla Sił Zbrojnych RP, ograniczyłoby to jego koszty eksploatacji.

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. GPAS

    Jak najszybciej dla piechoty górskiej!

  2. znawca

    Ja bym opancerzył honkera kevlarami z kamizelek a na dachu dałbym wieżę od BWP, miałby wtedy takie same możliwości jak AMPV

  3. strzelec

    niech przyłączą Polskę do niemiec pewne regiony juz tego chcą a wtedy sprzęt dostaniemy za darmo... ja kibicuje hawkei-jowi

  4. Dana

    Ile kosztuje to niemieckie AMPV?

  5. vvv

    oby wygral w pegazie. im wiecej u nas niemieckiej techniki wojskowej tym lepiej

    1. 2zdk

      Świetna maszyna mam nadzieję że wygra przetarg.