Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Maskpol S.A. rozwija swoje zdolności produkcyjne

System Umundurowania i Oporządzenia Tytan
System Umundurowania i Oporządzenia Tytan
Autor. Maskpol/PGZ

Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A. wybuduje nowy obiekt produkcyjny w Konieczkach. Budowla ma mieć powierzchnie 4.100 m2 i być przystosowana do pracy 400 osób.

Budowa obiektu ma potrwać rok i zakończyć się w III kwartale 2025 roku. Personel będzie produkować specjalistyczną odzież, kamizelki kuloodporne, odzież CBRN oraz elementy wyposażenia indywidualnego na potrzeby Sił Zbrojnych oraz innych formacji mundurowych.

Budynek zostanie skomunikowany łącznikiem z istniejącą już infrastrukturą zakładu. Będzie on poza powierzchnią produkcyjną posiadać biura konstrukcyjne oraz nowoczesne zaplecze socjalne.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie Maskpolu, inwestycja i powiększenie powierzchni produkcyjnej znacząco podniosą moce produkcyjne firmy, ale również obniżą koszty produkcji poprzez zwiększenie efektywności oraz centralizację i lepszą organizację procesów produkcyjnych.

Projekt nowego obiektu produkcyjnego zakładu Maskpol S.A.
Projekt nowego obiektu produkcyjnego zakładu Maskpol S.A.
Autor. Maskpol S.A.

Tak duża inwestycja w infrastrukturę polskiego zakładu jest wyjątkowo ważna w kontekście często niedocenianego, a bardzo istotnego problemu rozwoju stanu wyposażenia żołnierzy w przedmioty umundurowania i wyekwipowania.

Maskpol jest bardzo ważnym przedsiębiorstwem w kontekście wdrażania w życie ambitnego projektu planistyczno-wdrożeniowego „Szpej”. Do końca roku ma zostać zakończona pierwsza faza projektu zakładająca m.in. wyposażenie w nowe mundury polowe, czy dodatkowe umundurowanie ochronne (ocieplające).

Reklama

Projekt zakłada również wyposażenie wojskowych w wyświetlacze nahełmowe, celowniki optoelektroniczne (termowizyjne), okulary oraz gogle ochronne, celowniki kolimatorowe, noże-bagnety do karabinków, nakolanniki, rękawice taktyczne, latarki osobiste (oświetlające i oślepiające cel), karimaty, wskaźniki laserowe oraz śpiwory.

Czytaj też

Maskpol S.A. opracował m.in. System Umundurowania i Oporządzenia Tytan, w którego ramach zaprojektowano i wykonano 90 elementów wyposażenia indywidualnego.

Warto zauważyć, że zintegrowane kamizelki kuloodporne, podobnie jak hełmy, które są produkowane przez polski zakład nie stanowią elementów przedmiotów umundurowania i wyekwipowania żołnierza, a za ich pozyskiwanie odpowiada Agencja Uzbrojenia. Jak zauważył w swojej analizie na łamach portalu Defence24.pl Mateusz Multarzyński, taka procedura kłóci się z kompleksowym, systemowym podejściem do kwestii umundurowania i oporządzenia żołnierza, które to elementy powinny ze sobą „współpracować”, aby zapewnić szeroko rozumianą funkcjonalność istotną z punku widzenia użytkownika.

Reklama

Rozwijając swoje możliwości produkcyjne firma Maskpol może również liczyć na istotne zaistnienie w europejskim przemyśle zbrojeniowym i spełnienie zapotrzebowania państw Unii Europejskiej, w związku z przyjętą w tym roku Europejską Strategią Przemysłu Obronnego.

Czytaj też

Jak podaje w swoim komunikacie Maskpol S.A., równolegle realizowane są inne procesy inwestycyjne uruchamiające nowe linie technologiczne, a jedną z nich jest zakończona w II kwartale 2024 inwestycja w obszarze produkcji wkładów balistycznych.

W ubiegłym roku zakład zrealizował sprzedaż produktów o wartości 719 mln zł (w roku 2022 za kwotę 390 mln zł (wzrost o 82%)). W roku 2024 planowany jest kilkunastoprocentowy wzrost produkcji i sprzedaży w stosunku do roku 2023.

Reklama

Komentarze (4)

  1. szczebelek

    To dobra informacja

    1. Monkey

      @szczebelek: Szczególnie w sytuacji kiedy program Tytan ciągnie się niemiłosiernie. Już nie pamiętam ile to lat (wliczyć trzeba także Ułana 21, którego bezpośrednią kontynuacją jest właśnie Tytan).

  2. Zenek2

    Niby dobrze, tylko czemu asortyment Maskpolu jest ciągle dekadę (optymistycznie) za tymi przodującymi? Może jednak więcej zainwestować w badania i projektowanie?

    1. Pucin:)

      @Zenek2 - masz rację kamizelki zintegrowane Katafrakt CIBV - Templar"s Gear - PL - to klasa sama w sobie.

    2. user_1050848

      Mieszkasz w Polsce i nie wiesz? Przecież, to każdy Polak wie, że w Polsce firmy z pomysłem i ludzi ze znaczącymi patentami w różnorodnych dziedzinach się olewa, więc ci Ludzie i firmy przeważnie sprzedają patenty do USA, Niemiec czy Singapuru. Jakbym zaczął wymieniać ile znaczących firm zbrojeniowych i cywilnych, ma patenty odkupione od Polaków to by mi brakło komentarza. Wiec, że znam choćby takiego Polaka, co ma Ponad 2 tys. sprzedanych patentów do Singapuru, a w Polsce jak się zgłosił o granty to go wyśmiali.

  3. rwd

    A i niech rozwija swoje zdolności ale pytanie jest inne, czy już im prezesa wymienili, bo jak nie, to może się okazać, że nowy będzie miał inną koncepcję rozwoju.

  4. Varan

    Dlaczego decyzje AU są zawsze takie chaotyczne i mają posmak bajzlu na zamówienie? A odnośnie firmy, ta nowa hala produkcyjna to cały kompleks pod jednym dachem,. Zaś plany produkcyjne pokazują jak wielu dostawców i kooperantów znajdzie zamówienia. Tylko jest obawa, że albo AU niewiele zamówi (na co wskazuje postawa agencji) albo KTOŚ położy kłodę bo przecież należy zwijać Polski przemysł, a nie tworzyć niepotrzebną niemc… wróć! Nikomu niepotrzebną konkurencję.

Reklama