Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Łotwa zamawia systemy obrony powietrznej. Znamy szczegóły

Fot. Saab
Fot. Saab

Szwedzka firma Saab poinformowała dziś o kontrakcie z Ministerstwem Obrony Łotwy.

Reklama

Kontrakt dotyczy zakupu dla Sił Zbrojnych Łotwy, radarów Giraffe 1X oraz wyrzutni i pocisków systemu RBS 70 NG. Dostawy mają rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku. Nie podano kwoty jaką MON Łotwy będzie musiało zapłacić oraz ilości zamówionego sprzętu wojskowego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Giraffe 1X to stosunkowo niewielki radar 3d, który może być przewożony przez pojazdy 4x4 albowiem jego masa nie przekracza 150 kg. Radar może służyć do wykrywania systemów bezzałogowych w tym tych najmniejszych na dystansie około 4 km, oraz zadań Counter-Artillery, Rocket and Mortar (C-RAM) oraz w końcu typowych zadań dla obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu.

RBS 70 NG to najnowsza wersja systemu RBS 70 opracowanego jeszcze na przełomie lat 70. i 80. XX wieku przez firmę Bofors Defence. RBS 70 NG to jak cała rodzina, system dość nietypowy w tej klasie, pocisk bowiem kierowany jest w wiązce lasera, jest to więc tzw. "beam rider", a nie jak w innych systemach tej klasy, za pomocą podczerwieni. RBS 70 nie jest więc też systemem typu odpal i zapomnij, lecz operator musi cały czas śledzić cel do momentu uderzenia pocisku.

Czytaj też

Pociski rodziny RBS 70, osiągają prędkości od Mach 1.6 do Mach 2 oraz zasięg od 250 m do 9 km, oraz mogą razić cele na wysokości 5 km. Głowica bojowa ma masę około 1.1 kg, posiada głowicę kumulacyjną oraz prefragmentowane 3000 małych wolframowych kul, mających razić cel jako odłamki w momencie detonacji głowicy bojowej. System jest dość duży i ciężki, bowiem posiada masę około 87 kg, i musi być montowany na podstawie (np. trójnożnej).

System RBS 70 użytkowany jest przez 20 państw w tym bliskich sąsiadów Polski, takich jak Litwa, Łotwa, Republika Czeska, Finlandia, zestawy te dostarczono także Ukrainie.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Filemon 21

    Wszystko się zgadza poza ceną ponieważ radar giraffe 1x to 12 mln$. Czyli doskonale zintegrowany z mistral 3 oraz mistral licorne czyli system C2. command i control bijący o klasę rbs70 naprowadzania ręcznego bez żadnego C2 Notabene jaki C2 ma Poprad? Przypomnijmy nie chodzi o radar

  2. Niezorientowany

    No przecież opisali najważniejsze parametry. Ma się nijak do Pioruna, bo: 1) strasznie ciężkie, 2) trochę większy zasięg (za to nie da się zniszczyć nisko lecących celów), 3) zupełnie inny sposób naprowadzania. Swoją drogą, ciekawe na ile ruskie mają możliwość oślepiania lub gubienia wiązki naprowadzającej. Generalnie jednak system raczej nie pierwszej świeżości.

  3. KPS1

    U nas też by się te RBS 70 przydały.

  4. Hmmm.

    Ciekawe, jak to szwedzkie cudo cenowo różni się od pioruna?

    1. Esteban

      Zapewne jest droższy, ale przecież to zupełnie inna klasa sprzętu.

    2. szczebelek

      Nie wiem, ale wiem, że gdyby nasz rząd je kupił mimo, że byłyby tańsze od pioruna to i tak by psy na nich wieszali.

    3. X

      ...bo pod względem parametrów, nie jakieś halo

Reklama