Reklama

Siły zbrojne

Symulator systemu RBS 70 dla Litwy. Wirtualne odwzorowanie terytorium kraju

Fot. Saab
Fot. Saab

Koncern Saab otrzymał od Sił Zbrojnych Litwy zamówienie na wirtualny symulator systemu przeciwlotniczego RBS 70 służący do szkolenia operatorów. Umowa zakłada również realizację usług szkoleniowych, wsparcie eksploatacji i dostarczenie części zamiennych. Istotnym elementem tego narzędzia szkoleniowego będzie opracowane we współpracy z Baltic Institute of Advanced Technology (BPTI) środowisko 3D, odwzorowujące terytorium kraju. 

Symulator przeznaczony do szkolenia strzelców wyrzutni RBS 70 korzysta z opracowanych przez Saab algorytmów i odwzorowań różnego typu warunków pogodowych w dzień i nocą oraz szerokiej gamy celów powietrznych. Istotną dla litewskiego użytkownika modyfikacją jest wykorzystanie mapy 3D realnego terytorium kraju.

Czytaj też: Saab dostarczy Łotwie rakiety przeciwlotnicze

Dzięki wirtualnej mapie 3D opracowanej przez Baltic Institute of Advanced Technology (BPTI) operatorzy będą mogli wirtualnie ćwiczyć strzelanie na znanych sobie poligonach czy w terenie, w którym przyjdzie im działać w przypadku działań bojowych. Dzięki temu szkolenie jest bardziej realistyczne i dostosowane do lokalnych potrzeb. Dostawy systemu mają rozpocząć się w 2018 roku. 

Litwa otrzymała w 2015 roku pierwsze z zamówionych systemów RBS 70, uzbrojone w najnowsze pociski Bolide o prędkości 2 Mach, zasięgu ok. 8 km i pułapie 5000 m. Są one wyposażone w prefragmentowaną głowicę kumulacyjno-odłamkową i programowalny zapalnik zbliżeniowy. Pocisk w systemie RBS 70 jest naprowadzany półaktywnie na cel wskazany za pomocą lasera. Zestaw może działać autonomicznie, może jednak być również podłączony do systemu dowodzenia, skąd będzie otrzymywał wstępne wskazania na atakowany obiekt. Celem może być zarówno statek powietrzny, jak i np. lekko opancerzony pojazd.

Pociski RBS 70 różnych wersji znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych co najmniej 19 państw, producent podaje, że ogółem sprzedano ponad 1600 wyrzutni i ponad 17000 pocisków.

Reklama

Komentarze (2)

 1. andrzej

  do marek 1 zamowione zosalo ok 1000 pociskow pirat o zasiegu ok 6 km i pulapie ok 5tys m w ktore poprad bedzie wyposarzonu

 2. Marek1

  Każda polska bryg. zmot powinna mieć na batalion 3-4 lekko opancerzone wozy 4x4 z zestawem typu RBS70 Bolid.

  1. Podbipięta

   Ale dlaczego tylko tyle? Ja bym dał 10-12 na ciężko opancerzonych nośnikach.Dokupiłbym też dla pewności Stingery i lasery.

  2. krzysiek84

   Mamy POPRAD.

Reklama