Przemysł Zbrojeniowy
LOOK z Tarnowa pomoże ochronić granicę?
Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. opracowały nową wersję Lekkiego Obserwacyjno-Obronnego Kontenera LOOK, przeznaczoną do wsparcia ochrony granicy i innych ważnych obszarów oraz obiektów.
Wzrost napięcia na wschodniej granicy Polski spowodował konieczność zwiększonego zaangażowania Sił Zbrojnych RP oraz służb mundurowych (Policji, Straży Granicznej) w jej ochronę. W dużej części przybiera ona formę prowadzenia działań patrolowych oraz wystawiania posterunków ochronnych w celu przeciwdziałania nielegalnym próbom przekroczenia granicy. Tego typu działania powinny jednak być wspierane przez różnego rodzaju środki obserwacji technicznej, umożliwiające skuteczniejszy nadzór nad granicą, także nad trudno dostępnymi terenami. Jednocześnie należy w miarę możliwości dążyć do zapewnienia komfortowych warunków służby, gdyż ta pełniona jest w sposób długotrwały, również w trudnych warunkach atmosferycznych.
Zakłady Mechaniczne „Tarnów" S.A., należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej proponują służbom mundurowym i Siłom Zbrojnym RP nową wersję Lekkiego Kontenera Obserwacyjno-Ochronnego (LOOK), dostosowaną do wsparcia ochrony granic, jak i nadzoru nad innymi ważnymi obiektami oraz obszarami. Podstawą tego systemu, jak wskazuje sama jego nazwa, jest 20-stopowy, lekki kontener wykonany w standardzie ładunkowo-hakowym 1CC. Dzięki temu może on być przewożony za pomocą standardowego samochodu ciężarowego z odpowiednim systemem załadunku oraz rozładunku, bez potrzeby stosowania stałej infrastruktury.
LOOK może więc być stosowany do ochrony strefy nadgranicznej, ale też na przykład miejsc rozmieszczenia wojsk. LOOK dysponuje własnym system nawiewno-grzewczym z klimatyzacją, agregatem prądotwórczym zespolonym ze zbiornikiem paliwa zapewniającym możliwość działania przez 72 h oraz systemem zasilania awaryjnego. To zapewnia dużą autonomiczność działań oraz odpowiednie warunki do ich prowadzenia. W kontenerze może pełnić służbę do czterech żołnierzy. Jego załoga ma do dyspozycji szereg udogodnień: toaletę, umywalkę, dystrybutor wody, lodówkę i dwa łóżka, co otwiera możliwość do wykorzystania tego rozwiązania w systemie zmianowym (np. dwóch odpoczywających, dwóch czuwających).
System LOOK ma modułową budowę i może być konfigurowany zgodnie z wymogami użytkownika. W przypadku ochrony granicy szczególne znaczenie mają systemy obserwacyjne. LOOK stanowił podstawę do konstrukcji Opancerzonego Kontenera Obserwacyjnego (OKO), który jest efektem współpracy ZMT z firmą Siltec Sp. z o.o. Został on wyposażony w 8-metrowy wysuwany maszt pneumatyczny, na którym umieszczono dwie szybkoobrotowe kamery. Kolejne cztery kamery umiejscowiono wraz ze zdalnie sterowanymi naświetlaczami na narożach kontenera. OKO wyposażono też w system podglądu oraz zapisu obrazu, stanowisko operatora oraz środki łączności pozwalające na przesyłanie danych z kamer do szczebla nadrzędnego. System dysponuje również oświetleniem (zewnętrznym z czujnikami ruchu oraz wewnętrznym LED z oprawą pyłoszczelną), a także okablowaniem i innymi potrzebnymi elementami wyposażenia. Opcjonalnie kamery mogą zostać wyposażone w dodatkowy osprzęt, w tym statywy i uchwyty do mocowania na drzewach.
System OKO może ponadto współpracować z zaprojektowanym i wykonanym przez Siltec Mobilnym Modułem Dozoru (MMD), wyposażonym w analogiczny do OKO system obserwacyjny. MMD jest oparty na przyczepie o ładowności 750 kg i wyposażony w maszt z dwoma kamerami szybkoobrotowymi oraz maks. czterema kamerami, które można umieścić w odległości do 50 m od jednostki sterującej. Zastosowany w MMD system zasilania umożliwia połączenie do sieci zewnętrznej, a także wykorzystanie generatora w obudowie EMC będącego na wyposażeniu modułu. Ponadto wyposażony jest w zasilacz awaryjny UPS typu outdoor. Posiada również rejestrator, a sterowanie odbywa się za pośrednictwem notebooka klasy rugged.
Istnieją również inne możliwości doposażenia systemu LOOK, na przykład w radar pola walki lub dodatkowe środki łączności, zintegrowane choćby z systemem perymetrycznym, rozwijanym w ramach zapory granicznej.
System LOOK zapewnia też ochronę balistyczną. Dzięki zastosowanemu opancerzeniu jego odporność balistyczna odpowiada poziomowi KE2 według STANAG 4569 (przeciwko amunicji przeciwpancernej kal. 7,62 x 39 mm). Dla lepszej bezpośredniej obserwacji zastosowano w nim także okna z trzech stron, które zostały wyposażone w kuloodporne szyby chronione dodatkowo pancernymi żaluzjami.
Pod każdym w/w oknem umiejscowiony jest również zabezpieczony otwór strzelecki, który umożliwia bezpośrednią ochronę z wnętrza kontenera. Wyposażenie specjalistyczne zainstalowane na dachu kontenera jest dodatkowo chronione składanymi burtami pancernymi, a w jego dolnej części zastosowano osłony przeciwko granatom. System jest, co naturalne, zabezpieczony również przed skutkami uderzeń przedmiotów niebezpiecznych jak np. kamienie czy petardy.
LOOK jest ponadto dostosowany do przechowywania i wykorzystania broni osobistej żołnierzy / funkcjonariuszy, w razie potrzeby może zostać zintegrowany z własnym uzbrojeniem. We wnętrzu kontenera znajdują się stanowiska strzeleckie, a w dachu właz, z którego można prowadzić ogień. Stanowiska te dostosowane są do montażu karabinków automatycznych i maszynowych znajdujących się na uzbrojeniu SZ RP. Istnieje możliwość instalacji uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000 kalibru 7,62 mm lub wielkokalibrowego karabinu maszynowego WKM-Bm kalibru 12,7 mm na ruchomym stanowisku strzelecko-obserwacyjnym, obrotnicy (częściowo lub dookólnie opancerzonej) lub na podstawie ruchomej. ZM Tarnów oferują także możliwość wyposażenia LOOK w moduł uzbrojenia ZSMU-1276A3/A3B sterowany z wnętrza systemu LOOK, uzbrojony w karabin UKM-2000 kalibru 7,62 mm lub WKM-Bm kalibru 12,7 mm, a także dalmierz laserowy lub opcjonalnie wyrzutnie granatów dymnych.
LOOK, zwłaszcza w wersji wyposażonej w dodatkowe systemy obserwacji i łączności (OKO, MMD) może stanowić ważny element systemu ochrony szczególnie zagrożonych odcinków granic. System zapewnia załodze bezpieczeństwo i wysoki poziom komfortu służby, a także bezpieczeństwo i ochronę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, w tym także przed ostrzałem. Jednocześnie jest autonomiczny i w pełni mobilny, dlatego może być przemieszczany pomiędzy różnymi zagrożonymi odcinkami w zależności od potrzeb. Może również stanowić dodatkowe wyposażenie wojskowych pododdziałów ochronnych, a w razie potrzeby – także dozbrojony, w tym zdalnie sterowane moduły uzbrojenia.
Artykuł przygotowany we współpracy z ZM Tarnów S.A.
Sidematic
"w tym statywy i uchwyty do mocowania na drzewach" . Tylko gdzie znaleźć drzewo, które utrzyma taki kontener.?
Laky
To dla systemu obseracyjnego 😄doczytaj dokładnie 😉
Piotr Skarga
Przydałaby się opcja "wirtualnego masztu" z dronem obserwacyjnym na uwięzi. Oczywiście tylko w odpowiednich warunkach. Ale już kilka lat temu były prezentowane polskie rozwiązania w tym zakresie. Jedna z propozycji oferowała drona zdolnego wznieść się na wysokości ...500m. Ogarniacie zasięg obserwacji z takiego drona? Bo sam maszt z głowicą to może być trochę mało!! Ale "oko" czy antena radaru zawieszone tak wysoko mają zasięg że ho ho.
Konsul
Najlepszy moment jak były zamieszki aby wykorzystać kilka takich kontenerów. Dziwne, że dla samego chociaż PR (który Błaszczak tak kocha) tego MON nie wykorzystał i nie pokazał - że mamy solidne kontenery, komfort dla żołnierzy dobre systemy obserwacji, bezpieczeństwo itp.. Zabrakło jak zwykle osoby która może podjąć decyzję - pewnie przetarg kilka lat, dialog techniczny ... pilna potrzeba .... spokojnie? Najpierw procedury, dokumenty ... słabo to wygląda.
ruski trol
Szkoda, ze takich baraków nie było przez ostatnie 6 miesięcy na granicy z Białorusią. Bo brak latarek, ogrzewaczy i termosów to pikuś. Ale tego też nie było
Laky
Już dawno powinny być na granicy Białoruskiej takie kontenery😉
Był czas_3 dekady
Obowiązkowo granatnik 40mm ZSMU z pociskami dusząco łzawiącymi do obrony przed nachodźcami, zanim przyjadą służby graniczne. Czy jest system odprowadzania wody z dachu po ulewie?
Paweł P.
Potrzeba jest matką wynalazków.