Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Londyn rozkręca produkcję zbrojeniową

Boxer, Wlk. Brytania, wóz opancerzony, Boxer A3, armia brytyjska
Brytyjski Boxer A3
Autor. https://www.army.mod.uk/

623 nowe kołowe transportery opancerzone Boxer, wyprodukowane w 75% z komponentów pochodzących z Wlk. Brytanii wchodzą do służby. Programy zbrojeniowe, jak produkcja Boxerów, czołgów Challenger 3 oraz wozów bojowych Ajax, mają dać pracę, rozwinąć przemysł i potwierdzić dominację Londynu w wyścigu zbrojeń.

Pięć miliardów funtów zainwestowano w wyposażenie armii brytyjskiej w 623 pojazdy opancerzone Boxer oraz 148 czołgów Challenger 3, które mają wejść do służby do końca 2030 roku. Jeśli do tego dodać do tego produkcję Ajaxów to zgodnie z komunikatem rządowym zapewni to sześć tysięcy miejsc pracy.

Reklama
Z przyjemnością zaprezentowaliśmy pierwszego w pełni brytyjskiego Boxera - świadectwo wiedzy i innowacyjności rozwijającego się brytyjskiego przemysłu obronnego. Rodzima produkcja tego światowej klasy pojazdu jest przykładem planu zmian naszego rządu, który pogłębia nasze partnerstwo z przemysłem w celu zapewnienia tysięcy miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników i napędzania wzrostu w całej Wielkiej Brytanii.
Minister ds. zamówień obronnych i przemysłu, posłanka Maria Eagle

Czytaj też

Zaletą Boxera jest możliwość szybkiej rekonfiguracji i dostosowywania na bieżąco do różnych ról i scenariuszy na wielu teatrach działań. Brytyjskie Boxery bazują na wariancie A3 i charakteryzują się masą bojową dochodzącą do 38,5 tony. W ich układzie napędowym zastosowano silnik MTU 8V199 TE21, który generuje około 820 KM oraz współpracującą z nim automatyczną przekładnię Allison HD4800SP. Wóz osiąga prędkość maksymalną około 103 km/h, a jego zasięg operacyjny to maksymalnie 1050 km. pojazdy są produkowane przez zakład należący do spółki Rheinmetall BAE Systems Land w Telford. W Boxerach wytwarzanych w Wlk. Brytanii uwzględnione zostały doświadczenia zdobyte przez użytkowników w Niemczech, Holandii, na Litwie i w Australii.

Czytaj też

Boxer to coś więcej niż pojazd – to Future Force Enabler, który zapewnia, że armia brytyjska jest gotowa do sprostania wyzwaniom jutra, zapewniając jednocześnie realne korzyści już dziś.
John Abunassar, dyrektor generalny Rheinmetall w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Minister Eagle podkreśliła, że Boxer i Challenger 3 są platformą startową dla brytyjskiej armii, aby stać się bardziej „śmiercionośną siłą bojową”, a także pomagają rozwijać brytyjski sektor przemysłu obronnego.

Zamówienia obronne, takie jak wspomniane wyżej, są kluczową częścią Planu Zmian brytyjskiego rządu, który ma chroniąc bezpieczeństwo narodowe, jednocześnie podnosić standardy życia w całej Wielkiej Brytanii dzięki dobrym, wykwalifikowanym i produktywnym miejscom pracy.

Czytaj też

Z kolei konsultacje w sprawie Strategii Przemysłu Obronnego potrwają do końca lutego i zostaną opublikowane późną wiosną 2025 roku, z zakresem kompetencji sięgającym 2035 roku. Będzie to plan sektorowy będący częścią szerszej rządowej strategii przemysłowej.

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (1)

  1. Powstanie listopadowe

    To napawa optymizmem. Jeszcze tylko muszą zmienić ideologię ginocentryczna i być trochę bardziej pro life. Bo nie ma za bardzo młodego pokolenia bo spływa wyskrowany do ścieków. A jak już jest, to jak to nawet ostatnio keir powiedział w zaciszu swoich pokojów, samotni, są odpowiedzialni za "całe zło". Tak że sama produkcja to trochę mało, ale dobry wstep

Reklama