Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Litwa przyjęła dwa niszczyciele min typu Hunt

Litwa wprowadziła do linii dwa w pełni przygotowane do działań niszczyciele min – fot. M.Dura/Defence24.pl
Litwa wprowadziła do linii dwa w pełni przygotowane do działań niszczyciele min – fot. M.Dura/Defence24.pl

Po gruntownej modernizacji przeprowadzonej przez koncern Thales UK litewska marynarka wojenna zaakceptowała i przyjęła dwa ex-brytyjskie niszczyciele min typu Hunt.



Ceremonia przyjęcia okrętów LNS „Skalvis” (ex. – HMS „Cottesmore”) i LNS „Kuršis” (ex. – HMS „Dulverton”) odbyła się w bazie morskiej w Kłajpedzie. Obie jednostki, po modernizacji okrętowego systemu walki, systemu napędowego, obserwacji technicznej i przeciwminowego spełniają obecnie wszystkie normy by je klasyfikować jako niszczyciele min.

Thales otrzymał kontrakt na wykonanie prac przystosowujących dla potrzeb litewskiej marynarki wycofane z Royal Navy okręty od ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii. Obejmował on między innymi zamontowanie nowych systemów przeciwminowych – w tym nowoczesnego, podkilowego sonaru szerokopasmowego typu 2193 oraz systemu dowodzenia i kontroli operacjami przeciwminowymi MCUBE (opracowanego przez Thales).

Czytaj: Thales będzie wspierał logistycznie estońskie niszczyciele min

Większość prac modernizacyjnych zostało przeprowadzonych w stoczni A&P Falmouth w Cornwall w Wielkiej Brytanii. Thales UK odpowiadał za całość prac, ale miał wielu podwykonawców, szczególnie jeżeli chodzi o system napędowy (Finning UK), system demagnetyzacyjny (Polyamp), zwalczanie min (ECA – samobieżne ładunki niszczące miny K-Ster) oraz systemy kontroli urządzeń pokładowych i obserwacyjne (Northrop Grumman’s Sperry Marine).

Załogę każdego litewskiego niszczyciela min stanowią 43 osoby w tym 5 oficerów. Są to okręty o wyporności 762 tony, długości 60 m i szerokości 10 m i zanurzeniu 3,4 m. Poruszają się one z maksymalną prędkością 14 w i są uzbrojone w armatę dziobową Bofors 40 mm i 3 karabiny maszynowe.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama