Przemysł Zbrojeniowy

Lekkie rakiety kierowane dla pojazdów. Pierwsze zamówienie

Wyrzutnia FLETCHER zamontowana na pojeździe Polaris Dagor prezentowana na targach SOFIC 2018 / Fot. Arnold Defense
Wyrzutnia FLETCHER zamontowana na pojeździe Polaris Dagor prezentowana na targach SOFIC 2018 / Fot. Arnold Defense

Przedsiębiorstwo Arnold Defense z St . Louis w st. Missouri poinformowało, że wpłynęło pierwsze zamówienie na wyrzutnie naprowadzanych laserowo pocisków 70 mm (2,75 cala) bazowania naziemnego.

Wyrzutnię zaprezentowano na londyńskich targach DSEI (Defence &Security Exhibition International) w 2017 roku. Wyrzutnia prezentuje nowatorskie podejście do użycia tego typu amunicji, stosowanej wcześniej przez statki powietrzne do zwalczania siły żywej i lekko lub w ogóle nieopancerzonych celów, bez założenia wysokiej celności prowadzonego ognia. Natomiast FLETCHER, pozwala na stosowanie amunicji o tym samym kalibrze i wymiarach (a więc stosunkowo niewielkiej i lekkiej) jednakże z obiektów bazujących na lądzie cały czas pozwalając na uzyskanie wysokiej celności. Czyni to system przydatnym w warunkach walki w terenie zurbanizowanym czy konfliktu asymetrycznego.

FLETCHER dzięki korzystaniu z istniejących podzespołów -modułów systemu naprowadzania, rakiet i głowic, stosowanych w używanych już systemach uzbrojenia pozwala na łatwą obsługę, konserwację i utrzymanie. W celu utrzymywania interoperacyjności systemu FLETCHER Arnold Defense współpracuje z różnymi dostawcami podzespołów z całego świata.

Pierwszy nabywca systemu zastrzegł sobie anonimowość, jednak jak głosi komunikat firmy, głównym czynnikiem który wpłynął na wybór tego rodzaju wyrzutni była zdolność do dokładnego rażenia celów w zasięgu ponad 5 km - uzyskała ona 100% współczynnik trafień w ostatnich testach poligonowych. Pierwsze zamówienie dotyczy dostawy początkowej partii wyrzutni, a większe zamówienie ma nastąpić po pomyślnym zakończeniu testów.

Mike Brown, wiceprezes i dyrektor generalny Arnold Defense podkreśla, że od zaprezentowania szerokiej publiczności wyrzutni FLETCHER do pierwszych zamówień upłynęło zaledwie 18 miesięcy. Zwrócił też uwagę, że nie jest to koniec prac badawczo-rozwojowych nad systemem - obecnie trwają m.in. próby związane z wykorzystaniem go na jednostkach pływających.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.