Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie zamawiają 7000 precyzyjnych rakiet APKWS

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Amerykańska marynarka wojenna zwiększyła zamówienie w koncernie BAE Systems. Dopłacając 175 milionów dolarów ma otrzymać dodatkowo ponad 7000 kierowanych laserowo, tanich rakiet APKWS. O tej decyzji zadecydował  prawdopodobnie fakt, że jest to uzbrojenie precyzyjne, powodujące dodatkowo niewielkie straty uboczne.

Amerykanie zamawiając rakiety APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) nie podpisali zupełnie nowej umowy, ale zmodyfikowali tą, którą zawarto z koncernem BAE Systems jeszcze w 2016. Kontrakt zawarty przed dwoma laty, warty 600 milionów dolarów był bowiem podpisany na czas nieokreślony i z założenia miał być zmieniany w razie nowego zapotrzebowania na precyzyjne pociski rakietowe zarówno dla amerykańskich sił zbrojnych, jak i krajów sojuszniczych.

Koncern BAE Systems zakłada, że już niedługo będą dalsze korekty tej umowy ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na broń precyzyjną. W ten sposób liczba wyprodukowanych pocisków może się zwiększyć do 17500. Dzięki temu koncern BAE Systems rozbudował swoje zakłady przede wszystkim w New Hampshire i Teksasie osiągając obecnie zdolność do wyprodukowania ponad 20000 rakiet APKWS rocznie.

„Globalne zapotrzebowanie na nasze rozwiązania zapewniające precyzyjne uderzenie napędza kolejne zamówienia na amunicję, która może uderzać miękkie cele z dokładnością, w otoczeniu przyjaznych nam sił, ludności cywilnej i cennych zasobów…. Dzięki APKWS nasi klienci otrzymują wysokiej jakości, niezawodny i łatwy w użyciu produkt, który został zaprojektowany z myślą o osiągnięciu zamierzonych celów z niezwykłą dokładnością”.

Marc Casseres, dyrektor ds. systemów precyzyjnych w BAE Systems

BAE Systems zaproponował przy tym proste i stosunkowo tanie rozwiązanie modernizując standardowe, lotnicze, niekierowane pociski rakietowe Hydra 70 kalibru 70 mm. Ta modernizacja polega tak naprawdę tylko na instalacji zestawu naprowadzającego WGU-59/B między głowicą a silnikiem niekierowanej rakiety. W ten sposób przekształca się standardową amunicję niekierowaną w bron precyzyjną (naprowadzaną półaktywnie laserowo), która dzięki stosunkowo niewielkiej głowicy bojowej trafia dokładnie w cel jednocześnie powodując niewielkie straty uboczne.

Jest to więc rozwiązanie idealne do bezpośredniego wsparcia własnych żołnierzy walczących w terenie. Co więcej takie przekształcenie może się odbywać również w warunkach polowych z wykorzystaniem specjalnych zestawów modernizacyjnych (kitów) przekazanych przez producenta. Armie mające zapas rakiet niekierowanych Hydra mogą je więc samodzielnie przekształcić w broń precyzyjną.

Ze względu na swoje możliwości i wartość bojową rakiety APKWS zaczęły być masowo wykorzystywane zarówno przez amerykańską marynarkę wojenną i korpus piechoty morskiej jak i wojska lądowe oraz lotnictwo. Amerykanie udostępnili je również dla klientów zagranicznych w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales). Ostatnio zgodę na kupno rakiet APKWS za około 300 milionów dolarów otrzymał Katar dla 24 zakupionych wcześniej śmigłowców szturmowych AH-64E Apache.

Amunicja ta jest tak samo wszechstronna jak standardowe pociski niekierowane kalibru 70 mm. Można ją więc stosować: i z samolotów, i ze śmigłowców (w tym bezzałogowych) odpalając je ze standardowych wyrzutni dla niekierowanych pocisków rakietowych Hydra 70. Jak na razie wiadomo o wykorzystaniu tego rodzaju uzbrojenia z samolotów: F-16, A-10 Thunderbolt i AV-8B Harrier, OV-10 Bronco, śmigłowców: AH-64D/E Apache, UH-1Y (Venom), AH-1W/Z Super Cobra/Viper, MH-60S/R Knight Hawk/Seahawk, UH-60L/M Black Hawk, IA-407 Bell ARH Tiger, AH-6M Little Bird, OH-58 Kiowa Warrior oraz bezzałogowych śmigłowców MQ-8B Fire Scout. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Dobromir

    nie można tam dodać wkładki kumulacyjnej? od razu można by razić cele lekko opancerzone

    1. Ja

      Nie

  2. Tonio

    W artykule wszystko proste. Tak jakby pół-analfabeta w garażu to zrobił. Ciekawe czy z takiej rakiety można zrobic granatnik dla piechoty? Może w koncu my będziemy cos taniego i dobrego produkowacr w dużych ilościach. Pozdrawiam.

  3. Sat00

    Może ktoś opisze jak Lockheed w ramach offsetu za F-16 \"podzielił się\" technologią niekierowanych rakiet 70 mm kto przekazał technologię (nie Lockheed a bodajże Nammo) i ile trwał transfer (wiele lat). W końcu MESKO po prawie 10 latach produkuje te niekierowane rakiety, Gamrat zrobił nawet dobre paliwo. Trwają próby przekształcenia rakiet w amunicję precyzyjną [też półaktywna laserowo] podobno pomaga Kongsberg w ramach offsetu za NSM choć doświadczenia ze Szczerbca dawno powinny pomóc.

Reklama