Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kongsberg otworzy nową fabrykę w Wirginii

Model rakiety przeciwokrętowej NSM prezentowany przez norweski koncern Kongsberg Defence & Aerospce
Model rakiety przeciwokrętowej NSM prezentowany przez norweski koncern Kongsberg Defence & Aerospce
Autor. M.Dura

Firma Kongsberg Defence and Aerospace zapowiedziała, że zdecydowano się na stworzenie nowej fabryki pocisków rakietowych, tym razem na terenie Stanów Zjednoczonych. Decyzja ta jest wynikiem coraz większego popytu na ich produkty.

Jak podaje „Defense News”, zakład powstanie w hrabstwie James City w stanie Wirginia. Zdaniem firmy „„zapewni dodatkową zdolność produkcyjną, utrzymanie i możliwości modernizacji technologii krajowych w zakresie pocisków rakietowych Naval Strike Missiles (NSM) i Joint Strike Missiles (JSM).”

Reklama

„Nowe zakłady pocisków w USA, Australii i Norwegii odpowiadają na silne i długoterminowe zapotrzebowanie na naszą unikalną technologię oraz krytyczną potrzebę wzmocnienia zdolności do obrony zbiorowej” — powiedział Geir Håøy, dyrektor generalny Kongsberg. „Kongsberg ma dumną historię w USA i z przyjemnością kontynuujemy inwestycje w tym kraju, aby wspierać amerykańskie interesy, jednocześnie tworząc lokalne miejsca pracy” — dodał.

Czytaj też

Firma zauważyła, że decyzja o otwarciu nowego zakładu w USA „była w dużej mierze podyktowana możliwością przyznania Kongsbergowi wieloletniego kontraktu na zakup sprzętu przez Departament Obrony”.

Nowa fabryka pocisków, skoncentrowana na montażu, modernizacjach i naprawach dla NSM i JSM, będzie obejmować zatrudnienie dla ponad 180 osób. Firma zainwestuje ponad 100 milionów dolarów w stanie Wirginia w ciągu najbliższych kilku lat „w odniesieniu do nieruchomości, zakładów i wyposażenia”, powiedziała Heather Armentrout, prezes Kongsberg Defense and Aerospace, Inc., amerykańskiej filii firmy.

NSM (ang. Naval Strike Missile) to rakietowy system przeciwokrętowy opracowany przez norweski koncern Kongsberg Defence & Aerospace. Pocisk naprowadzany jest za pomocą nawigacji bezwładnościowej i satelitarnej (INS/GPS) połączonej z systemem naprowadzania termowizyjnego, który działa w ostatniej fazie lotu. Zasięg rażenia z ziemi określa się na 185-200 km. Jego powietrzną wersją opracowaną dla myśliwców wielozadaniowych jest pocisk JSM, możliwy do odpalenia m.in. z F-35. Obecnie systemy te są używane m.in. przez USA, Polskę, Wielką Brytanię, Australię czy Indonezję.

Czytaj też

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama