Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowa fabryka Kongsberga w Norwegii

Fot. Kongsberg
Fot. Kongsberg

Dziś, tj. 20 czerwca 2024 r., oficjalnie została otwarta nowa fabryka rakiet firmy Kongsberg na terenie Norwegii. Jest to konsekwencja coraz większego zainteresowania zakupem pocisków NSM i JSM.

„Zainteresowanie NSM i JSM wzrosło w ciągu ostatniej dekady i obecnie jest to czołowy pocisk uderzeniowy piątej generacji w 13 krajach, w tym w Norwegii, krajach NATO i u innych bliskich sojuszników” – powiedział Eirik Lie, prezes Kongsberg Defence & Aerospace.

„Budynek ten jest zwieńczeniem szeregu inwestycji, których dokonaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat w odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania na nasze rakiety uderzeniowe dla marynarki wojennej wśród naszej rosnącej bazy klientów. Obiekt ten wykładniczo zwiększa roczną wielkość produkcji NSM i JSM” – dodał.

Tylko w ostatnich dniach pojawiły się informacje, że takie państwa, jak Stany Zjednoczone czy Hiszpania są zainteresowane sprzętem norweskiego producenta.

Czytaj też

Reklama

Nowo postawiony zakład był budowany od 2021 roku. Finansowanie pochodziło z budżetu Norwegii oraz unijnego programu ASAP. Jak podkreślił dyrektor generalny Kongsberga „sytuacja geopolityczna jeszcze bardziej zwiększyła zapotrzebowanie na nasze zdolności i technologię obronną”, a to wiąże się z zaspokajaniem potrzeb państw, które chcą więcej inwestować w swoje bezpieczeństwo.

Jak podaje producent NSM jest powszechnie używany przez fregaty i korwety norweskiej marynarki oraz przez inne państwa, jak USA, Polskę, Rumunię, Kanadę, Niemcy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Belgię, Łotwę oraz partnerów z Azji i Oceanii: Malezję, Japonię oraz Australię.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. szczebelek

  Tak to powinno wyglądać, że jeśli popyt przekracza możliwości jednej fabryki to buduje się następną.

  1. radziomb

   zaczeli w 2021r zanim wybuchał wojna duża na Ukrainie. szacun

 2. Wania

  Kraje bałtyckie mają NSM, Finlandia izraelskie Gabriel. Szerokość zatoki fińskiej to 80-100 km. Jakie jest prawdopodobieństwo wyjścia na Bałtyk rosyjskich okrętów z Petersburga w razie konfliktu z NATO?

  1. radziomb

   teraz się dopiero zorientowałeś że głównie nie chodzi o Rosjan na Bałtyku a o Chińczyków i Tajwan ? ;-)

Reklama