Przemysł Zbrojeniowy
Koncern Antonow rozpoczyna produkcję dronów bojowych
Największy ukraiński koncern lotniczy Antonow rozszerza zakres swojej produkcji o wytwarzanie dronów bojowych na potrzeby armii walczącej z Rosją - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na prezentację Antonowa pokazaną w siedzibie państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom w Kijowie.
Nowe centrum produkcji dronów otwarto "w celu zwiększenia możliwości wytwarzania (aparatów) bezzałogowych oraz zapewnienia wsparcia prywatnym producentom (tych maszyn) w zakresie specjalistycznej wiedzy i usług". Już w czerwcu rząd Ukrainy poinformował o tej decyzji władze USA - przekazał Reuters.
Czytaj też
Antonow już projektował i budował drony, jednak najważniejszym obszarem zainteresowania koncernu zawsze pozostawały samoloty transportowe. Produkcja tych samolotów będzie kontynuowana, lecz większe zaangażowanie w branżę bezzałogowców lepiej odpowie na aktualne potrzeby Ukrainy podczas wojny. Tym bardziej, że dotychczasowe doświadczenie Antonowa można wykorzystać do budowy dronów długodystansowych, zdolnych do przeprowadzania ataków na cele położone w głębi Rosji - twierdzą powiadomili ukraińscy eksperci.
Jak dodali, Antonow oznajmił w prezentacji, że nowe centrum będzie oferowało usługi związane m.in. z eksperymentalnymi badaniami nad aerodynamiką i projektowaniem symulatorów do nauki obsługi dronów.
Czytaj też
W ostatnich tygodniach znacząco wzrosła liczba nalotów z użyciem dronów na rosyjskie obiekty militarne, przemysłowe i technologiczne. Moskwa oskarża o te operacje Kijów. Niezależni eksperci podkreślają, że ataki bezzałogowców, spośród których przynajmniej część jest realizowana z terytorium Rosji, są wymierzone w cele coraz bardziej oddalone od Ukrainy. Pod koniec sierpnia uderzono m.in. w lotnisko wojskowe w Pskowie, położone około 700 km od granic tego państwa.
Drony regularnie pojawiają się też nad Moskwą i w okolicach tego miasta, co skutkuje zamykaniem przestrzeni powietrznej nad tamtejszymi lotniskami.
Czytaj też
Koncern lotniczy Antonow, założony w 1920 roku w Kijowie, jest jednym z czołowych światowych producentów samolotów cywilnych i wojskowych. W drugiej połowie lat 80. w zakładach Antonowa powstał transportowiec An-225 Mrija, uchodzący do ubiegłego roku za największy i najcięższy samolot świata. Jego wysokość, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku. Maszyna została zniszczona 27 lutego 2022 roku podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem.
xdx
Koncern antonow współpracuje teraz z chinami , właśnie sprzedali im prawa do An225 , ma być dokończony drugi egzemplarz i zacząć produkcje seryjna w Chinach. Amerykanie pewnie się ucieszą
mick8791
Chłopcze drogi to był deal z 2016 r., który raczej nie doszedł do skutku, bo niedokończony drugi An225 jest tak jak był na terenie Ukrainy! A jego ukończenie to był pierwszy element tej umowy.