Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Powstaje nowy An-225 Mrija

An-225 na lotnisku Kijów-Antonov 2. Fot Antonov Company

W poniedziałek (tj. 7 listopada br.) dyrektor generalny ukraińskiego koncernu Antonow Jewhen Hawryłow poinformował, że w utajnionym miejscu budowany jest nowy największy samolot świata Mrija. Maszyna będzie zawierać części samolotu zniszczonego przez rosyjskie wojsko.

Reklama

"Prace prowadzone są w utajnionym miejscu. Drugi An-225 będzie posiadał zarówno nowe elementy, jak i części samolotu, który został zniszczony" - powiedział Hawryłow, cytowany w poniedziałek przez RBK-Ukraina. Według niego nowa Mrija jest już gotowa w 30%. Koszty prac szacowane są na 500 mln EUR. W zbiórkę środków na budowę zaangażowany jest międzynarodowy port lotniczy Lipsk/Halle w Niemczech, gdzie tymczasowo siedzibę ma Antonow.

Reklama

Transportowiec An-225 Mrija, wyprodukowany w drugiej połowie lat 80. przez zakłady lotnicze Antonowa w Kijowie, był największym i najcięższym samolotem świata. Jego wysokość, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku. Maszyna została zniszczona 27 lutego podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem.

Czytaj też

Samolot przed zniszczeniem był wyposażony w sześć silników, miał 84 metry długości, jego rozpiętość skrzydeł wynosiła 88,4 metra, a masa własna to ok. 200 ton. Konstrukcja była posiadaczem ponad 100 rekordów świata, m.in. przewozu najcięższego ładunku przez samolot — generatora do elektrowni, który ważył 189 ton. Trzykrotnie odwiedził nasz kraj, będąc olbrzymią atrakcją dla widzów.

Reklama

An-225 Mrija powstał na bazie dzierżącego wcześniej tytuł największego samolotu świata, ciężkiego transportowca An-124 Rusłan. Skonstruowano je do przewożenia rosyjskich promów kosmicznych typu Buran.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. Echoes222

  500 mln EUR to kupa kasy. Wydawanie tego obecnie na cos takiego, to marnowanie pieniedzy w sytuacji w jakiej znajduje sie Ukraina ;)

  1. Wojtekus

   Tak to duzo ale on jest waznym symbolem Ukrainy. Porownalbym to z zapowiedzia Gen. Jaruzelskiego planow budowy metra w Warszawie podczas Stanu Wojennego. Dac ludziom cos do marzenia. Pozatym, wladze patrza daleko na przyszlosc. Samolot ten bedzie odgrywal istotna role w transporcie swiatowym oraz strategicznym dla Ukrainy. Pozatym bedzie forma promocji ukrainskiej marki. Tak i szkoda ze mad Tam nie ma chociaz by to nas kosztowalo. Szkoda tez ze nas nie ma w Motor Sicz i w innych firmach.

 2. AdSumus

  Szkoda że nas w tym brakuje.

  1. Ma_XX

   Z pustego to i Salomon nie naleje

 3. Kamil

  to nie zrobiliście siedziby w Polsce która wydała na pomoc dla was 36 MILIARDÓW zł i która cały czas wam pomaga, tylko uciekliście do Niemiec, które to razem z ruskimi onucami są winne tej ruskiej napaści na Ukrainę. Skoro tak to idźcie do Niemiec z milionami waszych uchodźców, po pomoc humanitarną jak i wojskową

Reklama