Przemysł Zbrojeniowy

Kolejny krok w kierunku nowego czołgu British Army

Challenger 3, British Army
Prototyp czołgu Challenger 3 w zakładach w Telford.
Autor. Portal X/Ministry of Defence

Grant Shapps, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii odwiedził w czwartek zakłady produkcji RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) w Telford. Podczas wizyty spotkał się z inżynierami i naukowcami, którzy odpowiadają za program produkcji nowego brytyjskiego czołgu Challenger 3.

Challenger 3 to głęboka modernizacja czołgu Challenger 2 opracowana w ramach konsorcjum RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) przez niemiecką firmę Rheinmetall i koncern BAE Systems, który posiada prawa własności intelektualnej do czołgu Challenger 2.

Czytaj też

Najnowszy z ośmiu prototypów Challengera 3 zjechał z linii produkcyjnej fabryki Rheinmetall BAE Systems Land w Telford. Swoje możliwości, pierwszy czołg testuje już na testach w terenie. Wszystkie 8 wozów zostanie przetestowanych w warunkach operacyjnych w celu sprawdzenia ich wydajności i wprowadzenia udoskonaleń, zanim kolejnych 140 sztuk zostanie zbudowanych i dostarczonych armii brytyjskiej.

„Żołnierze armii brytyjskiej są o krok bliżej zdobycia jednego z najbardziej śmiercionośnych czołgów w Europie – Challengera 3” – oznajmił Sekretarz Obrony podczas swojej czwartkowej wizyty w zakładach RBSL.

„W coraz bardziej niebezpiecznym świecie pojazdy takie jak Challenger 3 są niezbędne ze względu na ewolucję zagrożeń stojących przed Wielką Brytanią. Czołg ten będzie sercem zdolności bojowych armii brytyjskiej i integralną częścią brytyjskiego systemu odstraszania” – mówił Grant Shapps .

 „Ciężka praca i poświęcenie widoczne w Telford i w całym kraju odgrywają zasadniczą rolę w napędzaniu innowacji w dziedzinie obronności w Wielkiej Brytanii i dostarczaniu sił naszym siłom na pierwszej linii frontu” – dodał.

Czytaj też

Stanowiący podstawowy czołg bojowy armii, Challenger 3 pozostanie w służbie co najmniej do 2040 roku. Ta trzecia wersja serii Challenger obejmuje najnowocześniejszą wieżę z wydajniejszym działem gładkolufowym, kompatybilnym z amunicją NATO, a także ulepszony pancerz i czujniki – poinformowało ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Rheinmetall BAE Systems Land Ltd. to spółka pomiędzy brytyjskim BAE Systems i niemieckim Rheinmetall AG zajmująca się projektowaniem, produkcją i wsparciem pojazdów wojskowych używanych przede wszystkim przez armię brytyjską.

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Po pierwsze czolgi III generacji - jak Challenger 3 - NIE SPEŁNIAJĄ wymagań OBECNEGO PEŁNOSKALOWEGO pola walki w Ukrainie. Mają armatę i SKO do ognia bezpośredniego dohoryzontalnego - czyli teoretycznie 4 km, realnie 3 km. Na Ukrainie królem pola walki jest POZAHORYZONTALNA projekcja siły precyzyjnej [lub min korygowanej] artylerii lufowej i rakietowej i dronowej. Stąd wymagania czołgu niemiecko-francuskiego czołgu MGCS to wykrycie celu z min 10 km i zniszczenie celu z min 8 km. Czyli ogień PRECYZJNY - POŚREDNI - POZAHORYZONTALNY. W przypadku WP te wymagania spełnia Krab z amunicja precyzyjną Szczerbiec pod warunkiem spięcia TOPAZa nie tylko z dronami rozpoznania [co już jest zrobione np. FlyEye czy Łoś] - ale także z dronami przenoszącymi pozycjonery laserowe - tu można zaadaptować np. bojowego Gladiusa czy wykorzystać HAASTA. Zresztą - tak samo MGCS spełnia RAK - ale też ze Szczerbcem i spięty TOPAZEM z dronami rozpznania/pozycjonowania.

    1. gnagon

      Czysta racja, dodałbym jeszcze wzmocnieniem stropu do poziomu obrony boków czołgów . A i osłonę bierną praktykowaną przez obie strony czy aktywną ignorowaną na świecie

  2. LMed

    A według ogarniętych kliniczną formą alergii teutońskiej współpraca z helmutami jest niemożliwa? Hmmm...

    1. Franek Dolas

      LMed zamiast pisać banialuki sięgnij do historii i wtedy zobaczysz jak się kończą wspólne projekty z Niemcami.

    2. LMed

      Angole Franek tej twojej wiedzy nie mają widocznie, hehe....

    3. Qwest

      @LMed angole mają taką wiedzę, że upadek imperium jest już faktem dokonanym.

  3. Ech,

    To nowczy czolg czy mordernizacja starego?

    1. Granat

      To modernizacja, gładka lufa, lepsze zawieszenie, noktowizor, pancerz, komputerowe kierowanie ogniem i.t.p.