Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne zamówienia na izraelskiego Homara

Autor. Elbit Systems

Izraelski koncern Elbit Systems poinformował o otrzymaniu zamówienia na dostawę systemu rakietowego Puls od nieokreślonego klienta.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Nie jest wiadome, jaki dokładnie kraj stanie się odbiorcą kolejnych systemów Puls, początkowo wskazywano na Holandię, jednak wartość umowy zawartej tam wynosiła 300 mln EUR, a nie jak tutaj 150 mln. Oznaczać to może pojawienie się nowego klienta na ten coraz bardziej popularny system rakietowy. Względem konkurencji odróżnia go możliwość wystrzelenia z niego bezzałogowców/amunicji krążącej SkyStriker. Oprócz samych wyrzutni (na nieokreślonym nośniku) dostarczony zostanie także pakiet precyzyjnych pocisków kierowanych dalekiego zasięgu.

Czytaj też

Jest to zatem kolejny zakup tego izraelskiego systemu rakietowego pozwalającego na wymienność montowanych w nim efektorów. Wcześniej kupiła go Dania, Holandia, Maroko oraz jest brany pod uwagę w postępowaniu zakupowym w Niemczech, oraz Hiszpanii. Jak widać ostatni okres jest dla izraelskiego producenta obfity w zamówienia, które dotychczas zgarniał m.in. amerykański M142 HIMARS.

Reklama
Widzimy zwiększone zapotrzebowanie na nasze zaawansowane rozwiązania artyleryjskie ze strony środowisk wojskowych, które chcą zwiększyć efektywność swoich sił zbrojnych. Ta umowa to dodatkowe wotum zaufania dla systemu artylerii rakietowej Puls produkowanego przez Elbit Systems.
Yehuda (Udi) Vered, dyrektor generalny Elbit System Land

Czytaj też

Puls to system rakietowy opracowany przez izraelską spółkę Elbit Systems. Może on być zintegrowany z różnego typu samochodami ciężarowymi np. Tatra, MAN lub Scania, lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych w kalibrach 122/160/306/370 mm, rażąc cele na dystansie nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm) lub 150 km (EXTRA 306 mm). Dzięki swojej otwartej architekturze PULS ma możliwość integracji ze starszymi rozwiązaniami technologicznymi, jak i tymi przyszłościowymi co widać, chociażby w postaci efektorów. Wyrzutnię PULS można integrować z szeroką gamą platform kołowych i gąsienicowych. Obecnie znajduje się/znajdzie się on na wyposażeniu takich krajów jak Dania, Holandia, Maroko, Izrael czy Azerbejdżan.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

Komentarze

    Reklama