Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kojoty obronią amerykańskie dywizje przed dronami

Raytheon Missiles & Defense, dział firmy Raytheon Technologies, otrzymał od armii USA kontrakt o wartości 207 mln dolarów na dostawę radarów KuRFS (Ku-band Radio Frequency Sensor) i efektorów Coyote. W ramach zawartej umowy systemy zostaną dostarczone dla dwóch dywizji armii amerykańskiej. Dodatkowy sprzęt zostanie również przekazany w celu wsparcia prowadzonych obecnie przez armię USA prób w locie i działań operacyjnych.

Reklama

Jako część przeznaczonego do zwalczania dronów systemu LIDS (Low, slow, small unmanned aircraft Integrated Defeat System) radar KuRFS pozwala na wykrywanie zagrożeń w promieniu 360 stopni, a niskokosztowe efektory Coyote umożliwiają niszczenie dronów.

Reklama
KuRFS i Coyote są uważane za systemy kluczowe do zapewnienia skutecznej obrony przeciwko coraz powszechniejszemu zagrożeniu ze strony dronów. Wraz z armią USA osiągnęliśmy dojrzałość technologiczną i stworzyliśmy zintegrowane rozwiązanie chroniące ważne obiekty, infrastrukturę i personel przez złożonym zagrożeniem, jakie stanowią wrogie drony.
Tom Laliberty, prezes działu operacji lądowych i obrony powietrznej w Raytheon Missiles & Defense
Reklama

Radar KuRFS i jego pomniejszona mobilna wersja Ku-720 pozwalają na wykrywanie, identyfikację i śledzenie powietrznych zagrożeń. Działają one w paśmie wysokich częstotliwosci, co pozwala na wykrywanie niewielkich celów. Zarówno radar KuRFS, umieszczany często na samochodach ciężarowych, jak i lżejszy Ku-720, używany na pojazdach M-ATV uzbrojonych też w środki zwalczania BSP to stacje z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), złożone z kilku anten ścianowych. Daje to możliwość prowadzenia obserwacji w sposób ciągły w pełnym zakresie kątów (nie ma konieczności obrotu anteny).

Radar wczesnego ostrzegania KuRFS
Radar wczesnego ostrzegania KuRFS
Autor. Raytheon

Efektory Coyote – kinetyczna wersja Block 2/2+ i niekinetyczna Block 3 – służą do zwalczania bezzałogowców. Według zapewnień koncernu Raytheon mogą też zwalczać drony działające w rojach. Co do zasady Coyote jest rodzajem amunicji krążącej o wysokiej prędkości i manewrowości, startującej z wyrzutni rurowej. Maszyna może pozostawać w powietrzu 60 minut.

Czytaj też

System LIDS łączy radar KuRFS i rodzinę efektorów Coyote z opracowanym przez Northrop Grumman systemem dowodzenia Forward Area Air Defense Command and Control system (FAAD C2) oraz systemem walki elektronicznej produkcji Syracuse Research Corporation. Razem systemy te tworzą stacjonarny, zdolny do przewozu lub mobilny wielozadaniowy system stanowiący kompletne rozwiązanie w zakresie obrony przed atakami bezzałogowców. Wersja mobilna składa się z wyrzutni oraz systemu sensorów i dowodzenia na pojazdach M-ATV.

Warto dodać, że z systemem FAAD C2 współpracują też amerykańskie systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, takie jak Avenger, Stinger czy M-SHORAD. Z kolei radary KuRFS są zdolne także do wykrywania "klasycznych" celów powietrznych, takich jak samoloty i śmigłowce, nawet na dystansach ponad 100 km.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Przypomnijmy 33mln USD za prace projektowe nad systemem kojot 3🦊🦊🦊🦊🦊 dla raytheon. Głównym celem to uderzenie typu swarm 🐝🐝🐝🐝

Reklama