Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Karabin z Tarnowa na testach w USA

  • Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
    Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
  • Samobieżny rakietowy zestaw przeciwlotniczy Poprad. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
    Samobieżny rakietowy zestaw przeciwlotniczy Poprad. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Zakłady Mechaniczne Tarnów zamierzają wprowadzić na rynek cywilny w Stanach Zjednoczonych karabiny przeznaczone do strzelania precyzyjnego. Podjęto decyzję o rozpoczęciu badań w USA broni typu 308 ZMT HS, w celu uzyskania zgody na włączenie karabinów do obrotu wewnątrz Stanów Zjednoczonych oraz na ich import.

Karabin ZMT HS (Hunting-Sport) kalibru .308 Winchester został zademonstrowany podczas targów Shot Show w Stanach Zjednoczonych. Broń wykorzystuje amunicję 7,62x51 mm.

Z jednej z największych wystaw broni myśliwskiej i sportowej Shot Show w Las Vegas przywieźliśmy kilka wstępnych zamówień na nasz wyrób

Andrzej Suwara z działu eksportu ZM Tarnów

Karabin 308 ZMT HS powstał z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych przy opracowaniu karabinu treningowo-sportowego Alex Tactical Sport. Jak podkreślają Zakłady Mechaniczne Tarnów, charakteryzuje się wysoką celnością przy niewielkiej sile odrzutu wskutek wykorzystania efektywnego hamulca wylotowego. Manewrowość konstrukcji została zapewniona dzięki umieszczeniu środka ciężkości ponad chwytem pistoletowym oraz uzyskaniu odpowiedniego stosunku ciężaru do wagi.

Karabin posiada łoże z tworzyw sztucznych, zakończone odcinkiem uniwersalnej szyny montażowej. Do broni może być zamontowany dowolny dwójnóg. Konstrukcja karabinu pozwala na personalizację broni, poprzez grawerunek piktogramów klubów strzeleckich bądź danych właściciela dzięki zaprojektowaniu odpowiedniej powierzchni komory zamkowej.

308 ZMT HS spełnia wszystkie wymagania dotyczące wykorzystania broni na rynku cywilnym zarówno w Polsce, jak i w Europie. Karabin jest sprzedawany z magazynkami o pojemności pięciu naboi w zgodzie z wymogami prawa łowieckiego. Działania w celu rozpoczęcia eksportu karabinów do Stanów Zjednoczonych wspiera amerykański oddział Fabryki Broni FB Radom USA LLC.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (10)

  1. morgul

    a czy stosunek ciężaru do wagi może być inny niż 1 ??? a jaki jest stosunek cena/jakość/skuteczność vs podobne konstrukcje światowe ?

    1. Urko

      Co to w ogóle jest za słowo "waga"? Chyba tylko w mowie potocznej, możemy go używać jako synonim "ciężaru" lub "masy". Jak na moją znajomość języka polskiego, "waga" to przyrząd pomiarowy, który zasadniczo z powodu swojej konstrukcji będzie mierzył albo "ciężar" np. wagi sprężynowe, albo "masę" - wagi szalkowe, czyli takie które używają wzorcowej masy w postaci tzw. "ciężarków". Z mojego punktu widzenia ciekawy byłby stosunek ciężaru do masy. Taka wielkość pokazywała by nam względną wartość przyciągania np. na konkretnej planecie na której byśmy się akurat znaleźli. Inna sytuacja, jeśli jesteśmy bardzo dokładni, to można by sprawdzić różnice tego stosunku w zależności od szerokości geograficznej lub wysokości. Taka wielkość mogła by zainteresować ludzi, którzy chcą kogoś zastrzelić, ale nie są dość śmiali by się do niego zbliżyć, np. na mniej niż 1,5km - tutaj teoretyzuję, ponieważ nie mam o tym pojęcia. Sam nie strzelałem nigdy do niczego dalszego niż jakieś 300 metrów...

  2. Luke

    jak wejdzie to dodam do mojego sprzeutu do polowania

  3. Nygus

    Co to jest stosunek ciężaru do wagi? Cukier w cukrze?

    1. ciężarowiec

      Ciężar nie chce się posadowić na wadze, ma do niej negatywny stosunek

    2. Tomek

      ciezar P=m*g, waga - urzadzenie do pomiru masy ;-)

    3. kobuz

      Co to jest stosunek ciężaru do wagi? Ciężar ciała to siła nacisku, jaką wywiera ciało na podłoże dzięki sile grawitacji. Inaczej mowiac. Przedmiot o tej samej masie moze miec rozne wagi. Na przyklad ta sama masa na ziemi i ksiezycu maja rozne ciezary, dlatego tez roznie waza. Przyjmuje się, że jest on równy sile przyciągania ziemskiego. Jednostką ciężaru jest 1 N (niuton). Wydaje mi sie, ze autor mial na mysli stosunek ciezaru do rownowagi karabinka, ktory znajduje sie pod uchwytem pistoletowym.

  4. hunter

    Cena 15.000 zł w polskiej dystrybucji sportowo myśliwskiej jest mocno zaporowa, to tyle co dużo lepszy blaser...

    1. Extern

      Cena w Stanach na pewno będzie niższa, konkurencja, i chęć zaistnienia na rynku to wymusi. W Polsce rynek na taką broń jest na tyle niewielki że jak nie wyjdą z tym do USA to padną gdy na świecie się trochę uspokoi i WP przestanie kupować od nich po zawyżonych cenach.

  5. Podbipięta

    Karabiny z Tarnowaj powinny byc sprzedawana z logo FB.,bo to jest historyczna marka.

  6. mireks

    Sprzedając TOTO w USA to dostaniemy za to jakiś ofset.Moim zdaniem ,Coś jest Czymś a kit jest Kitem, o wadach pisali już strzelcy i żołnierze a o zaletach firma.

  7. użytkownik

    Co to za gimbaza się wypowiada, nie strzelaliście z tej porażki to nie mędrkujcie. Tworzywa sztuczne co się łamią, składak na zachodnich podzespołach, zero regulacji spustu, a ten tekst z odrzutnikiem to już polecieli, każdy go odkręca bo niepotrzebny przy tak małym kalibrze. Mam nadzieję że skończy jako ciekawostka i już więcej nie będzie nieporęcznie przeszkadzać żołnierzom.

  8. Gottard

    Haha, z takimi cenami z księżyca? Serbowie oferują 5 razy tańszą Zastavę na każdy kaliber od 7,62-20mm. Są jeszcze Bułgarzy ze swoimi wymiataczami, Rumunia coś kombinuje itd. Taki sukces jak odniósł w USA Beryl - zero. Postuluję aby Wojsko Polskie zaopatrywało się w tanią a solidna broń z Serbii: KTO- IFV Lazar-2 - 10 razy tańszy niż KTO Rosomak, Ich wersja PKM na 7,62x51 NATO 5 razy tańsza. Polskiej Armii nie stać na zaopatrywanie się w polskim przemyśle tzw. zbrojeniowy. Może Kuwejt, Arabia Saudyjska da radę płacić takie ceny za byle co, kto bogatemu zabroni?

    1. Hardy

      Tak... i dalej wywoźmy kapitał za granicę... Polska podobno już jest krajem, z którego ucieka najwięcej pieniądza w skali UE. Przecież w inny sposób nie napędzimy własnego przemysłu. Po co tworzyć za Nasze pieniądze dodatkowe miejsca pracy we wspomnianej przez Ciebie Serbii, skoro możemy zrobić to samo u siebie. Z jednej strony "Polskiej Armii nie stać na zaopatrywanie się w polskim przemyśle", a z drugiej nie potrzebujemy 5, czy 10 razy tańszych obcych produktów, bo nie prowadzimy obecnie żadnego otwartego konfliktu, a potencjalnych agresorów w wyścigu zbrojeń w ciągu naszego życia nie zdążymy dogonić. Rozważajmy Nasz przemysł zbrojeniowy pod kątem ekonomicznym, a nie militarnym, Ok?? I co takiego Serbia, Rumunia, czy Bułgaria mogą zaproponować interesującego w ramach offsetu, aby pozyskanie u Nich broni Nam się opłacało, bo ciężko jest mi to sobie wyobrazić...?

  9. ern

    Czy zapotrzebowanie na broń precyzyjną w polskiej armii jest wystarczające żeby wysyłać broń do USA? Tamtejszy rynek jest nie tylko wymagający ale nasycony i obsadzony konkurencją lokalną i światową. Wątpię żeby mało znany polski produkt odniósł sukces na tamtym rynku, bo jak wiemy ceny oferowane przez dystrybutorów w USA są zaporowe.

    1. Qba

      Polska armia nie jest zainteresowana archaiczną konstrukcją z Tarnowa, woli modułowe Sako TRG M10 i Remingtony MSR.

    2. brak Polaków w polskim rządzie

      Jest wystarczające, bo choćby polski wyrób 10x lepszy był, to agentura i łapówkarze z naszego MON i tak kupią za granicą!

  10. Radek

    Nie ma szans na sukces. Produkt może i atrakcyjny ale cena zbyt wygórowana.

Reklama