Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kamuflaż Lubawy dla US Army

Fot. Lubawa S.A.
Fot. Lubawa S.A.

Lubawa S.A. poinformowała, że otrzymała od spółki zależnej Emitenta - Lubawa USA - potwierdzenie oprzyjęcia do realizacji otrzymanego zamówienia na system kamuflażu multispektralnego od HDT Global, partnera Lubawy USA w konsorcjum w ramach postępowania przetargowego na systemy maskowania dla armii USA.

Otrzymane w dniu 26 kwietnia 2018 r. w godzinach nocnych czasu polskiego, zamówienie opiewa na 468 tys. USD netto i jest pierwszym zamówieniem realizowanym w ramach ostatniej fazy (CCP - Competitive Prototyping Phase) przetargu na wieloletnie dostawy systemu kamuflażu multispektralnego dla armii USA. Otrzymanie zamówienia potwierdza wybór HDT Global działającego w konsorcjum z Lubawą USA do ostatniej fazy przedmiotowego przetargu. W zależności od przebiegu postępowania możliwe są dalsze zamówienia, w ramach CCP.

W CCP bierze udział trzech oferentów, z których jednym jest firma HDT Global, działająca w konsorcjum z Lubawą USA. Lubawa USA jest podmiotem, który dostarcza opatentowaną technologię multi-spektralnego kamuflażu. W ramach CCP Lubawa USA dostarczy systemy maskowania wyprodukowane w spółce zależnej Emitenta - Miranda sp. z o.o.

Faza CPP ma zostać zakończona do końca bieżącego roku wyborem jednego oferenta. W przypadku wyboru HDT Global w konsorcjum z Lubawa USA i pod warunkiem ustalenia między stronami szczegółowych warunków współpracy (negocjacje w tej sprawie zostaną podjęte w najbliższych dniach) rozpocznie się docelowa faza produkcyjna.

W fazie produkcyjnej przewidywane jest dostarczenie armii USA kamuflażu o wartości 480 mln USD w ciągu 10 lat, począwszy od 2019 r. Założeniem jest, że przy spełnieniu ww. warunków tj. wyłonienia HDT Global jako zwycięzcy fazy CPP i ustalenia warunków dalszej współpracy z Lubawa USA, produkcja systemów maskujących będzie realizowana przez HDT Global na terenie USA, na licencji udzielonej przez Lubawa USA. Przewidywane jest, że przychodem Lubawa USA, a co za tym idzie Grupy Lubawa, w fazie produkcyjnej będą opłaty licencyjne od HDT Global, będącego bezpośrednią stroną umowy z armią USA. Dokładna wysokość ewentualnych przyszłych opłat licencyjnych będzie objęta planowanymi w fazie CCP negocjacjami stron i stanowi tajemnicę handlową.

Jak podkreśla Lubawa w oświadczeniu, Emitent poinformuje o ewentualnych kolejnych zamówieniach w ramach CCP lub o ostatecznym zakończeniu fazy CCP i jej wyniku. Co więcej, Emitent uznał powyższą informację za spełniającą kryteria informacji poufnej w rozumieniu art. 7 ust. 1 MAR ze względu na potwierdzenie wyboru oferty HDT Global i Lubawy USA do ostatniego etapu postępowania na systemy kamuflażu dla armii USA, co może mieć potencjalnie pozytywny wpływ na działalność i wyniki Grupy Lubawa w latach przyszłych, w przypadku wyboru konsorcjum HDT Global i Lubawa USA do fazy produkcyjnej.

Kamuflaż mobilny spółki Lubawa S.A. był już eksportowany, między innymi do Finlandii, gdzie trafił na modernizowane wozy BMP-2. Ewentualne uzyskanie zamówienia na seryjne dostawy od US Army byłoby bardzo dużym sukcesem Grupy Lubawa. Polska armia używa na razie wielospektralne siatki maskujące Berberys i Berberys-S przeznaczone do maskowania stacjonarnych obiektów (w tym także wozów bojowych na postoju). MON poinformował jednak niedawno, że są prowadzone prace analityczne w sprawie pozyskania kamuflażu mobilnego dla Wojska Polskiego, co powinno mieć miejsce jeszcze w roku bieżącym.

Strategiczna współpraca

Umowa o strategicznej współpracy między Lubawą a amerykańską firmą HDT Global podpisana została w zeszłym roku, podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych KIELCE IFRE-EXPO 2017.

Umowa pomiędzy HDT Global i Lubawa Gorup obejmuje zarówno otwarcie w Polsce produkcji, jak też dalszy rozwój linii szybkorozstawialnych (do maksymalnie 10 minut przez 2 osoby) namiotów specjalistycznych, z przeznaczeniem dla służb ratunkowych, jednostek mundurowych oraz wojska. Chodzi tu głównie o produkty z linii Base-X oraz AirBeam oraz Drash. Uniwersalność ich konstrukcji powoduje, że są one stosowane jako bazy noclegowe, centra dowodzenia akcjami ratunkowymi czy też szpitale polowe.

Na mocy porozumienia o strategicznym partnerstwie HDT Global ma także możliwości prezentowania produktów polskiej spółki na rynku amerykańskim. Jest to dla spółki zza Oceanu korzystne biorąc pod uwagę, że nie miała ona dotąd możliwości korzystania z tka­nin posia­da­ją­cych cer­ty­fi­ka­cję euro­pej­ską.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (21)

  1. Dude

    Produkcja w USA będzie rąk droga że nici z zysku. To jest przykład jak można tworzyć mit o sukcesie Eksportowym.

    1. Patcolo

      Piszesz brednie jeśli wygrają to zarobią za licencje a produkcja to już generalnie nie ich sprawa

    2. kuchartek

      Raczej brednie piszesz kolego ty. Zamiast produkować w kraju i zarabiać na gotowym produkcie damy zarobić amerykanom , a my dostaniemy grosze za licencję. Pomyśl na jakich zasadach my kupujemy produkty amerykańskie. Czy coś produkujemy w Polsce ?.

    3. JaA

      kuchartek - nie rozumiesz, że nie ma opcji produkujemy i sprzedajemy? Jedyny wybór to zysk z opłaty licencyjnej lub żaden. Pośrednią korzyścią może być to, że ta transakcja spowoduje zainteresowanie kamuflażem przez innych klientów i dla nich możemy produkować w kraju.

  2. infernoav

    Gratuluje producentowi. Stworzyli świetny produkt, który już kupuje Finlandia, USA testuje i na 90% zakupi dla wojsk lądowych na teatr Europejski. A co z naszym wojskiem zapytam sie? Rozumiem, ze Finlandia i USA nie przekonuja naszego MONu by na poczatek wyposazyc w ten amuflaz najnowoczesniejszego sprzetu jak: Rosomaki, Leopardy, Kraby, Raki, system rakietowej obrony wybrzeża. Z tego co czytałem to kamuflaż dla jednej sztuki to około 45tys PLN. Czyli wyposazenie kazdego Rosomaka to koszt zaledwie 33,5mln PLN !!! 250 Leopardow to koszt 11,5 mln PLN!!! Raki i Kraby wraz z reszta systemow ogniowych to koszt moze 5mln PLN. Czyli za cene 50-60mln PLN mozemy miec dobre maskowanie dla kazdej nowoczesnej jednostki sprzetu!!! Czy nikt w MON tego nie rozumie??? To powinien byc priorytet w chwili obecnej przy raportach z Ukrainy, gdzie 70-80% strat zadała artyleria naprowadzana przez drony z termowizja. Mała cena nawet w budzecie naszego MON, a podnoszaca skokowo przezywalnosc naszych jednostek na polu walki. Szczerze to ja i PT-91 i inne czolgi dostosowane do tego standardu, wyposazyłbym w ten kamuflaz. Miedzy 22,5mln PLN, a 30 mln PLN. Naprawde, rece opadaja że nowoczesny i stosunkowo tani srodek ochorony zolnierzy i sprzetu nie zostal jeszcze masowo wprowadzony na wyposazenie WP. Za kwote 100mln PLN moznaby zapezpieczyc kazdy czolg, Rosomak, Rak, Krab, system obrony wybrzeza. Potem isc dalej i jesli BWP maja sluzyc jeszcze 10 lat to i je nalezy zabezpieczyc, do tego Patrioty. Nie zapominajac o siatkach maskujacych dla piechoty, szczegolnie WOTu, skoro maja wykonywac zadania zwiadowcze i ataki na konwoje, to kazde wyposazenie dajace im wieksza szanse jest na wage zlota!!! Powaznie wystarczyloby kilka meskich decyzji i za stosunkowo niewielkie pieniadze moznaby wymienic umundurowanie, hełmy, dodac maskowanie Lubawy i nazsza armia prezentowalaby sie o 200% lepiej nawet majac starsze BWP czy Twardy jako 2/3 parku czołgowego.

    1. Patcolo

      Ale Oni aby o tym się dowiedzieć muszą zrobić dialog a nie przeczytać Twój komentarz. Ponadto przy tych ilościach co piszesz mogłoby wyjść taniej

    2. fs

      Przecież chodzi o gonienie króliczka a nie złapanie go. Biurokraci mają co robić i o to chodzi a nie o jakieś uzbrojenie dla jakiejś armii.

    3. PRS

      Jest to ewidentny i jaskrawie widoczny przykład sabotażu w ośrodkach decyzyjnych. Przykładowo w pracy (artykule) Marka Dąbrowskiego i Zbigniewa Komańskiego ,,Aktywne Systemy Ochrony Pojazdów\" z 2012 r. zaprezentowany jest uproszczony schemat strefowej ochrony - pierwszy okręg jest nazwany Zapobiegaj Wykryciu i uwzględnia takie składowe jak rozmiary (pojazdu), wykorzystane materiały, maskowanie elektromagnetyczne, geometria (cechy stealth), pokrycie maskujące i kamuflaż. W wielu komentarzach pojawiają się stwierdzenia, że jak to jest możliwe, że zwykli obywatele dostrzegają ten celowy sabotaż a ,,odpowiedzialne Służby\" jak SKW już nie, są dosłownie ślepe. Na to pytanie częściowo może dać odpowiedź to co przecieka do opinii publicznej przy okazji przesłuchań funkcjonariuszy przed SKŚ do sprawy afery Amber Gold. Jak to możliwe że tak ograniczone osoby tam (jeszcze) pracują? To pytanie otwarte... Nawet osoby będące laikami w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności wiedzą, że łączność i maskowanie to podstawa podstaw. Zamiast krajowych zestawów multispektralnych IU systematycznie kupuje za ciężką kasę siatki RPGNet firmy QinetiQ USA (w l. 2010-2015 około 190 tys. zł za zestaw dla Rosomaka) http://www.defence24.pl/rosomaki-z-oslonami-przeciwko-rpg które w teorii mają zwiększyć szanse ochrony przed... granatem z RPG-7. Może w Afryce ale już nie na ETDW ani nawet obecnie w Syrii gdzie pojazdy opancerzone są rażone przy pomocy stosunkowo nowoczesnych efektorów. Wszyscy znamy termin Armia Poprzednich Wojen. Geniusze w MONie też go znają i umiejętnie konserwują.

  3. cdee

    społka społki społki itd . Jak sie to opłaca ??? Ktos tu kosi kase . Na pewno nie Lubawa

  4. pacodegen

    W 2018 MON nie zakupi Berberysów, bo nie zaplanował, kupi mobilne stanowiska dowodzenia ale bez maskowania. Czysta paranoja. Czy tego kierownictwo MON nie widzi, czy planiści mają coś w głowach, bo wygląda że sieczkę. Berberysy są niezbędne, o tym sie mówi ale kasy na nie nie ma. Kupuje się drogie uzbrojeni ale bez maskowania czy makiet, bu pozorować, mylić itd. To już kompletny idiotyzm.

  5. Varan

    I nikogo! Dosłownie nikogo nie zainteresowało dlaczego i kto w MON odpowiada za brak szybkiej, czyli natyychmiastowej decyzji zakupu maskowania! Jak to się dzieje że MON reaguje z olbrzymim opóźnieniem na wszelkie dostępne KRAJOWE rozwiązania? Taka stała i niewzruszona tendencja powinna budzić obawy o szbotaż prowadzony na rzecz jakiegoś wroga. Naprawdę żadenj służby to nie ingeresuje? Pytanie oczywiście NIE retoryczne.

    1. olo

      Ja przestałem zadawać sobie tego typu pytania obserwując jak przebiega proces modernizacji naszej armii. Zamiast nowoczesnego granatnika pp kupowana jest broń propagandowa w postaci wyrzutni ulotek, jednak nic nie przebije odnowienia 14 tyś starych hełmów za które zapłacimy 3 mln zł. Więc szanowny kolego patrząc na to co się dzieje chyba nie masz już wątpliwości, że coś jest nie tak.

  6. Interesy

    dobre tanie kamuflaże ktoś zrobił dobry biznes

  7. Zając

    Nie worki to były na moim dwa lata temu, teraz jest renesans dla starych ponadcinanych pałatek !

  8. tut

    Kolejna polska firma która sprzedaje do USA a z naszą armią ma problem.

    1. Lejek

      Kto ma kasę ten kupuje, he, he.

    2. Gts

      Nasza armia jak zwykle chce polaczenia plywalnosci, lotnosci, podziemnosci i innych kosmicznych wymagan w jednym projekcie.

    3. Gort

      Problem to naczelstwo. Które ma wiele z sowieckiej mentalności. pomysł by trzymać najlepsze jednosteki w starych bwp - bo pływają i kupować nowe bwp też pływające że słabym pancerzem, to całkowity brak szacunku dla życia żołnierzy. Reszta armio( raki, kraby, langusty, czołgi, Dany), nie pływa, ale bwp to muszą i muszą iść na rzeź... Ten wymóg pływalnosci bwp przy pływających rosomakach jest zbędny. To jedynie metoda by utracić oferty lepszych pojazdów które moglibyśmy w Polsce produkować np. ASCOT, PUMA, LYNX, CV90.

  9. ccc

    A u Nas w \"armii\" nadal najlepszym maskowaniem multispektralnym są świeżo zerwane gałęzie oraz bajki z mchu i paproci ...

    1. Marek1

      ccc - ostatnio hitem jest pokrywanie KTO porozcinanymi, starymi workami po ziemniakach. 5-6 takich worków czyni z Roska pojazd stealth i b. tanio wychodzi. W sumie to nie ma się z czego śmiać - modernizacyjna tragifarsa w skansenie o nazwie WP trwa w najlepsze ...

    2. ergrgergerg

      gałęzie, mech, runo świetnie maskują BWP-1 na coś innego

    3. Linowy

      Potwierdzam. Zawsze na ćwiczeniach obowiązuje gałązka i mech. Zero siatki maskujacej. Na 14 czołgów tylko dwa mają.

  10. patriota

    Po Fonecie i BMS z WB Electronics (także produkcja na podstawie licencji) kolejny eksportowy sukces w USA. Cos jednak potrafimy sprzedawać :) Oby więcej takich sukcesów.

    1. Smuteczek

      Tylko zeby sie nie okazalo ze to w ramach offsetu za Partiota

    2. [sic!]

      Prywatnie potrafimy jeszcze

    3. xiom

      zbieżność z podpisaniem Wisły raczej nie była przypadkowa.

  11. adrian

    my dziwny naród jak cos dobrego zrobimy zaraz technologia sie dzielimi szkoda ze usa tak chętnie z nami sie technologia nie dzieli

  12. mosze

    Za chwilę cały świat będzie używał kamuflaży z Lubawy. Poza polską armią... Oczywiście, życzę Lubawie jak najlepiej.

  13. mewa

    oby wygrali caly przetarg, czego im zycze.

  14. Wojciech

    My na rosomakach szmaty wieszamy dno i wodorosty, powinniśmy na każdego rośka i leoparda już dawno zamówić te kamuflaże.

  15. Marek1

    NIC nie dociera do zakutych łbów monowskich \"geniuszy\" - biorą Finowie, bierze nawet hegemon, ale nasz MON nawet mobilnych pokryć Mirandy przez 2 lata NIE zauważył. Dopiero niedawno \"spece\" z MON \"ruszyli z kopyta\" i uruchomili ... postępowanie(a jakżeby inaczej) analityczne ?!?! MOŻE do końca roku MB&Co. wydali z bólem decyzję o zakupie ... 30-40 pokryć mobilnych. Dlaczego tylko tyle ? Ano bo to już jest standard dla MON, jak coś jest dobre i przydatne, to albo się to ignoruje, albo kupuje w marginalnych ilościach, byle na coroczną defiladę wystarczyło. Ps. Jak Lubawa teraz wejdzie na serio we współpracę z HDT Global (USA), to zapewne za 2-3 lata MON będzie kupował pokrycia multispektralne Mirandy dla pojazdów WP 3-4 razy drożej. Sorry guys ... taki macie \"klimat\" w Poland ...

  16. Victor

    Sukces firmy, która jest notowana na GPW. Podobnie jak WB nie wchodzi w skład PGZ. Może ten fakt dałby wreszcie decydentom coś do myślenia.

  17. .

    A my mamy świetnego BMSa oraz maskowanie od Lubawy i nie kupujemy

  18. PKP kargo

    Czy osoby prywatne mogą kupować asortyment Lubawa? Chętnie bym kupił na raty trochę ich rzeczy

    1. ZZZ

      Oczywiście. Współpracują z wieloma sklepami.

  19. Marko

    A w naszej armii dalej najważniesze są drukarki i papier, papier, papier.

  20. Wojak

    Polska firma zbrojeniowa moze dostaczyc wyrob dla US Army. I transfer technologii z PL do USA! Szacunek!

  21. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

    gratulacje ....i niech się interesy mnożą ...czas by nasze WP zaczęło ubierać się w stosowne kreacje z Lubawy

Reklama