Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia zawarły wspólnie kontrakt dotyczący jednolitego systemu umundurowania, dostosowanego do specyficznych warunków klimatycznych i terenowych Skandynawii. Wartość umowy, którą zawarto na 7 lat z norweską firmą Oskar Pederson AS wyniesie 425 mln euro. Nordic Combat Uniform System to rozwiązanie obejmujące całość, od bielizny po zimową odzież wierzchnią. Warianty dla poszczególnych krajów będą różnić się jedynie unikatowym kamuflażem.
Kontrakt został zawarty w ramach Nordyckiej Współpracy Obronnej (NORDEFCO) w której Norwegia, Dania, Szwecja i Finlandia działają, aby nie tylko prowadzić wspólne ćwiczenia i szkolenia oraz zacieśniać współpracę wojskową, ale też mają ambicje wspólnego pozyskiwania sprzętu i wyposażenia. Podpisanie kontraktu na wspólny projekt mundurów jest ważnym kamieniem milowym dla tego formatu, gdyż jest to pierwszy wspólny kontrakt realizowany w ramach NORDEFCO.
Czytaj też
Doświadczenie i wnioski wyciągnięte z tego zamówienia mogą otworzyć drzwi do współpracy materiałowej w nowych obszarach, co jest zgodne z wizją NORDEFCO- Vision 2025. Celem jest długofalowa poprawa współpracy materiałowej w krajach skandynawskich
Odd Roger Enoksen, Minister Obrony Norwegii
Nordic Combat Uniform System (NCUS) to rozwiązanie jednolite pod względem rozwiązań technicznych, materiałów, konstrukcji i wzornictwa. Warianty dla poszczególnych krajów różnić się będą jedynie zastosowanym kamuflażem. Szwecja trzy wzory kamuflażu przeznaczone dla nowego wzoru munduru zastrzegła w urzędzie patentowym, aby uniemożliwić ich stosowanie przez innych producentów. W skład NCUS wchodzą wszystkie elementy umundurowania, od bielizny, przez spodnie, bluzy itp. aż po kurtki i spodnie zimowe, przeznaczone na ekstremalne warunki klimatyczne dalekiej północy.
Czytaj też
Co ciekawe, mundury występują tylko w jednej wersji – uniseks, a dopasowanie do anatomii kobiet i mężczyzn zapewnia odpowiedni system zaszywek, ściągaczy i innych elementów pasujących. Rozwiązania to zostało przetestowane w ramach wielomiesięcznych prób terenowych w różnych warunkach. Oprócz wersji „skandynawskiej" mundur posiada też konfigurację pustynną i dżunglową, przeznaczone do misji zagranicznych.
Kontrakt trafił do norweskiej firmy Oskar Pedersen AS jako głównego wykonawcy, ale współpracuje ona z siecią wyspecjalizowanych podwykonawców. Projektem kieruje Layers AS, Siamidis SA odpowiada za rozwiązania techniczne i produkcję munduru bojowego oraz odzieży na zimną i deszczową pogodę. WL Gore & Associates GmbH jest dostawcą elementów technicznych, a Aclima AS i Woolpower AB zapewnią bieliznę i bieliznę termiczną.
HeHe
"Celem jest długofalowa poprawa współpracy materiałowej w krajach skandynawskich" - Finlandia nie jest krajem skandynawskim.
podzielićrosję
Czepiasz się bo nie masz nic do powiedzenia na ten temat.