Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Japonia będzie wspierać swój przemysł obronny

Autor. ShinMaywa Industries

Japoński parlament uchwalił ustawę mającą na celu wsparcie przemysłu obronnego. Zgodnie z nią , rząd zapewni bezpośrednie wsparcie finansowe firmom pracującym nad dywersyfikacją łańcuchów dostaw, usprawnieniem procesów produkcyjnych, wzmocnieniem cyberbezpieczeństwa – informuje Nikkei.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na początku czerwca japoński parlament uchwalił ustawę, mającą na celu mocne wsparcie przez państwo przemysłu obronnego. Nowa ustawa ma wejść w życie 1 października i została przyjęta większością głosów. Zakłada wsparcie produkcji sprzętu obronnego i eksportu systemów obronnych, tym samym przemysł obronny Japonii dostaje ochronę i wsparcie, by lepiej działać na rynku

Czytaj też

Nowa ustawa przewiduje dokapitalizowanie firm na rozszerzenie produkcji i poprawę wydajności sektora obronnego. Dodatkowo jeśli firmy będą miały trudności z utrzymaniem działalności związanej z obronnością, państwo kupi od nich fabryki i inne obiekty (za pośrednictwem innych firm), które produkują sprzęt uznany za niezbędny dla Japońskich Sił Samoobrony. Zgodnie z uchwaloną ustawą, rząd zapewni bezpośrednie wsparcie finansowe firmom pracującym nad dywersyfikacją łańcuchów dostaw, usprawnieniem procesów produkcyjnych, wzmocnieniem cyberbezpieczeństwa. Japonia utworzy również fundusz, z którego wypłacane będą dotacje na pokrycie kosztów zmiany specyfikacji i wydajności sprzętu obronnego w celu zwiększenia eksportu do innych krajów.

Reklama

Czytaj też

Jak piszą japońskie media powołując się na japońskie przedsiębiorstwa, nowe wsparcie zmieni w sposób zasadniczy ich funkcjonowanie. Do tej pory firmy z branży produkcji obronnej, oprócz tego, że mierzyły się z niskimi marżami, otrzymywały zamówienia tylko co kilka lat. Jak zwraca uwagę Japan News umowy związana ze sprzętem obronnym stanowią średnio tylko 4% całkowitej sprzedaży w tych firmach, co było czynnikiem, który spowodował, że wiele z nich ograniczyło takie zamówienia lub wycofało się z działalności zbrojeniowej . Od 2003 roku ponad 100 firm wycofało się z tej branży. Dodatkowo jak zwracają japońskie media, Tokio obawia się, że nie ma wystarczającej zdolności do zagwarantowania dostaw amunicji i innych materiałów w przypadku kryzysu bezpieczeństwa narodowego. Uchwalenie nowej ustawy odzwierciedlało więc potrzebę pilnych zmian.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. rwd

    Że my nie mamy żadnego japońskiego sprzętu wojskowego, to chyba niedopatrzenie ministra.

  2. ostatni

    Swiat sie zmienia na naszych oczach. Z Kraju pokojwoego Japonia znow staje sie agreswna (Oczywisie dzieki namowom USA)

  3. Wicher999

    Problemem Japoni jest rekrut, który się kończy z powodu demografii. Sami Japończycy już się przyznają, że ich kraj likwiduje się sam i Japonia traci zdolność do funkcjonowania z powodu niskiej dzietność.

  4. Odyseus

    Tak między prawdą a bogiem , mogli by w końcu skończyć ten cyrk z tym zakazem posiadania armii i siłami samoobrony i sie dogadać z USA z unieważnieniem tego pokojowego zapisu

Reklama