Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Jaki radar dla amerykańskiej obrony przeciwrakietowej?

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Władze Stanów Zjednoczonych mogą jeszcze w tym roku rozpocząć konkurs na nowy radar obrony powietrznej, który zastąpi istniejącą stację radiolokacyjną zestawu Patriot - pisze Inside The Army.

Amerykanie są coraz bliżej podjęcia decyzji o ostatecznym kształcie systemu przeciwrakietowego, oficjalnie określanego jako "niższego szczebla" (w praktyce jest to zestaw obrony powietrznej krótkiego zasięgu). Obecnie tą funkcję pełni system Patriot. Modernizacja systemu tej klasy jest jednym z priorytetów Pentagonu, na razie nie wiadomo jednak w jakim kształcie zostanie zrealizowana.

Jak zaznacza Inside The Army, pula na rozbudowę zdolności obrony powietrznej "niższego szczebla" została w projekcie budżetu na rok fiskalny 2017 po raz pierwszy oddzielona od funduszy związanych z bieżącym utrzymaniem systemów Patriot.  Zaproponowano m.in. specjalny fundusz w wysokości 35 milionów dolarów na zastąpienie pasywnej anteny PESA (Passive Electronic Scanned Array) w wykorzystywanym obecnie radarze na antenę aktywną AESA (Active Electronic Scanned Array), zbudowanej w technologii azotku galu oraz na jej integrację w systemie. Zgodnie z argumentacją amerykańskich wojsk lądowych ma to zwiększyć zasięg wykrycia zagrożeń przez system. Kolejne 26 milionów dolarów planuje się przeznaczyć na „doprowadzenie technologii azotku galu do dojrzałości i obniżenia ryzyka”.

Według analityków może to sugerować, że amerykańskie wojska lądowe „zmierzają raczej w kierunku modernizacji sensorów systemu Patriot”. Z informacji Inside The Army wynika jednak, że istotną rolę w procesie podejmowania decyzji dotyczących systemu przeciwrakietowego ma odegrać analiza alternatyw, która musi zostać zatwierdzona przez Biuro Sekretarza Obrony. Barry Pike, kierownik projektu obrony antyrakietowej i kosmicznej zwraca uwagę, że ostateczne dokumenty będące wynikiem analizy mogą wpłynąć na zmianę planów dotyczących systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

W procesie analizy brano pod uwagę modernizację radaru Patriot, użycie innego typu istniejącego systemu (w tym radiolokatora z systemu MEADS) bądź też budowę całkowicie nowego systemu. Z wcześniejszych informacji wynika, że pod uwagę brano np. budowę radaru obrotowego (dookólnego), opartego na technologii azotku galu. Proces analizy alternatyw w zakresie modernizacji systemu obrony powietrznej US Army obejmuje też wyrzutnie - pod uwagę brane są m.in. zmodyfikowane komponenty systemów Patriot i mobilne wyrzutnie MEADS. 

Zgodnie z przyjętą ustawą budżetową na rok fiskalny 2016 Departament Obrony nie może wydawać funduszy przeznaczonych na zakupy związane z rozwojem zdolności radaru zestawów Patriot, jak również modernizacją systemów elektronicznych wyrzutni przed przedstawieniem (zatwierdzonej) Analizy Alternatyw. Jednocześnie wydatki na modernizację Patriotów mają być zbieżne z rekomendacjami Analizy Alternatyw.

Jak podkreśla Inside The Army, obecnie według nieoficjalnych informacji przedstawiciele wojsk lądowych USA skłaniają się ku rozwiązaniu, które zapewni dookólną obronę, aczkolwiek nie ustalono czy odbędzie się to poprzez modernizację systemu już dostępnego na rynku, czy też budowę całkiem nowego. Prawdopodobnie cały proces zakończy się zaproszeniem kilku podmiotów do zbudowania prototypu wiosną przyszłego roku.

Informacje Inside The Army wskazują, że wybór stacji radiolokacyjnej dla systemu obrony powietrznej US Army nadal nie został jeszcze dokonany. Ewentualna decyzja podjęta w Polsce wiązałaby się z ryzykiem ponoszenia kosztów budowy systemu innego od tego, jaki jest budowany w Stanach Zjednoczonych. Część specjalistów wskazuje przy tym, że decyzja w sprawie programu Wisła powinna być podejmowana w taki sposób, aby w danym momencie było wiadomo, jaki system zostanie wybrany w USA. Jednocześnie pożądane mogłoby się okazać przyśpieszenie realizacji programu zestawu krótkiego zasięgu Narew, który w przyszłości powinien zostać w pełni zintegrowany z systemami Wisła, tworząc tym samym spójny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. ~john

    Wg mnie dla systemu Narew powinien być wybrany MEADS a do systemu Wisła nowy Patriot NG. Wszystko razem podpiąć, żeby ze sobą współgrało i będzie rewelacja. Do tego przynajmniej z 3 sztuki ErieEye z Szwecji i jest rewelacja. Tylko czy budżet by to wytrzymał?

    1. Davien

      MEADS to system głównie przeciwrakietowy, byłbym raczej za NASAMS dla Narwii, a co do Wisły to pełna zgoda.

    2. abc

      Patriot obowiązkowo ze Stunnerem, już teraz Izrael zastępuje nim stare Patrioty

    3. Ron

      Najlepiej żeby MEADS wygrał w obu postępowaniach. Pełna kompatybilność i wymienność części, a w razie czego możliwość użycia tych samych rakiet.

  2. Iron(ic) Man

    Będziemy mieli MEADS tylko... od Amerykanów. Czyt. -drożej...

    1. fan komika "z netu"

      Raczej Amerykanie będą mieć MEADS od nas: my przepłacając Patriot ponad 6x jak za JASSM sfinansujemy USA radary AESA i MEADS...

  3. fan komika "z netu"

    ZARAZ ZARAZ! Co to za "„doprowadzenie technologii azotku galu do dojrzałości i obniżenia ryzyka”? Czyżby USA jednak nie miało jeszcze opanowanej technologii azotku galu? :-)))

  4. AMD

    Obudzili sie. Narew juz dawno powinien byc zakupiony.

    1. popek

      Najważniejsza Wisła bo to jest prawdziwy strefowy system ochrony, a Narew jedynie punktowo zabezpiecza...

  5. Patriot_PL

    To prawda, że – jak pisze Pan Komandor Dura - US Army będzie preferowała technologię AESA GaN, , to warto przypomnieć, że w ujawnionym przez DefenseNews w grudniu fragmencie Analiz Alternatyw eksperci US Army wyraźnie stwierdzili, że w tej dziedzinie liderem jest Raytheon. Już w ub. roku zaprezentował panel tylny nowego radaru 360 stopni AESA GaN i przeprowadził testy jego zgodności z pozostałymi komponentami dotychczasowego radaru. W lipcu ub. roku polscy eksperci i dziennikarze mieli możliwość zapoznania się z tym testowanym zestawem. W najbliższych dniach Raytheon pokaże kolejny kluczowy element - działający prototyp panelu głównego wykonanego w tej samej technologii; testy jego współpracy z pozostałymi komponentami już trwają. Jak wiadomo, ten nowy radar systemu Patriot składa się z panelu głównego oraz dwóch paneli tylnych, łącznie pokrywając pole obserwacji 360 stopni. Jest to konstrukcja nieruchoma, która ma przewagę nad radarami obrotowymi w postaci możliwości ciągłej, bezstratnej obserwacji pola 360 stopni. Ten nowy radar Raytheona przewyższa możliwościami inne istniejące obecnie radary; wg Raytheona będzie mógł być wprowadzony do produkcji w ciągu 65 miesięcy od chwili otrzymania pierwszego zamówienia. Oczywiście nie wiadomo który radar wybierze US Army, ale niezależnie od tej decyzji, Raytheon liczy na duże zainteresowanie Patriotem Nowej Generacji ze strony innych państw-użytkowników, z którymi już prowadzi na ten temat rozmowy. Radarem AESA GaN wyraziło zainteresowanie już pięciu użytkowników systemu Patriot, z pewnością będą nim także zainteresowani kolejni użytkownicy. Niektórzy, m.in. Holandia, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Korea Południowa i Tajwan już zakontraktowali modernizację swoich jednostek, w tym do najnowszej obecnie konfiguracji 3+, zatem upgrade do Patriot New Generation i radaru 360 stopni AESA GaN wydaje się dla nich kolejnym, oczywistym krokiem. Polska otrzyma nowe radary AESA GaN 360 stopni w ramach 3. fazy dostaw baterii Patriot, a radary dostarczone wraz z pierwszymi bateriami zostaną odpowiednio zmodernizowane. Jednocześnie Raytheon zaproponował polskiemu przemysłowi udział w dopracowaniu tego radaru. To nie tylko oferta - już w 2014 r. podpisał kontrakt z PIT Radwar na opracowanie anteny IFF (identyfikacji swój-obcy), która wejdzie w jego skład.

  6. J.M.P.

    Czyli wychodzi na to, że w Patriota w konfoguracji dla POlski nie ma i nie wiadomo kiedy będzie a jak będzei to może w może dużo mieć z MEADS. Jak dla mnie to odpuścić sobie Patriota i rozmawiać z dwoma pozostałymi oferentami. Wejść w MEADS albo SAMP/T. MEADS wydaje się bardziej perspektywiczny, ale ekspertem nie jestem.

    1. xyz

      Przecież Patriot to była decyzja polityczna a nie merytoryczna - w koło to trąbiono, a ty chcesz teraz to anulować i naszego największego sojusznika zostawić na lodzie hehehe

  7. fan amerykańskich butbojów

    No jak to "z netu"? Jakie "doprowadzenie technologii azotku galu do dojrzałości i obniżenia ryzyka"? Czyżby USA wbrew twoim wywodom nie miały jeszcze opanowanej tej technologii? :-)))

Reklama