Przemysł Zbrojeniowy

Jak upadł brytyjski przemysł pancerny. Lekcja dla Polski? [DEFENCE24 TV]

Challenger 2 wkrótce ruszy na Ukrainę. Czy to dobry czołg i jaki przemysł stoi w Wielkiej Brytanii za tą maszyną? Co się stało z brytyjskim przemysłem pancernym i szerzej obronnym, który w latach 80 był w stanie wyprodukować praktycznie wszystko dla wojsk lądowych? Rozmowa Damiana Ratki z Maciejem Szopą.

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

  1. Endres

    A może tak się zastanowić, GDZIE się podział POLSKI przemysł zbrojeniowy? WB, sobie poradzi, pomimo obrazu niby zapaści ich zbrojeniówki, SĄ w stanie wodować okręty, lotniskowce, produkować samoloty, OPL, i mnóstwo rzeczy potrzebnych ich armii. Czy to samemu, czy to w kooperacji. Myśmy swego czasu, też mieli całkiem spore, jak nasze możliwości osiągnięcia. Też dało się coś wyprodukować. Na chwilę obecną, to nie dajemy rady zmontować u siebie RPG, czyli rurę z celownikem, i pociskiem, z którego można trafić w cel rozmiaru czołgu, czy bunkra do odległości circa 2 km. Pięknie. Już nie wspomnę o rzeczy PODSTAWOWEJ, czyli produkcji amunicji w dowolnej ilości i kalibrze, u siebie.

    1. Nał

      Poza WB są jeszcze inne przedsiębiorstwa, choćby Telesystem czy Łukasiewicz, które robią dobrą robotę i z powodzeniem mogą rozwijać technologie obronne> Niestety są prywatne!. Po 30 latach nowego ustroju, nasi politycy nadal tkwią w poprzednim systemie

  2. PiterNZ

    Dla Wielkiej Brytanii wojska pancerne mają podobne znaczenie jak dla WP Marynarka Wojenna. W sprawie wniosków powinni się wypowiedzieć ekonomiści. Sprawa jest prosta WP składa odpowiednie zamówienia wieloletnie (np. 800 czołgów) i co 8-10 lat przeprowadza kompleksową modernizację znaczącej części czołgów + znaczący eksport czołgów. Alternatywą jest prawdziwe dotowanie zakładów produkujących czołgi i silniki ale znaczącą kwotą, czyli miliardami PLN zamiast milionami. Pytanie czy z budżetu MON czy MAP ale jeżeli tego drugiego to pytanie, które inne wydatki są redukowane. Generlnie w Polsce więcej wydajemy na sprawy socjalne niż na Zachodzie tylko pytanie czy ludzie zechcą tam cięć?

  3. pitR

    Co do spawania blach we wczesnych Krabach.. nasi spawacze, spawalnicy i technolodzy to czołówka w UE. Poznałem przez 10l kilka tyś spawaczy i monterów i mogę zaręczyć, że mamy najleprzych "debeściaków". Ile każą sobie płacić na godzinę pracując po całym globie to już legendy. Nasi nawet spawają czołgi Abrams w USA.

  4. thorshammer

    Zróbmy więc podsumowanie. Przez dwie dekady budowaliśmy jeden okręt wojenny iw końcu kupiliśmy używane statki w Szwecji. Podobnie od dłuższego czasu rozwijaliśmy czołg o krzykliwej nazwie Wilk iw końcu kupiliśmy licencję w Korei Południowej. Jeśli chodzi o modernizację czołgów, Bumar nie jest w stanie konkurować nawet z czeską Excalibur Army, która tylko w tym roku całkowicie przebuduje 120 czołgów T-72. Nie jesteśmy nawet w stanie opracować własnej ciężarówki, silniki i skrzynie biegów do Jelcza są niemieckie, a podwozia do Ottokara Brzozy są czeskie. Mógłbym napisać więcej, a nie chce mi się pisać o offsetach za zakup południowokoreańskiej broni, nie wiedziałbym, czy się śmiać, czy płakać. Więc o jakim polskim przemyśle zbrojeniowym tu mowa?

    1. Chyżwar

      Zróbmy więc podsumowanie twojej wiedzy. Owszem, Ślązaka budowaliśmy bardzo długo ale przyczyn tego stanu rzeczy w politycznych decyzjach poszukaj. Przy prawidłowym finansowaniu projektu Stocznia Północna w Gdańsku bez najmniejszego problemu trzasnęła kadłuby dla trzech okrętów typu Knud Rasmussen. Statki to coś, co pływa z po morzu pod cywilną bandorą albo stoi u babci w kredensie. Co do statków nie wiem. Ale wiem na pewno, że żadnych używanych okrętów w Szwecji nie kupiliśmy. Owszem. Podpisaliśmy na nimi umowę na budowę dwóch nowych okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin, ale przy udziale Remontowej Shipbuilding S. A. i MMC Ship Design & Marine Consulting Ltd. w Gdyni. Wilk to nazwa programu, mającego na celu pozyskanie nowych czołgów i nikt tam niczego nie rozwijał. Polski przemysł pracował natomiast nad Gepardem. Ale MON zmieniał koncepcje jak rękawiczki a pieniążki przeznaczone na ten program to generalnie na waciki.

    2. RGB

      Nie ma co biadolić, jest jak jest, ważny jest kierunek w którym powinniśmy podążać. Nie czepiałby się licencji, bo alternatywą jest PRL-owska technologia. Koreańczycy w połowie XX wieku byli państwem niemal feudalnym. Bez licencji dalej byliby w tym samym miejscu. Ważne jest żeby zastępować, w miarę możliwości, obce licencje swoimi rozwiązaniami. Tak robią Koreańczycy i tego powinniśmy się od nich uczyć. Offset przy tak dużych zakupach broni powinien być punktem wyjścia, a nie dodatkiem, i tu się zgadzam.

  5. RGB

    Z polskim MBT jest trochę tak, jakby producent samolotów śmigłowych chciał wyprodukować od razu prom kosmiczny. Problem jest taki że zanim się zabierze do promu, powinien nauczyć się konstruować samoloty odrzutowe. Nam też gdzieś uciekło pośrednie stadium, czyli czołg średni. Był program Gepard, który rozwijał się bardzo obiecująco, tyle ze MON chciałby mieć od razu super czołg, a Anders był przede wszystkim odpowiedzią na założenie koszt-efekt. Byłby kilka razy tańszy od np Abramsa, a radziłby sobie z większością rosyjskich czołgów. Program powinien być wznowiony, jeśli nie chcemy się zrujnować na tysiące czołgów z półki. Warto pomyśleć o własnym przemyśle, nie każdy wrogi czołg musimy zwalczać od razu Abramsem.

  6. janish

    Panie Damianie : może, w takim razie odpowie Pan na pytanie - który zakład, która firma w Polsce najbardziej nadaje się do produkcji czołgów i dlaczego.

  7. janish

    Panie Damianie - a może odpowie Pan na pytanie: który inny zakład w Polsce jest przygotowany na produkcję czołgów ?. Co do kwalifikacji personelu technicznego to Bumar ma przynajmniej OBRUM.

  8. GB

    W runecie pojawił się filmik. Miejsce - Polska. Droga (3 pasy), na niej ciężarówka z naczepą, na niej rozłożony na części F-16 wersji B lub D, szkolno bojowy. Znaków przynależności państwowej nie widać bo nie ma skrzydeł i statecznika poziomego, Rejestracja naczepy - nie polska. Przed zestawem jedzie kolejny ale z jakimiś agregatami, nie widać dokładnie co. O co chodzi?

    1. Bojar

      Skoro jak widać nic nie widać - znaki przynależności państwowej, rejestracja itd to skąd wiesz, że to Polska !? Bo tak ci podpisali ten filmik ??

  9. Taki jeden

    A na Onecie był artykuł jak to ministerstwo zerwało umowę z Bumarem na remont czołgów... Kurcze jak to jest że Czesi mogą remontować t72 na koszt Niemiec i Holandii a my nie ?

  10. norim49

    Zakład produkcji silników czołgowych zamknięty przez rudego....program goryla i geparda porzucony na rzecz otrzymanych leosi....Bumar zaorany że nawet nie potrafili pospawać blach do kraba....a krab teraz to co......co w nim jest Polskiego....oprócz ....topaz...i załogi ....i może amunicji z mesko......niestety przespaliśmy 30 lat i teraz jesteśmy w czarnej ...du......!!!!!

  11. kowalsky

    "Roszczenia" ???

  12. GB

    Z działki Damiana. . Ukraińcy trafili z Javelina kolejnego T-90M. Mówią zniszczony. Filmiku nie ma, są zdjęcia. Na Oryx dziś jeszcze nie ma. 2. Tu ciekawy filmik. Stoi ruski czołg obok budynku. W budynek trafią pocisk, ale czolg to co najwyżej dostał odłamkami. Po chwili 3 osobowa załoga opuszczą czołg i na piechotę biegnie w siną dal. Morale rosyjskich czołgistów musi być bardzo niskie. Porzucili nieuszkodzony czołg. Nie znam się na ruskiej łączności, ale jeśli zostawili radiostację z kodami to .... 3. Javeliny, Stugny, Excalibury i inna bron ppanc muszą strasznie oddziaływywac na morale rosyjskiego żołnierza..... Ja widziałem filmik jak jeden ukraiński żołnierz odpiera ruski atak. Na innym jeden żołnierz niszczy ruskiego bwpa. Na jeszcze innym (stary już filmik) jeden ukraiński żołnierz odstrzeliwuje z granatnika ppanc du.... ruskiego czolgu....

  13. GB

    Nie ma za bardzo gdzie pisać, a informacje ciekawe. 1. Ukraińcy potwierdzają że wiosna 2022 roku ich rakieta Neptun trafiła i lekko uszkodziła rosyjska fregatę Admirał Essen. Nie ma żadnego realnego potwierdzenia na ich roszczenia. Niemniej dzięki tej akcji kolejna przeciwko krążowników Moskwa zakończyła się jego zatopieniem. Doceniają rolę dronów TB2. 2.Terrorysta Striełkow na swym kanale podaje że jest olbrzymi problem z obiecanymi świadczeniami pieniężnymi dla wojska. W skrócie, żołnierze po pół roku nie otrzymują pieniędzy. I problem się nasila. I wedle niego może przerodzić się w bunt.