Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fot. Team Sentinel

Izraelsko-singapurski Sentinel. Transporter Terrex oferowany Australii

Kolejnym konsorcjum, zainteresowanym udziałem w programie Land 400, w którym poszukiwany jest kołowy pojazd rozpoznawczy dla sił zbrojnych Australii, jest Team Sentinel, oferujący pojazd złożony z kadłuba wozu Terrex 2 8x8 wyposażonego w wieżyczkę MT30 z armatą automatyczną 30 mm.

Kolejnym konsorcjum firm, zainteresowanym udziałem w ogłoszonym przez rząd Australii programie Australian Land 400, w którym poszukiwany jest nowoczesny, kołowy pojazd rozpoznawczy, mający zastąpić wykorzystywane obecnie pojazdy AVLAV, jest Team Sentinel. Do przetargu przystępuje on z ofertą wozu Sentinel II, składającego się z kadłuba pojazdu Terrex 2 8x8, produkowanego przez Singapore Technologies Kinetics, oraz wieżyczki MT30, wyposażonej w armatę automatyczną kalibru 30 mm produkcji Elbit Land Systems. Obecne plany zakładają, że zwycięzca przetargu dostarczy 225 pojazdów rozpoznawczych, a ogólna wartość całego kontraktu jest szacowana na około 8 mld USD.

Liderem konsorcjum, oferującego pojazd Sentinel II, jest firma Elbit Systems of Australia. Terrex 2 to nowy pojazd, opracowany przez STK, następca wozu Terrex 1 używanego w siłach zbrojnych tego państwa. Premiera tego pojazdu miała miejsce w minionym roku podczas targów DSEI 2015 w Londynie. W bazowej konfiguracji przód pojazdu chroni przed pociskami przeciwpancernymi kalibru do 12,7 mm, jego kadłub ukształtowano tak, by zapewniał zwiększoną ochronę przed wybuchami improwizowanych ładunków wybuchowych i min.

Czytaj więcej: Terrex - pływający transporter z Singapuru

Wieżyczka MT30 to zmodernizowana wersja bezzałogowej stacji uzbrojenia Elbit UT30. Jedną z głównych zmian było przeniesienie zespołów czujników i celowników do wnętrza wieży, uzbrojonej w automatyczną armatę Orbital ATK Mk44 Bushmaster II z podwójnym układem podawania amunicji. Uzbrojenie uzupełnia karabin maszynowy 7,62 mm, a zdolności przeciwpancerne uzyskano dzięki integracji wyrzutni kierowanych pocisków Spike-LR.

Innym elementem programu Australian Land 400 jest ogłoszony w listopadzie 2015 r. dialog techniczny, w którym rząd australijski przygotowuje się do nabycia 450 gąsienicowych wozów bojowych.

Czytaj też: Australia rozpoczyna przetarg na transportery opancerzone.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Robin

    strasznie drogo wychodzi

    1. Dragon

      Pewnie obejmuje dostarczenie sprzętu szkoleniowego, części, ileś tam lat wsparcia itp.

    2. ito

      To wóz rozpoznawczy- elektronika, sensory i środki łączności prawdopodobnie stanowią znaczną część ceny. I pewnie Dragon ma rację- najprawdopodobniej cena obejmuje ileś lat utrzymywania w gotowości.

    3. JJJ

      Jak by to był nasz zakup zaraz by się rozległy komentarze typu "tylko my tyle zawsze przepłacamy, ktoś wziął łapówkę i tak dalej." Jedno nam zawsze wychodzi najlepiej jesteśmy mistrzami narzekania.

  2. panzerfaust39

    Singapur kupił w końcu te Merkavy czy to tyko była plotka ?

Reklama