Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelski robot antyterrorystyczny z pistoletem [WIDEO]

Fot. General Robotics Ltd.
Fot. General Robotics Ltd.

Izraelski koncern General Robotics Ltd przedstawił przenośnego robota bojowego DOGO, który dzięki małym rozmiarom i wysokiej mobilności ma być wsparciem dla oddziałów w walce na bezpośrednim dystansie (CQB - Close Quarters Battle). Jak zapewnia producent, może on być używany do działań antyterrorystycznych.

DOGO jest robotem klasy UGS (Unmanned Ground System), którego waga wynosi 11 kg. Pomimo swojej małej masy wyposażony jest w osiem kamer wideo działających w trybie dziennym jak i nocnym, przy zakresie obrazu 360°. Ponadto uzbrojony jest w pistolet 9 mm Glock 26 (z zapasem amunicji na 14 naboi) w technologii Point&Shoot, który pozwala operatorowi na wycelowanie broni.

Według producenta robot ma możliwość brania udziału w misjach odbywających się w trudnych warunkach terenowych. Umożliwia mu to napęd gąsienicowy wraz z wysuwanymi statecznikami. Jak zapewnia producent, DOGO może poruszać się z prędkością do 6 km/h, przy zachowaniu ciągłości działania do 4 godzin.

Czytaj także: "Panoramiczne" widzenie w nocy dla pilotów śmigłowców [WIDEO]

Robot sterowany jest za pomocą panelu sterowania Ranger, który posiada duży dotykowy wyświetlacz oraz przyciski sterujące. Panel wyposażony jest ponadto w dwukanałowe łącze audio, pozwalające operatorowi na komunikację z oddziałem jak i podsłuch wydarzeń ze strefie operacji. Kontroler zabezpieczony wielowarstwowym systemem Safe&Arm, który w razie potrzeby blokuje możliwość sterowania robotem. Jak zapewnia izraelski koncern, obraz na kontrolerze może być dostosowany bezpośrednio przez każdego użytkownika.

Robot DOGO został stworzony do wzmocnienia wojska w działaniach CQB, czyli przede wszystkim działaniach antyterrorystycznych prowadzonych w ciasnych pomieszczeniach. Może być on wykorzystywany jako system zwiadowczy lub bezpośredniego wsparcia w walce.

Reklama

Komentarze

    Reklama