Przemysł Zbrojeniowy
Izraelski laser ochroni amerykańskich żołnierzy
Amerykańska firma Lockheed Martin i izraelska Rafael Advanced Defense Systems podpisały umowę o wspólnym rozwijaniu, testowaniu i produkcji systemów laserowych wysokiej mocy HELWS (High Energy Laser Weapon Systems). W praktyce chodzi o stworzenie systemu na podstawie istniejącego rozwiązania stworzonego już w Izraelu.
Firma Rafael Advanced Defense Systems stworzyła defensywny system laserowy system Iron Beam, który może likwidować cele takie jak różnego rodzaju amunicja artyleryjska (RAM), czy bezzałogowce i ich roje. Rozwiązanie to jest obecnie integrowane ze znanym na świecie i – także amerykanizowanym – systemem defensywnym Iron Dome. Główną różnicą jest zastosowanie w Iron Beam laserowa zamiast pocisku rakietowego Tamir.
Zastosowany w konstrukcji laser światłowodowy cechuje się mocą 100 kilowatów i zgodnie z zapewnieniami producenta, jest zdolny do niszczenia celów na odległościach do 7 kilometrów. Celność rażenia ma być bardzo wysoka, a cel na dystansie 7 km ma być likwidowany po oświetlaniu do laserem przez 4-5 sekund. Iron Beam ma być tym samym najniższym piętrem tarczy ochronnej Izraela i częścią sprawdzonego system defensywnego Iron Dome. Producent przedstawia go jako broń zdolną do przechwytywania różnego rodzaju amunicji artyleryjskiej (RAM), czy bezzałogowców i ich rojów. A jego dodatkową zaletą będzie integracja z systemem Iron Dome.
Czytaj też
Iron Dome i bez systemu laserowego był bardzo skutecznym systemem defensywnym i nawet przy dużym natężeniu ognia nieprzyjacielskiego w czasie walk z Hamasem w przeciągu ostatniej dekady. Nie dość, że zwalczał cele z ponad 90 procentową skutecznością, to jeszcze wyliczał które z pocisków są stanowił zagrożenie i tylko te zwalczał. Działo się tak nie bez przyczyny. Pociski Tamir do systemu Iron Dome kosztują co najmniej kilkadziesiąt tysięcy USD za sztukę (przynajmniej wg danych z przed lat, projekt budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2019 mówił o cenie ponad 150 tys. USD za zakupiony dla US Army pocisk Tamir), a zwalczają masowo produkowane przez Arabów rakiety, których koszt to często zaledwie 1000 USD. W związku z tym kolejne nawały ogniowe drenowały państwo izraelskie z pieniędzy. System Iron Beam ma zmienić niekorzystny stosunek koszt-efekt. Pojedynczy impuls lasera zdolny do zniszczenia celu ma kosztować... 3,5 USD, czyli jest praktycznie darmowy.
Powstałe w wyniku współpracy Lockheed Martina, Rafaela i izraelskiej agencji Defense's Directorate of Defense Research and Development rozwiązanie ma zaowocować rozwiązaniem, które byłoby propozycją dla Sił Zbrojnych, ale także byłoby oferowane na eksport.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105