Przemysł Zbrojeniowy
Izraelski eksport uzbrojenia za 7 mld USD

Pomimo niewielkiego spadku w stosunku do dwóch poprzednich lat, izraelski przemysł obronny zdołał wyeksportować sprzęt wojskowy o wartości ponad 7 mld dolarów. W ogólnej perspektywie Izraelczycy nadal utrzymują się w elitarnym gronie dziesięciu największych światowych eksporterów.
Izrael utrzymał swoją pozycję, jednego z dziesięciu największych światowych eksporterów broni. Dokonano tego, nawet pomimo notowanego osłabienia rynku w 2019 r., który przełożył się również na mniejsze przychody izraelskich firm. Dla porównania, według oficjalnych danych, Izraelowi udało się sprzedać za granicę kraju asortyment wojskowy za 7,2 mld dolarów. Analogicznie, w 2018 r. osiągnięto delikatnie lepsze wyniki eksportowe, tj. 7,5 mld dolarów. Przy czym, jest to już drugi rok z rzędu, kiedy eksport maleje. Punktem odniesienia jest bowiem rekordowy 2017 r., kiedy stronie izraelskiej udało się wyeksportować broni i uzbrojenia za łączną kwotę 9,4 mld dolarów. Jednakże, wówczas kluczową rolę odegrała umowa z Indiami w zakresie systemu Barak-8 (ok. 2 mld dolarów).
Jeśli chodzi o technologie, które przynoszą Izraelczykom największe to wskazane zostało, że w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na systemy radarowe, a także wyposażenie do prowadzenia wojny radioelektronicznej, które stanowią 17 proc. sprzedaży (w ub. r. izraelskie radary zostały zamówione np. przez Czechy, które pozyskały osiem systemów IAI ELTA ELM-2084).
Pociski rakietowe, systemy obrony przeciwlotniczej, etc. mają za to stanowić 15 proc., wyposażenie załogowych, awionika statków powietrznych i same samoloty 13 proc. Systemy optoelektroniczne oraz obserwacja odpowiadała za 12 proc., broń palna 10 proc., a segment systemów bezzałogowych 8 proc. Izraelczycy zauważają szybki wzrost procentowy eksportu swoich technologii związanych z domeną cyber, wywiadem, a także systemami telekomunikacyjnymi i łącznością.
Czytaj też: Saudyjczycy chcą własnych dronów dla wojska
Izraelskie firmy całkiem nieźle zadomowiły się przy tym na rynkach azjatyckich i w rejonie Pacyfiku, co stanowi 41 proc. eksportu z tego państwa pod względem geograficznym. 26 proc. eksportu trafiło za to do państw europejskich, a 25 proc. do państw Ameryki Północnej. Co interesujące, sami Izraelczycy przyznają, że starają się budować nowe relacje z państwami afrykańskimi, ale dotychczasowe starania szkoleniowe oraz pomocowe względem tamtejszych państw na razie nie znalazły przełożenia na znaczące zwiększenie eksportu uzbrojenia i systemów wojskowych do Afryki.
W kontekście Izraela zauważyć należy również interesującą możliwość w zakresie handlu bronią, uzbrojeniem oraz technologiami wojskowymi. Albowiem zauważa się możliwości pozyskiwania odbiorców uzbrojenia nie tylko wśród państw mających oficjalne relacje dyplomatyczne, ale również takich, które oficjalnie nie uznają strony izraelskiej. Generalnie, zdaniem SIBAT (Dyrekcja Międzynarodowej Współpracy Wojskowej przy tamtejszym resorcie obrony), w tym roku będzie zauważalne zwiększenie znaczenia umów zawieranych pomiędzy poszczególnymi rządami (G2G, ang. government to government).
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.