Przemysł Zbrojeniowy

Izrael kupuje zespoły napędowe do pojazdów Namer

Fot. Ishaiabigail/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Fot. Ishaiabigail/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

Departament Stanu wyraził wstępną zgodę na sprzedaż do Izraela wymiennych zespołów napędowych (power packów) przeznaczonych do montażu w pojazdach bojowych Namer. Ogólną wartość transakcji oszacowano na 238 mln USD, umowa ma dojść do skutku w trybie Foreign Military Sales.

Departament Stanu wyraził wstępną zgodę na sprzedaż do Izraela 240 wymiennych zespołów napędowych APC-MT883 (bez układu przekładniowego), przeznaczonych do montażu w transporterach opancerzonych Namer w konfiguracji pełnej, 30 takich power packów w konfiguracji lekkiej i 179 systemów kontrolno-diagnostycznych. W ramach umowy kupujący nabędzie także zintegrowany pakiet logistyczny, obejmujący narzędzia i dokumentację. Szacowana ogólna wartość umowy to 238 mln USD.

W uzasadnieniu podkreślono, że Izrael jest jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych, które aktywnie wspomagają to państwo w utrzymaniu sił zbrojnych w stanie wysokiej gotowości, do czego przyczyni się sprzedaż silników przeznaczonych do pojazdów Namer. Zdaniem Departamentu sprzedaż tego wyposażenia nie wpłynie na równowagę wojskową w regionie.

Silniki wykonane zostaną przez firmę MTU America, północnoamerykański oddział firmy Rolls Royce Power System. Umowa nie zawiera jakichkolwiek zobowiązań offsetowych, nie wpłynie również w żaden sposób na gotowość sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Jak zwykle w przypadku umów realizowanych w programie Foreign Military Sales ostateczną zgodę na jej zawarcie musi wyrazić amerykański Kongres.

Namer jest gąsienicowym ciężkim pojazdem transportowym opartym na podstawie czołgu – Merkawa Mark IV. Wszedł na wyposażenie armii izraelskiej w 2008 roku i planuje się, że do 2019 roku IDF otrzyma 600 pojazdów. Namer napędzany jest silnikiem wysokoprężnym o mocy 1200 KM. Jego łączna masa wynosi ok. 60 ton. Posiada trzyosobową załogę, w tym kierowcę, dowódcę i działonowego/celowniczego, zaś w tylnej części kadłuba może znajdować się 9 żołnierzy desantu.

Komentarze