Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indyjski czołg lekki na kolejnych testach

Indyjski czołg lekki Zorawar.
Indyjski czołg lekki Zorawar.
Autor. DRDO

Prototyp indyjskiego czołgu lekkiego Zorawar przeszedł pozytywnie kolejne testy, które dotyczyły jego funkcjonowania na dużych wysokościach (ponad 4200 metrów nad poziomem morza). Podczas nich przeprowadzono strzelania z uzbrojenia głównego.

Indie w 2022 roku zamówiły pierwszą partię 59 czołgów lekkich Zorawar, które to mają stanowić wsparcie dla jednostek operujących w terenie górzystym (zwłaszcza na granicy z Chinami). Jego prototyp został pokazany publicznie po raz pierwszy w lipcu 2024 roku i od tego czasu jest on aktywnie testowany. Pierwsza faza badań i testów została przeprowadzona wczesną jesienią, zaś teraz poinformowano o zakończeniu kolejnej. Dotyczyła ona funkcjonowania i niezawodności czołgu w terenie górzystym, co zostało sprawdzone w pobliżu wioski Nyoma na obszarze regionu Ladakh (ponad 4200 metrów nad poziomem morza).

Prototyp indyjskiego czołgu lekkiego Zorawar.
Prototyp indyjskiego czołgu lekkiego Zorawar.
Autor. Ministerstwo obrony Indii

Podczas nich przeprowadzone zostały strzelania z uzbrojenia głównego na różnych dystansach. Testy miały także dotyczyć poziomu ochrony załogi, jednak nie zostało określone, w jaki sposób parametr ten miał być sprawdzany. Próby mają pomóc w dopracowaniu konstrukcji, która będzie jeszcze zmieniana i ponownie badana. Oczekuje się, że w roku 2027 czołg zakończy wszystkie test i zostanie wdrożony do służby. Za produkcję pierwszych 59 sztuk odpowiada Organizacja Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) oraz koncern Larsen & Toubro (L&T). Decyzja o wskazaniu docelowego producenta Zorawara odpowiedzialnego za dostarczanie kolejnych 295 ma zostać podjęta później przez ministerstwo obrony.

Reklama

Zorawar to indyjski czołg lekki opracowywany przez Organizację Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) oraz koncern Larsen & Toubro (L&T). Uzbrojenie główne stanowi armata gwintowana Cockerill HP kal. 105 mm (połączona z automatem ładowania mieszczącym 12-16 naboi) umieszczona w systemie wieżowym Cockerill 3105. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy kal. 7.62 mm, zaś na stropie wieży umieszczono wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Działo jest stabilizowane w dwóch osiach, co pozwala na celne strzelanie podczas jazdy pojazdu. Wieża ma zostać zintegrowana ze zdwojoną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych np. Spike lub Akeron. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny Cummins VTA903E-T760 o mocy 760 KM (wcześniej zastosowano motor MTU o mocy 800 KM), który sprzężono z przekładnią automatyczną RENK America HMPT-800. Pozwala to na rozpędzenie tego ważącego 25 ton pojazdu do 70 km/h. Załogę stanowi 3 żołnierzy.

Prototyp indyjskiego czołgu lekkiego Zorawar
Prototyp indyjskiego czołgu lekkiego Zorawar
Autor. Wikimedia Commons

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze

    Reklama