Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

ILA24: Diehl Defence prezentuje bezzałogowiec FEANIX

ILA 2024: FEANIX od firmy Diehl Defence
ILA 2024: FEANIX od firmy Diehl Defence
Autor. Robert Czulda

Podczas berlińskiej wystawy ILA 2024 niemiecki koncern Diehl Defence po raz pierwszy przedstawił model swojej nowej platformy latającej FEANIX.

FEANIX (Future Effector - Adaptable, Networked, Intelligent, Xpendable) to mający niecałe 300 kg masy i poniżej 4 m długości lekki zdalnie sterowany nosiciel (light remote carrier), która ma być wystrzeliwany z systemów latających, lądowych i morskich.

FEANIX charakteryzuje się modułowością, dzięki czemu możliwe będzie wyposażanie go w różne wyposażenie w zależności od potrzeb misji. Będą to zarówno systemy obserwacyjne, rozpoznawcze lub łączności jak i bojowe. Nosiciel ten otrzyma stosowne sensory, w tym elektrooptyczne.

Producent podkreśla, że FEANIX ma być trudno wykrywalny przez stacje radiolokacyjne nieprzyjaciela, co ułatwi mu działanie blisko linii frontu. Nie jest zaskoczeniem, że FEANIX jest projektowany jako system w pełni cyfrowy. Będzie on zintegrowany z nowoczesnymi systemami kontroli dowodzenia, zapewniając natychmiastową wymianę danych. FEANIX będzie mógł operować w rojach, a platforma ma mieć wysoką autonomiczność dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Reklama

FEANIX jest planowany jako przyszły system w ramach programu samolotu kolejnej generacji (FCAS, Future Combat Air System), który około 2040 roku ma zastąpić obecnie istniejące samoloty. Diehl Defence podkreśla jednak, że FEANIX powstaje niezależnie of FCAS i ma być oferowany także do innych programów.

Prócz tego w trakcie ILA 2024 Diehl Defence prezentuje także pociski rakietowe, w tym system IRIS-T SLM, który od 2022 roku znajduje się w służbie Ukrainy. Nabywa go również niemiecka Bundeswehra. IRIS-T SLM ma również stać się istotnym elementem europejskiej inicjatywy przeciwrakietowej (ESSI, European Sky Shield Initiative).

Czytaj też

Co do Ukrainy to prezes Diehl Defence Helmut Rauch stwierdził, że w tej wojnie IRIS-T SLM ma skuteczność „bliską 100 procent”.

Diehl Defence przedstawia również większy wariant IRIS-T SLX, który ciągle pozostaje w fazie projektowej. Ma on zapewnić ochronę na dystansie do 80 km. SLX będzie mógł operować na pułapie do 30 km. Co istotne, większe rakiety nie będą wymagały nowych wyrzutni i pojazdów. Będzie je można zintegrować z obecnie wykorzystywanymi systemami, a nawet tworzyć kombinację rakiet wariantów SLX oraz SLM.

Reklama

Na wystawie Diehl Defence możemy zobaczyć również FCAAM (Future Combat Air-to-Air Missile), a także Spice 250 ER i HYDEF (Hypersonic Defence Surface Launched).

IRIS-T FCAAM to projekt przyszłego pocisku powietrze-powietrze, który wyróżnia się nietypowym kształtem. Rozmiarowo jest zbliżony do obecnie istniejącego IRIS-T i być może w przyszłości go zastąpi. FCAAM jest brany pod uwagę jako uzbrojenie francusko-niemiecko-włoskiego samolotu wielozadaniowego nowej generacji FCAS.

ILA 2024: Spice 250 ER na stoisku Diehl Defence
ILA 2024: Spice 250 ER na stoisku Diehl Defence
Autor. Robert Czulda

Spice 250 ER to naprowadzana na cel bomba szybująca. Stanowi ona element serii o nazwie Spice (Smart, Precise Impact, Cost-Effective), a więc zestawów przekształcających standardowe bomby Mk 84 i Mk 83 w broń precyzyjną. To, co prawda, produkt izraelskiej firmy Rafael, ale w 2023 roku firma ta razem z Diehl Defence oraz Hensoldtem podpisały porozumienie o współpracy. Spice 250 ER jest oferowany Luftwaffe, która rozwija program Eurofighter EK (samoloty do walki elektronicznej i przełamywania obrony przeciwlotniczej nieprzyjaciela). Maszyny te mają do 2030 roku uzyskać certyfikację NATO i zastąpić samoloty Tornado Eloka.  

ILA 2024: HYDEF na stoisku Diehl Defence
ILA 2024: HYDEF na stoisku Diehl Defence
Autor. Robert Czulda

Z kolei HYDEF to projekt realizowany we współpracy międzynarodowej, którym zarządza hiszpański SMS (Sistemas de Misiles de España). Firma powstała w 2021 roku z inicjatywy Sener Aeroespacial Yy Defensa, Escribano Mechanical And Engineering oraz GMV. Diehl Defence jest odpowiedzialne za techniczną implementację. Docelowo HYDEF ma być zdolny przechwytywać pociski hipersoniczne.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama